Znamy już efekty wprowadzenia nocnej prohibicji w Piotrkowie

Strefa FM Środa, 12 września 201887 21685
Przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policjanci oraz strażnicy miejscy w środę zorganizowali briefing, podczas którego podsumowali pierwszy kwartał od wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu w Piotrkowie. Od czerwca alkoholu nie kupimy po godz. 23.00 w sklepach i na stacjach benzynowych. - Zmniejszyły się nocne interwencje dotyczące zakłócania porządku publicznego - informował dziś przedstawiciel komendy policji w Piotrkowie.

Ładuję galerię...

Uchwała dotycząca ograniczenia sprzedaży alkoholu w porze nocnej w Piotrkowie zaczęła obowiązywać 31 maja 2018 r. - Jeśli chodzi o liczbę interwencji w ciągu ostatnich 3 miesięcy, to największy spadek odnotowaliśmy w czerwcu. Porównując to do analogicznego okresu roku poprzedniego, wezwań było o 20% mniej. W lipcu 2018 r. interwencje spadły o 6%, zaś w sierpniu o 7%. Wiadomo, że okres wakacyjny jest dosyć specyficzny, pojawia się dużo więcej imprez zorganizowanych, przez co wezwań funkcjonariuszy jest więcej. Natomiast na pewno możemy stwierdzić, że w miejscach publicznych, gdzie kiedyś nocą był sprzedawany alkohol, dziś liczba interwencji spadła - powiedział  podinsp. Artur Wnuk, naczelnik Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego KMP w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Zmiany po wprowadzeniu nocnej prohibicji zauważyli także strażnicy miejscy. - Statystyka oczywiście jest bardzo ważnym wskaźnikiem, natomiast my dysponujemy całodobowym monitoringiem miejskim, w zasięgu którego są m.in. całodobowe sklepy. Obiektywnie musimy stwierdzić, że zachowanie osób, szczególnie tych wracających z imprez, jest zupełnie inne. Nie ma zachowań ryzykownych, przejawów wandalizmu, przez co nie ma powodów do częstych kontaktów ze służbami dyżurnymi - dodaje Jacek Hoffman, komendant Straży Miejskiej.

 

W Piotrkowie istniało 20 punktów sprzedaży detalicznej, w których można było kupić alkohol po godzinie 23.00 - 10 sklepów i 10 stacji paliw. - Naszym zdaniem wprowadzenie tej uchwały było bardzo dobrą decyzją. Biorąc pod uwagę, że w naszym mieście funkcjonują tylko 2 całodobowe apteki, a nocnych punktów z alkoholem aż 20, uważam, że powinno dać nam to do myślenia. Sprzedawcy stosują się do tego ograniczenia. Ze zmiany zadowoleni są również mieszkańcy, przede wszystkim otrzymujemy takie informacje od osób starszych, współuzależnionych od alkoholu czy rodzin mających małe dzieci. Ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych jest jednym z zadań polityki rozwiązywania problemów alkoholowych, którą także realizujemy w Piotrkowie. Warto zauważyć, że coraz więcej miast w Polsce zaczyna wprowadzać nocną prohibicje, obowiązuje już ona m.in. w Katowicach, Mysłowicach czy w Tarnowie - powiedziała Gabriela Burzyńska, przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Nasi czytelnicy sugerują, że śmierć dwóch mężczyzn, których zwłoki znaleziono we wtorek w Piotrkowie, mogła mieć związek ze spożyciem skażonego alkoholu i że gdyby można było kupić trunki w nocy, to do takich tragedii by nie dochodziło. - 

Takie informacje do nas nie wpłynęły. Kiedyś też istniała nielegalna sprzedaż alkoholu niewiadomego pochodzenia. My jako komisja możemy tylko motywować do zmiany zachowań, prosić, tłumaczyć, podejmować działania profilaktyczne. Nie na wszystkich ludzi mamy wpływ - dodała Burzyńska.

 


Zainteresował temat?

4

14


Komentarze (87)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mmmmmsss ~mmmmmsss (Gość)23.09.2018 23:38

robia statystyki na podstawie 1 czy 2 miesiecy, by podac statystyki potrzebny jest caly rok a nie miesiac. xsdtsnowcie sie jakie wy ststystyki podajecie. proponuje statystyki z 1 tyg sierpia tego rouku i ubieglego porownac i podac wyniki(ironia) napisalem to w nawiasie bo jeszcze by zrobili debile

20


gość ~gość (Gość)17.09.2018 10:05

Może niech redakcja zrobi konferencje z właścicielami sklepów i ich byłymi pracownikami jak im się żyje i powodzi po wprowadzeniu zakazu, bo z tego co mi wiadomo to większość sklepów jest na granicy opłacalności lub w sezonie, który nadciąga będą nieopłacalne i cześć rozważa ich zamknięcie. Zróbcie artykuł o tym jak prezydent dba o przedsiębiorców, dlaczego nie podjął dialogu wprowadzając zakaz, dlaczego nie poszedł na kompromis godzinowy...zniszczył części ludzi tym sposobem nerwy, a nawet poukładane życie w pare chwil. Wyprowadzić się z miejsca z centrum gdzie jest głośno to mniejszy problem niż po 20 latach prowadzenia biznesu często próbować zacząć układać życie od nowa.

10


men ~men (Gość)17.09.2018 05:17

Rozwiązać zacofany i nudny Piotrów !

20


A.B. ~A.B. (Gość)16.09.2018 19:16

Jeszcze nie rozwinęły "skrzydeł" tzw "kapliczki .(za Komuny były to osoby prywatne ,biedne , handlujące w nocy alkoholem).Ale "rynek" nie uznaje próżni ,więc rychło rusza.

20


gość ~gość (Gość)15.09.2018 11:43

Trzeba to egzekwować od władz działania jak ktoś zakłóca ciszę albo odwiezienia na izbę wytrzeźwień (na koszt delikwenta albo do odrobienia) bo po tyłku dostali nasi lokalni przedsiębiorcy, a byki śpią w lasach po nocy teraz bez skrępowania! Za co się podatki płaci, do roboty się wziąć co to te pare sklepów na cały wieżowiec policji, co z komisja od alkoholu...siedzą i nic nie robią! Słyszał ktoś kiedyś o jakiejś akcji w mieście, pomocy dla alkoholików i ich rodzin...na ten cel sklepy płaca kapslowe i to są ogromne sumy, tylko ze z tej kasy włodarz organizuje konkursy dla dzieci sorrry nie na to ta kasa ma iść dlaczego zostali ukarani przedsiębiorcy i ich pracownicy! Taki prezydent i Ci co głosowali za powinni teraz oddawać im za straty finansowe jakie ponieśli. Na całym świecie wspiera się lokalny biznes, a obciąża ewentualnie koncerny i markety, ale jak ludzie bez najmniejszego doświadczenia biznesowego rządzą miastem to nie ma co się cudów spodziewać i mądrych decyzji!

40


gość ~gość (Gość)14.09.2018 15:43

Pić alkohol trzeba umieć. Większości normalnych i kulturalnych ludzi, przeszkadza widok zalanych "stojakow", chwiejących się przed sklepami nocnymi albo tych, w różnym wieku rzecz jasna, pijących alkohol na ulicach i innych miejscach publicznych.
Niezadowoleni z ograniczenia, są w gronie tych, którym spokój, porządek i przestrzeganie podstawowych zasad społecznych, jest niczym. Krótko, jakże trafnie w określeniu tychże: nie nadające się nawet pod sąd dla ludożerców, dzicy...

22


sdds ~sdds (Gość)14.09.2018 12:52

Skoro problem rozwiązany to czas rozwiązać Straż Miejską i ten ośrodek coś tam alkoholowy.

62


Propozycja ~Propozycja (Gość)14.09.2018 10:06

Skoro zmniejszyła się liczba interwencji, to może trzeba zwolnić kilka etatów? Będzie więcej pieniędzy w budżecie.

92


Skoro jest tak super... ~Skoro jest tak super... (Gość)14.09.2018 10:04

... to może w ogóle zakazać handlu alkoholem?

80


wyrwigrosz ~wyrwigrosz (Gość)14.09.2018 09:19

już niedługo prohibicja będzie zniesiona, trzeba tylko odpowiednio zagłosować. Mieszkańcy do wyborów! Czas otworzyć okna i przewietrzyć urząd miasta w Piotrkowie.

75


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat