Zimowe dokarmianie ptactwa może nam się opłacić

Strefa FMRegion Środa, 13 stycznia 20218 1778
Zimą zwierzęta mają mniej możliwości zdobywania pokarmu. Wielu z nas decyduje się im pomóc i na przykład dokarmia ptactwo. Okazuje się, że można to robić w taki sposób, by zwierzęta wracały do nas również wtedy, gdy mroźne miesiące miną. Wtedy pomogą nam w walce z insektami.

Grupowanie ptactwa w jednym miejscu jest stałą praktyką między innymi leśników. - My czujemy się w obowiązku dbać o te zwierzęta. Dokarmiamy je i staramy się gromadzić w określonym miejscu. Kreujemy w ten sposób tzw. większy opór środowiska. Oznacza to, że gdy na wiosnę powrócą do nas szkodliwe owady, to ptaki takie jak sikory, które w danym miejscu osiądą, pozwolą nam się ich pozbyć, po prostu je zjadając. Naszym skrzydlatym podopiecznym podajemy mieszanki zbóż i kubeczki tłuszczowo-nasienne - tłumaczy Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków.

 

Ptaki możemy karmić również nasionami dyni i słonecznika, naturalnymi płatkami owsianymi czy owocami. Z kolei słonina jest znanym przysmakiem sikor, choć chętnie skosztują jej też inne gatunki. Warunkiem jest jednak to, by pokarm był świeży.


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_gość ~gość_gość (Gość)14.01.2021 14:48

Mój ptak potem brudzi mi parapet

00


kb ~kb (Gość)14.01.2021 06:39

Dokarmiać zimą owszem, ale karmić cały rok jest nieopłacalne! Podane na talerzu jedzenie powoduje powiększanie się stad (zwłaszcza wróbli i gołębi), które zamiast zdobywać pożywienie czekają na gotowe, domagając się tego od wczesnych godzin rannych...

10


Jurpiog ~Jurpiog (Gość)13.01.2021 18:41

Popieram dokarmianie sikorek bo to pożyteczne ptaki. Gołębi natomiast nie należy dokarmiać zwłaszcza poza zimą, gdyż to powoduje zwiększoną liczbę lęgów. Gołębie nie zasługują nawet na miano ptaków gdyż nie siadają na drzewach jak znakomita większość ptaków a tylko na budynkach niszcząc ich elewacje.

43


gość_auuuu ~gość_auuuu (Gość)13.01.2021 17:12

Sądząc po tytule, już myślałem, że będą coś za to płacić...

10


gość1 ~gość1 (Gość)13.01.2021 16:36

Ingerencja w przyrodę zazwyczaj źle się kończy.

16


gość_teresa ~gość_teresa (Gość)13.01.2021 15:48

W ramach podziękowań parapety do mycia...

06


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)13.01.2021 11:35

Dokarmiać trzeba ale nie bez przesady. Wiele osób dokarmia ptaki (zwłaszcza gołębie) w lepszych warunkach, kiedy bez problemu mogą znaleźć sobie pożywienie. Wiele ptactwa się wręcz uzależnia od tego dokarmiania i w trudniejszych warunkach ma problem ze znalezieniem pożywienia. Zatem dokarmiać, ale tylko wtedy kiedy faktycznie nie będą mogły same znaleźć pożywienie.

72


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat