ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Złamania, kontuzje – jakie choroby leczy ortopeda?

Piątek, 10 kwietnia 2020 1269
Ortopeda to lekarz, który specjalizuje się w chorobach i urazach układu ruchu. Zatem, leczenie urazów kości czy złamań kończyn, to jego codzienność. Czym dokładnie zajmuje się ortopeda? Kiedy należy się do niego udać? Jakie badania ortopedyczne można przeprowadzić w przychodzi w Łodzi? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule.

 

Czym zajmuje się ortopeda?

 

Ortopedia to szeroka dziedzina medycyny, która obejmuje sporo zagadnień, takich jak wady postawy, schorzenia układu mięśniowego, uszkodzenia nerwów obwodowych, zakażenia kości lub stawów, stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe, choroby nowotworowe i wiele innych. Jest z nią ściśle związana inna dziedzina medycyny – chirurgia urazowa, która z kolei zajmuje się leczeniem różnego rodzaju urazów: złamań, skręceń i zwichnięć kości, stawów czy ścięgien. Zatem, ortopeda to specjalista w diagnostyce i leczeniu urazów i chorób narządu ruchu. Chodzi tu o wszelkie dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu szkieletowego (z pominięciem kości czaszki), a także zaburzeń w obrębie więzadeł, stawów, mięśni, ścięgien oraz nerwów. Szukając sprawdzonego ortopedy w Łodzi, warto wybrać się do Salve (https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-ortopedyczna/zakres-swiadczen/), gdzie można skorzystać z porady specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu, zarówno komercyjnie, jak i w ramach kontraktu z NFZ. Warto przy tym zaznaczyć, że każda osoba, która chce skorzystać z porady ortopedy w ramach NFZ, musi mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.

 

Wizyta u ortopedy – kiedy jest konieczna?

 

Do ortopedy najczęściej trafiają osoby, które uległy urazowi układu ruchu. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju złamania kości, zwichnięcia czy skręcenia. W jakich innych przypadkach warto poddać się badaniu u ortopedy? W przypadku wystąpienia:

 

  • przewlekłego bólu kręgosłupa, stawów, mięśni lub ścięgien,
  • ograniczenia ruchomości stawów i kończyn,
  • zniekształcenia kości,
  • przykurczy i zwapnień w mięśniach,
  • trzeszczeń w stawach,
  • innych dolegliwości, które utrudniają codzienne czynności, związane z poruszaniem się.

 

Warto przy tym pamiętać o konieczności odbywania kontrolnych wizyt u ortopedy, podczas leczenia urazów (np. złamań i zwichnięć), a także po zakończeniu rekonwalescencji.

 

Sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku dzieci. Badanie malucha u ortopedy dziecięcego to obowiązek wszystkich rodziców. Lekarz dokładnie sprawdzi, czy szkielet, mięśnie i stawy dziecka, rozwijają się prawidłowo. W przypadku wykrycia jakichkolwiek wad wrodzonych, będzie można szybko podjąć odpowiednie leczenie.

 

Oferta ortopedyczna Salve – z jakich badań można skorzystać?

 

Salve w Łodzi oferuje cały szereg świadczeń ortopedycznych. Z czego można skorzystać? Oprócz typowych porad specjalistycznych i konsultacji pohospitalizacyjnych, można wykonać badanie RTG, USG ortopedyczne, a także skorzystać z całego wachlarza zabiegów ambulatoryjnych, w zakresie: założenia lekkiego gipsu, usunięcia płynu ze stawów, założenia i wymiany opatrunku, wstrzyknięcia leku do stawów, wiązadeł i ścięgien, usunięcia szwów, usunięcia gipsu, usunięcia wewnętrznego stabilizatora kości stopy. Pacjenci mają także możliwość skorzystania z drobnych zabiegów ortopedycznych, na takie schorzenia jak: palec trzaskający, zespół cieśni nadgarstka, ganglion czy choroba de Quervaina. W przypadku, gdy pacjenci zostaną zakwalifikowani do wykonania jednego ze wspomnianych zabiegów, zostanie on przeprowadzony gabinecie w ramach przychodni, bez konieczności hospitalizacji. Podczas wizyty ortopedycznej w przychodni, lekarz może także zakwalifikować do zabiegu/operacji w Szpitalu Salve, np. endoprotezy stawu biodrowego (w ramach NFZ) https://salve.pl/szpital/oferta-szpitala/ortopedia/.

 

Warto nadmienić, że w przychodni można się również poddać terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP).


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat