Zlikwidować pogłowie dzika do zera?

Strefa FMRegion Piątek, 25 października 201973 7418
„Wirus ASF - Sytuacja bieżąca" to temat tegorocznego forum rolniczego ziemi piotrkowskiej, które obyło się 25 października. Hodowla świń jest jedną z tradycyjnych gałęzi rolnictwa naszego regionu, którą rolnicy uprawiają od pokoleń. Żółta strefa zagrożenia przed afrykańskim pomorem świń znów się powiększyła w Łódzkiem. Rolnicy z powiatu piotrkowskiego z niepokojem obserwują nowe ogniska występowania ASF i przygotowują się na najgorsze.

Ładuję galerię...

Afrykański Pomór Świń jest bezlitosny zwłaszcza dla małych gospodarstw, w których ciężko jest zapewnić pełną bioasekurację. - My jako inspekcja weterynaryjna oraz nasi przełożeni wyższego szczebla, jak i cały resort rolnictwa, działamy zgodnie z zasadą "taniej zapobiegać, niż zwalczać". Ewentualne koszty zwalczenia ASF na terenie powiatu piotrkowskiego to miliony złotych wydane z konieczności. Lepiej każde 500 zł wydać na 500+, niż odszkodowanie za chorobę, która lepiej, żeby nas ominęła. Robimy wszystko, od działań administracji rządowej, skończywszy na modlitwie, aby ta choroba u nas nie wystąpiła - powiedział w rozmowie z reporterem Strefy FM Piotrków Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii.


Główną przyczyną rozprzestrzeniania się ASF są dziki. Rolnicy zarzucają, że redukcja pogłowia tej zwierzyny nie jest wystarczająca. Innego zdania jest Paweł Śpiewak. - Tyle ile odstrzałów zarządzono przez Inspekcję Weterynaryjną oraz wojewodę łódzkiego na terenie powiatu piotrkowskiego, nie było nigdzie indziej w województwie, a nawet Polsce. Jest to problem systemowy. Konieczne jest dopuszczenie większej liczby osób do możliwości strzelania do dzików, by pogłowie dzików wyeliminować do zera, żeby nie było wektorów choroby. Jeżeli ASF ustąpi, wtedy odbuduje się populację tego gatunku. Obecnie Polacy jedzą wieprzowinę, a nie dziczyznę, więc to świnia ma pierwszeństwo nad dzikiem. Nie ma tu żadnej dyskusji i dywagacji - dodaje Paweł Śpiewak.


Forum zorganizowało Starostwo Piotrkowskie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu.


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (73)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)29.10.2019 18:48

Obiektywnie jesteś sam brudas któremu słoma z butów wystaje

11


obiektywnie ~obiektywnie (Gość)29.10.2019 06:51

najbardziej do roznoszenia ASF przyczyniają się tzw myśliwi i rolnicy brudasy jak ten z tego gtraktora! Ten chwast truje ludzi! BRUDAS

51


Alicja ~Alicja (Gość)29.10.2019 06:07

Dziki są potrzebne w lasach! Zjadają pędraki, myszy, padlinę - oczyszczają lasy. Bez nich lasy będą chorować!

70


marpiob ~marpiob (Gość)28.10.2019 11:04

Ludzie co wy gadacie? W tej chwili już jest bardzo mało dzików a niedługo będzie to gatunek chroniony. A może zacznijcie izolować ludzi , którzy wnoszą do chlewni wirusa ASF .A Pan Śpiewak, który chce wybić dziki do zera niech się ogarnie i zastanowi co mówi.

102


gość ~gość (Gość)26.10.2019 21:25

Najlepiej wybić wszystkie dziki, sarny,jelenie, zające, łosie, rysie, wilki, wiewiórki i wszystko co żywe w lesie... potem zabetonować... bedzie bezpiecznie, ładnie i równo... Tak samo było z ptasią grypą! To tylko wymysł lobby farmaceutycznego! Nie dajmy się zwariować! Bo niedługo nasze dzieci wszystko będą znały z internetu. Stop dla rzeźników z kół łowieckich.

245


ZXZXZX ~ZXZXZX (Gość)28.10.2019 04:33

Cytuję:
Robimy wszystko, od działań administracji rządowej, skończywszy na modlitwie,

Tylko modlitwa - nic nie kosztuje a efekty ? ? ?

90


gość ~gość (Gość)28.10.2019 03:47

Z tym smrodem to ludzie mają racje
Suchy obornik tak bardzo nie wali jak to co wylewaja na pola
Nie dość, że mięso jest później nie zdrowe to jeszcze powietrze zatruwacie bo się wygody zachciewa
A bywają duże hodowle na grubej ściółce jakby ktoś chciał kwestionować.
Kolejna sprawa nawet są sposoby na ograniczenie tego fetoru typu podawanie gnojowicy do gleby ale po co inwestować w lepszy beczkowóz lepiej kupić ładnego suva i ładny ciągnik żeby ludzie widzieli...

101


gość ~gość (Gość)27.10.2019 07:27

Jak czytam te komentarze ta żal mi was ludzie. Nie macie pojecia na temat asf ale do wypowiadania się poerwsi. Śmierdzi to proszę się wyprowadzić na srilanke tam jest raj

715


gość ~gość (Gość)27.10.2019 19:26

Sama arystokracja się wypowiada co im wszystko przeszkadza i jedzą owoce morza

210


wojciech ~wojciech (Gość)27.10.2019 12:00

a może zamiast dzików wybić wszystkie świnie ?

155


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat