Złożyli kwiaty ku czci powstańców

UM Piotrków Trybunalski Sobota, 01 sierpnia 202019 2962
1 sierpnia, 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Piotrków także uczcił pamięć tego zrywu niepodległościowego.

Ładuję galerię...

Punktualnie o 17:00, czyli w godzinę „W", na terenie całego miasta zawyły syreny, piotrkowianie na chwilę zatrzymywali się i w skupieniu oddawali hołd poległym i walczącym.


Dokładnie 76 lat temu Polacy dokonali jednej z największych akcji zbrojnych w historii naszego kraju, której celem było wyzwolenie się spod niemieckiej okupacji. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej oraz ludność cywilna prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska.

 

Dziś (1.08) hołd powstańcom oddali złożeniem kwiatów pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta. W imieniu piotrkowian wieniec pod pomnikiem złożyli prezydent Krzysztof Chojniak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Wiesława Olejnik.

 

Następnie wieńce złożono pod tablicą upamiętniającą generała Stefana Roweckiego ps. Grot, która wmurowana jest w elewację kamienicy przy ul. Słowackiego 1, w której mieszkał Rowecki. Piotrkowianin był współtwórcą Polskiego Państwa Podziemnego i pierwszym Komendantem Głównym Armii Krajowej.


Zainteresował temat?

2

8


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)01.08.2020 22:00

Ten dzień, pierwszy sierpnia, powienien być dniem Żałoby Narodowej. Zginęło.200.000 ludzi, zniszczona została Warszawa.

176


COGITO ERGO SUM ~COGITO ERGO SUM (Gość)02.08.2020 11:15

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
decydenci mogliby chociaż kierowców emzetek pouczyć by zatrzymali jazdę na te kilka sekund jak syreny wyją - w kulminacyjnym momencie autobus przejechał im za plecami - ale to trzeba myśleć nie tylko o sobie i by ładnie na fotach wypaść ...

54


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)01.08.2020 23:22

Prezydent pierwszy raz oficjalnie założył maseczkę ??
Czy w limuzynie z szoferem również będzie tak zakładał czy już tak robi ??
Antoni Macierewicz twierdzi , że dla Piłsudskiego , Powstanie Warszawskie było symbolem odbudowy Wojska Polskiego ...

40


gość ~gość (Gość)01.08.2020 19:23

Kogo mieli zarazić, że maski?

43


gość ~gość (Gość)01.08.2020 22:41

Tych, którzy wydali rozkaz do tego beznadzejnego zrywu powinno się ukarać. Siedzieli w Londynie.

115


mom ~mom (Gość)02.08.2020 05:42

Po zakończeni Wojny, to My cały Naród, zostaliśmy zmuszeni do płacenia haraczu - cegiełki - na odbudowę Warszawy. W szkole nie otrzymałeś świadectwa gdy nie wpłaciłeś na cegiełkę. Przy kasie, przy pensji obowiązkowe zakupy cegiełek, chłop w GS gdy zawiózł świniaka na obowiązkową dostawę - cegiełka itd. itd. Czy w okresie powojennym, nam dzieciakom się przelewało - oj nie, i zastanawialiśmy się ile za te wpłaty na "cegiełki" było by tutek dropsów czy lizaków, oraz radości. Były to czasy niedostatków całego Narodu. A dzisiaj "kombinatorzy" odbierają kamienice odbudowane z Naszych, całego Narodu wpłat - cegiełki.

123


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat