Zmienili 9 maja na... 9 maja, czyli o dekomunizacji w Piotrkowie

ePiotrkow Czwartek, 01 czerwca 201736 8437
Ustawa o dekomunizacji nazw zobowiązuje samorządy w Polsce – również piotrkowski – do zmiany nazw ulic, placów, skwerów itd. z tzw. „czerwonych” na te... bardziej stosowne. W przypadku naszego miasta IPN zaleca, aby dokonać zmiany nazwy ulicy 9 maja.
sesja Rady Miasta Piotrkowa, 31 maja 2017 r.

Przypominamy, ustawa weszła w życie we wrześniu minionego roku, a samorządy mają rok na zmianę nazw. Zgodnie z ustawą „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować”.


Ulicą 9 maja w Piotrkowie Trybunalskim nasi radni zajęli się 31 maja podczas sesji. Wówczas to wzięli pod głosowanie uchwałę zakładającą zmianę nazwy ulic z 9 maja na 9 maja 1950 roku.

 

Dziś nazwa ulicy upamiętnia tzw. Dzień Zwycięstwa (1945). Nasi urzędnicy wymyślili sobie, że zmiana nazwy będzie kosmetyczna - „9 maja 1950 roku”. Co się wtedy wydarzyło. To data podpisania Deklaracji Schumana. Chodzi o plan przedstawiony właśnie tego dnia przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana. A była to propozycja wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). EWWiS (protoplaści to Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy) była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się UE.

 

W praktyce używać będziemy skróconej nazwy, czyli „ulica 9 maja”, tak jak dotychczas. W ten sposób – jak tłumaczył radnym prezydent miasta Krzysztof Chojniak i wiceprezydent Adam Karzewnik – unikniemy wielu problemów – nie trzeba będzie korygować wielu miejskich rejestrów, a mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów.

 

Niezadowoleni z takiego rozwiązania byli niektórzy radni, np. Przemysław Winiarki, który przy okazji przypomniał, że na zmianę nazwy wciąż czeka ulica Roosevelta. Piotr Gajda proponował z kolei, by 9 maja zmienić na ulicę Roberta Schumana.

Ostatecznie propozycja urzędników (zamiast 9 maja – 9 maja 1950 roku) została przez radnych przegłosowana, chociaż niejednogłośnie.

 

Następna w kolejce do zmiany nazwy będzie ulica Lucjana Rudnickiego. W tym przypadku jednak nie będzie tak łatwo jak w przypadku 9 maja, chyba, że znajdziemy innego, zasłużonego Lucjana Rudnickiego, ale takiego, który nie należał do Komunistycznej Partii Polski.


Zainteresował temat?

2

4


Komentarze (36)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga02.06.2017 14:37

Cytuję:
Następna w kolejce do zmiany nazwy będzie ulica Lucjana Rudnickiego.


A kiedy? Rozumiem, że na następnej sesji.I tak co miesiąc jedna ulica i jakoś do końca roku zleci.

21


Al Bundy Al Bundyranga01.06.2017 23:26

Cytuję:
Dziś nazwa ulicy upamiętnia tzw. Dzień Zwycięstwa (1945)


Jak widać są i tacy, którym nawet Dzień Zwycięstwa kojarzy się z propagowaniem komunizmu. Czasem odnoszę wrażenie, że po tych zmianach ustrojowych niektórym zbyt mocno od********ło w drugą stronę. Przydałaby się choć odrobina rozsądku, naprawdę.

Cytuję:
Nasi urzędnicy wymyślili sobie, że zmiana nazwy będzie kosmetyczna - "9 maja 1950 roku". Co się wtedy wydarzyło. To data podpisania Deklaracji Schumana. Chodzi o plan przedstawiony właśnie tego dnia przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana. A była to propozycja wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). EWWiS (protoplaści to Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy) była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się UE.


Zatem Dzień Zwycięstwa kojarzy się z propagowaniem komunizmu, ale EWWiS (ewidentna koncepcja gospodarki centralnie planowanej) i zarządzana przez zdeklarowanych komunistów UE (tak, tak, komunistów!) budzą już same pozytywne skojarzenia. Chyba tym "naszym urzędnikom" słoneczko za mocno główki przypiekło.
Treść samej ustawy też jest ciekawa:

Cytuję:
Zgodnie z ustawą "o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować".


Czy na podstawie tejże ustawy można domagać się delegalizacji islamu w Polsce? Bo tak się składa, że islam wyczerpuje wszelkie znamiona ustroju totalitarnego (reguluje każdy aspekt życia obywatela).

51


his. ~his. (Gość)01.06.2017 12:10

Czy radnemu Winiarskiemu od....ło do końca? Fajnie sobie robimy. Polska dziwadłem Europy i świata...

125


Zanzi ~Zanzi (Gość)02.06.2017 07:31

Coraz mniej osób kojarzy jakieś nazwy ulic z konkretnymi wydarzenia, osobami, datami. Więc ten cały cyrk to tylko kolejny raz narażenie miasta na niepotrzebne koszty i problemy.

54


sklave sklaveranga01.06.2017 11:18

Fajne to forum się zrobiło cenzor tnie komentarze a licznik nabija jakby się ukazały. I to ma być ta dekomunizacja po PiSowsku!? No a co z Komuną Paryską cwaniaczki?

90


olejko ~olejko (Gość)01.06.2017 22:33

Szanowni państwo! Ktoś, kto mówi o wymianie dowodu osobistego z powodu zmiany nazwy ulicy - świadomie wprowadza ludzi w kanał. Ustawa nie wymaga takiej wymiany dowodu, ale z chwilą utraty jego ważności, wpisana będzie już nowa nazwa ulicy. NIE OPOWIADAJCIE LUDZIOM GŁUPOT !!!
Dalej w tej formie 9 maja będzie się kojarzyła z "dniem pabiedy" i na pewno nie będzie nawiązywała do naszej historii. Czyż nie tak p. p. Karzewnik ???

42


historyk ~historyk (Gość)01.06.2017 19:13

A kiedy wreszcie zastanowią się czy w Piotrkowie Tryb. jest potrzebna hala sportowo-widowiskowa.

10


Nie tylko kasa się liczy ~Nie tylko kasa się liczy (Gość)01.06.2017 18:02

Nick ,,???? i wszystko jasne

10


chemik ~chemik (Gość)01.06.2017 15:43

Wszystkim zatwardziałym zwolennikom ustawy przypominam o kosztach związanych ze zmianą nazwy ulicy. Podejrzewam, że gdyby przyszło im płacić za wyrobienie nowych dowodów osobistych, prawa jazdy i wielu innych dokumentów - rura by zmiękła. A tak bardzo dobrze zrobili - wilk syty, a owca w ciąży (ups. miało być cała) :)

53


powieść z cyklu: ~powieść z cyklu: (Gość)01.06.2017 12:04

zamienił stryjek... Ile kosztowała nas ta zabawa rajców?

83


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat