Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych w 2018 r.

ePiotrkowKraj Czwartek, 21 grudnia 20170 4832
Najważniejsze zmiany w przepisach ubezpieczeniowych, które wejdą w życie w 2018 roku, będą przebiegały pod hasłem e-zmian. Od stycznia w życie wchodzi tzw. e-składka, a od lipca e-ZLA. Ważne zmiany dotyczą też zatrudniania niań.

Od 1 stycznia w życie wchodzą przepisy dotyczące tzw. e-składki, czyli nowego wymiaru rozliczeń składek. Zamiast 3 czy 4 przelewów przy opłacaniu składek na ubezpieczenia, płatnicy będą wypisywali tylko 1 przelew i kierowali go na swój własny indywidualny numer rachunku składkowego. Informację o numerze rachunku ZUS przesyłał płatnikom od października. Nie wszyscy odebrali pismo z ZUS. Płatnicy, do których nie dotarła informacja o nowym numerze rachunku składkowego nie powinni czekać na nadejście terminu opłaty, tylko wcześniej samemu postarać się o numer składkowy w ZUS, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS lub na stronie www.eskladka.pl, gdzie po wpisaniu identyfikatorów, którymi płatnicy posługują się w ZUS, wyświetli się numer rachunku, na który należy dokonywać wpłaty. W numer rachunku wkomponowany jest na końcu NIP płatnika.
W styczniu składki za grudzień opłacamy już „po nowemu”.


- Od 1 stycznia zmieniają się też zasady finansowania składek na nianie przez budżet państwa – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego. - Obecnie składki na ubezpieczenia społeczne (poza dobrowolnym chorobowym) i zdrowotne za nianię, która zarabia nie więcej niż wynosi minimalne wynagrodzenie (2000 zł) pokrywa ZUS z budżetu państwa. Rodzice pokrywają składki w przypadku wyższej kwoty wynagrodzenia niż podana i składki opłacane są przez nich jedynie od różnicy między wyższą kwotą a minimalnym wynagrodzeniem. Od 1 stycznia 2018 r. składki na nianie, budżet państwa pokryje w 50 procentach minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli rodzice chcą w najbliższym czasie zawrzeć umowę uaktywniającą z nianią, to warto się pospieszyć i zrobić to do końca grudnia, bo wszystkie umowy zawarte do końca 2017 r. obowiązywać będą wg starych zasad.


Od 1 lipca 2018 r. jedyną formą wystawiania zwolnień lekarskich będą e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie. - Możliwość wystawiania e-ZLA istnieje już od 1 stycznia 2016 r., jednak ostateczna rezygnacja z papierowych druków nastąpi dopiero za pół roku – wyjaśnia M. Kiełczyńska. - Wystawienie e-ZLA trwa krócej niż wypisanie papierowego formularza. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta pozostałe dane zostają automatycznie uzupełnione przez system. Gdy lekarz wystawi e-ZLA, będzie ono widoczne w ZUS i u pracodawcy posiadającego Platformę Usług Elektronicznych ZUS, dlatego też po wejściu w życie zmiany, przestaje obowiązywać przepis dotyczący obniżenia zasiłku chorobowego
w przypadku niedostarczenia zwolnienia w terminie 7 dni od jego wystawienia. Jeżeli płatnik nie posiada profilu na PUE ZUS, lekarz wydrukuje wystawione zwolnienie elektroniczne, które pacjent powinien niezwłocznie przekazać pracodawcy.


Od 1 grudnia ZUS udostępnił lekarzom nowe bezpłatne narzędzie do pospisywania elektronicznych zwolnień lekarskich. Darmowy certyfikat wystawiany jest przez ZUS na wniosek lekarza na 5 lat. Niezbędnym do uzyskania takiego podpisu jest zarejestrowanie na profilu lekarza
w PUE ZUS. Tam w zakładce „Certyfikat z ZUS” każdy lekarz posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień, może wystąpić o wystawienie certyfikatu.


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat