Zmarł Zygmunt Stępień

ePiotrkow Środa, 04 kwietnia 20180 10042
W poniedziałek, 2 kwietnia zmarł Zygmunt Stępień, wieloletni nauczyciel piotrkowskich szkół muzycznych, prezes Piotrkowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Franciszka Lessla, propagator muzycznych dziejów Piotrkowa i dziennikarz wielu piotrkowskich tytułów prasowych.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 9 kwietnia o godzinie 12.30 na cmentarzu rzymsko-katolickim w Piotrkowie.

 

 

Zygmunt Stępień urodził się 14 sierpnia 1929 roku w Błogiem Szlacheckim w powiecie opoczyńskim. Okres okupacji wraz z rodziną (ojcem Romanem i Zofią z Tarnawskich) spędził w Milejowie. W wymienionych miejscowościach uczęszczał do szkoły powszechnej. Od 1943 roku rozpoczął naukę na kompletach tajnego nauczania, początkowo w Piotrkowie u pani H. Wróblewskiej, a następnie u J. Dratwianki w Milejowie. Średnią szkołę ogólnokształcącą ukończył w Łodzi. Pracując już jako nauczyciel, kształcił się jednocześnie w Państwowej Szkole Muzycznej w Łodzi, którą ukończył na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w 1963 roku. Na stale związał się z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia w Piotrkowie, ucząc w niej przedmiotów teoretycznych. Był jednym z założycieli powstałego na terenie tego miasta Piotrkowskiego Towarzystwa Muzycznego im. F. Lessla, w którym prawie od początku jego istnienia pełnił funkcje prezesa. Był również członkiem innych stowarzyszeń, między innymi Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piotrkowa, Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza. Cały okres pracy zawodowej i społecznej poświęcił zbieraniu wiadomości dotyczących życia muzycznego Piotrkowa i regionu, które publikował w miejscowych czasopismach: „Zbliżenia Piotrkowskie”, „Piotrkowski Informator Kulturalny”, „Siódma Prowincja”, „Goniec Piotrkowski” oraz „Tydzień Trybunalski”, w którym przez kilka lat prowadził cykl krótkich artykułów pt. Kartki z dawnych lat. Z większych prac wydał drukiem w serii Biblioteka Piotrkowska pracę pt. Tajne nauczanie na poziomie szkół średnich w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1939 – 1945. Współpracując z Komisją Historyczną przy Oddziale Powiatowym ZNP w Piotrkowie przygotował kilka Zeszytów Historycznych z zakresu historii związków nauczycielskich w Piotrkowie, Tajnej Organizacji Nauczycielskiej TON w okresie okupacji niemieckiej, wybór biogramów zasłużonych nauczycieli piotrkowskich i inne. Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie wydało drukiem pracę przeznaczona dla szkół muzycznych Harmonizacja melodii na 2 i 3 głosy. Był także autorem „Amatorskiego Leksykonu Piotrkowa Trybunalskiego i najbliższych okolic”. Za pracę społeczną otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, między innymi Złoty Krzyż Zasługi (1981), Zasłużony Działacz Kultury (1987) oraz Złotą Wieżę Trybunalską (1991).

 


Zainteresował temat?

22

1


Komentarze (0)

Komentowanie zostało wyłączone.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat