Zmiany, zmiany, zmiany... w podatkach

ePiotrkowKraj Środa, 09 stycznia 20192 4428
Coraz więcej deklaracji podatkowych należy składać drogą elektroniczną. Wyłącznie. Ale to nie jedyna zmiana.
fot. pixabay

Od 1 stycznia tego roku wszyscy płatnicy zobowiązani są wysyłać informacje o dochodach PIT-11 i PIT-8 drogą elektroniczną. Podobnie jeśli chodzi o deklaracje VAT, VAT-UE, PIT-4R, PIT-R, PIT-8AR oraz CIT-8.

 

- Płatnicy, którzy do tej pory nie korzystali z możliwości składania informacji drogą elektroniczną mogą skorzystać z możliwości, jakie proponuje Ministerstwo Finansów na stronie (finanse.mf.gov.pl) - Portal Podatkowy. Można skorzystać np. z formularza interaktywnego - mówił w radiowym Maglu naczelnik piotrkowskiego Urzędu Skarbowego Kamil Łyszkowski. - Jest to najprostsza forma przesyłania informacji, ponieważ wypełnia się je dokładnie tak samo jak zeznania roczne i osoby fizyczne mogą je podpisać danymi autoryzującymi, czyli przychodem za 2017r. Pamiętać jednak należy, że osoba składająca dokument drogą elektroniczną w imieniu płatnika, który nie jest osobą fizyczną tj. spółki cywilne, stowarzyszenia, musi być do tego upoważniona. Zatem należy złożyć w urzędzie skarbowym upoważnienie do podpisywania deklaracji drogą elektroniczną - druk UPL-1, oraz osoba upoważniona musi posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny.

 

Nie zmienił się termin przekazania stosownych dokumentów pracownikowi przez pracodawcę - to wciąż koniec lutego.

Skrócenie terminów do złożenia PIT-11 dla płatników ma na celu uproszczenie rozliczeń podatkowych dla osób fizycznych rozliczających się z dochodów z pracy. Dzięki temu, że informacje od płatników wpłyną szybciej, już od 15 lutego na Portalu Podatkowym zostaną udostępnione dla podatników zeznania roczne uzupełnione danymi pobranymi z tych informacji. Można będzie albo zatwierdzić takie zeznanie, zmienić dane i zatwierdzić, albo w całości je odrzucić.

 

Zmienił się również termin składania zeznań rocznych. Od 2019 r. zeznania roczne można składać od 15 lutego do 30 kwietnia. A co z zeznaniami, które zostaną złożone przed 15 lutego? - Takie zeznania będą przyjmowane, ale z datą wpływu 15 lutego i od tej daty będą liczyły się wszystkie terminy np. termin zwrotu, który również od 2019 uległ zmianie. Dla zeznań złożonych drogą elektroniczną wynosi on 45 dni od daty wpływu do Ministerstwa Finansów, a dla zeznań złożonych papierowo trzy miesiące od daty wpływu do urzędu skarbowego. Zatem aby szybciej otrzymać zwrot, należy złożyć zeznanie w formie elektronicznej - dodaje naczelnik piotrkowskiej skarbówki.


Zainteresował temat?

0

4


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mieszkankapt ~Mieszkankapt (Gość)09.01.2019 10:02

Że co?Że dopiero po 15 lutego mogę składać swoje zeznanie roczne?Do niedawna w styczniu, to ja już zwrot odbierałam.

73


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat