Zmarł Krzysztof Nowikow

ePiotrkowKraj Wtorek, 26 marca 20192 16314
Nie żyje Krzysztof Nowikow, absolwent I LO w Piotrkowie, założyciel zespołu Certificado, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista. Zmarł nagle w Koszalinie w wieku 44 lat.

Urodził się w Piotrkowie. Tu ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. Uczęszczał do Szkoły Muzycznej w Piotrkowie (gitara, II stopnia). Będąc uczniem I LO założył zespół Certificado, w którym śpiewała Anita Lipnicka.

 

Po maturze wyjechał do Poznania, gdzie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza ukończył filologię hiszpańską. Pokochał jednak muzykę i to ona na stałe była obecna w jego życiu zawodowym.

 

Dużo komponował. Tworzył  przede wszystkim muzykę do spektakli takich jak np. „Gąska”, który jest wystawiany w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Jak donoszą tamtejsze media (m.in. „Głos Koszaliński”) w sobotę po przedstawieniu publiczność nagrodziła go gromkimi brawami i owacją na stojąco za jego ostatnie dzieło. Niestety w nocy nagle zmarł.

 

W roku 2017 otrzymał „Złotą Maskę”, łódzką nagrodę teatralną za najlepszą muzykę napisaną do spektaklu „Miarka za miarkę”, wystawionego przez Teatr Powszechny w Łodzi.

 

Jak informuje „Głos Wielkopolski”  z Cezarym Marcinem Ożogiem i Zbigniewem Łowżyłem współtworzył zespół Sztylety, grający z Justyną Szafran. Stworzył także „Symfonię ogrodów KOD”. Kompozytorzy połączyli pełne emocji i przestrzeni brzmienie chłopięcego chóru, orkiestry kameralnej oraz sopranowego śpiewu Anny Mikołajczyk z genialnie dobranymi elektronicznymi barwami.

 

W ostatnich kilkunastu latach zajmował się głównie komponowaniem muzyki do spektakli teatralnych. Współpracował z reżyserami: Pawłem Szkotakiem, Ewą Wycichowską, Cezarym Studniakiem, Januszem Stolarskim, Marcinem Liberem i Agatą Biziuk.

 

Wybrane spektakle:

„Walk@ karnawału z postem” (2002, Wycichowska), „Erosion” (2004, Liber), „Kod” (2005, Stolarski), „Makbet: Kim jest ten człowiek we krwi?” (2005, Szkotak), „Mewa” (2007, Szkotak), „Planeta Lem” (2011, Szkotak), „Hamlet” (2012 Szkotak), „Imperium” (2012, Studniak), „Wot takaja żizń” (2015, Szkotak), „Lament” (2015, Wycichowska), „Kalina” (2016, Biziuk), „Świętoszek” (2017, Szkotak),  „Gąska” (2019, Szkotak).  

 

Współpracował m.in. z teatrami: Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, Teatr Biuro Podróży w Poznaniu, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.   

 

Krzysztof Wiki Nowikow zostanie pochowany w Poznaniu. 

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Krzysiek IraQ ~Krzysiek IraQ (Gość)27.03.2019 16:59

[*]

40


Piotr Lukasik Piotr Lukasikranga27.03.2019 11:12

[*] Cześć Jego pamięci!

100


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat