„Złoty Ekslibris” dla książki o niezwykłych piotrkowiankach

ePiotrkow Czwartek, 18 kwietnia 20193 2562
Nagroda "Złoty Ekslibris" przyznawana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi trafi w tym roku do Renaty Wojtczak, Anny Rzędowskiej i Agnieszki Warchulińskiej. Panie są autorkami książki "Piotrkowianki: portrety kobiet niezwykłych", która została nagrodzona w kategorii „najlepsza książka o ziemi łódzkiej wydana w roku 2018”.
fot. archiwum ePiotrkow.pl

- Każda z nas miała do opisania dwie bohaterki – mówi A. Warchulińska. - Mnie przypadło w udziale opisać Helenę Trzcińską i Marię Budzanowską. Anna Rzędowska pisała o Ernestynie Potockiej-Rose i o Irenie z Krzyżanowskich Sendlerowej. Natomiast Renata Wojtczak pisała o Czesławie Chądzyńskiej-Fiszerowej – poetce i matce Wincencie Jadwidze Jaroszewskiej – założycielce Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. Sześć niezwykłych kobiet, które żyły w Piotrkowie, pracowały na rzecz miasta i mieszkańców.

 

- Książka została wydana w tamtym roku – mówi kolejna z autorek R. Wojtczak. - Akurat udało nam się pozyskać dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury. To piękne wyróżnienie i piękna nagroda, dowód na to, że warto tworzyć, pokonywać trudności, by zdobyć pieniądze, warto też czasem poczekać, bo nie zawsze dofinansowanie pozyskuje się za pierwszym razem. Jestem mile zaskoczona.

 

Nagrodą jest statuetka autorstwa artysty Rafała Frankiewicza. Wręczenie odbędzie się 20 maja w Bibliotece przy ul. Gdańskiej w Łodzi.


Zainteresował temat?

8

1


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)18.04.2019 17:56

Gratulacje! Wspaniała wiadomość.

50


z Budek ~z Budek (Gość)18.04.2019 17:46

Słowa uznania dla autorek, które dzięki swojemu talentowi i pracy przybliżają zainteresowanym mieszkańcom Piotrkowa wybitne postaci, które na trwałe zapisały się w historii miasta. Dzięki Nim poznajemy także zapomniane już miejsca i ocalałe z wojennej pożogi ślady przedwojennej wielonarodowościowej kultury, tradycji i obyczajów ludzi tu żyjących i pracujących na rzecz naszego ukochanego miasta.

60


... ~... (Gość)18.04.2019 12:41

Serdeczne gratulacje!

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat