ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zęby mleczne - co powinniśmy wiedzieć?

Środa, 02 października 2019 1263
Pojawienie się pierwszego ząbka u każdego dziecka to ważne wydarzenie w jego życiu. Jako pierwsze wyrzynają się siekacze dolne i zazwyczaj ma to miejsce ok. 6. miesiąca życia. Kiedy maluch kończy 24 miesiące, zazwyczaj ma już komplet 20 ząbków. Nie ma się jednak co sztywno trzymać terminów, zdarza się bowiem, że ząbki mogą pojawić się później lub wcześniej. Porady należy szukać, jeśli dziecko ma 3 lata i nadal ma braki w uzębieniu.

 

Zęby mleczne są zbudowane podobnie jak zęby stałe, mają koronę i korzenie. Są jednak słabsze od zębów stałych, mają bowiem cieńszą warstwę szkliwa i zębiny, a samo szkliwo jest słabiej zmineralizowane. Dlatego bardzo ważne jest, aby diagnozować ognisko próchnicowe w uzębieniu mlecznym na jak najwcześniejszym etapie, bo proces ten bardzo szybko się rozwija. Błędem jest ignorowanie próchnicy w zębach mlecznych, należy je bezwzględnie leczyć! Pełnią one bardzo ważne funkcje w życiu młodego człowieka - umożliwiają prawidłowe odżywianie się, zapewniają estetyczny wygląd twarzy i dobre samopoczucie, wpływają na prawidłowy rozwój mowy, a przede wszystkim utrzymują przestrzeń dla zębów stałych, które będą wyrzynać się na ich miejscu.

 

Pod każdym zębem mlecznym znajduje się jego stały odpowiednik. Około 4. roku życia rozpoczyna się proces wyrzynania zębów stałych - naciskają one na korzenie zębów mlecznych, które ulegają resorbcji i samoistnie wypadają. U około 1/3 dzieci, w przypadku zębów przednich w żuchwie, dochodzi jednak do sytuacji, gdy zęby stałe pojawiają się za zębami mlecznymi. W takim przypadku może być potrzebna interwencja lekarza dentysty, który usunie niepotrzebne już zęby mleczne. Decyzję jednak o tym zabiegu należy podjąć rozważnie, bo w większości przypadków dojdzie w ciągu kilku tygodni do samoistnego wypadnięcia zębów.


Należy również pamiętać, że zazwyczaj jednocześnie lub w zbliżonym czasie do pojawiania się zębów przednich stałych, za piątkami mlecznymi, niezależnie od zębów mlecznych,wyrzynają się zęby szóste. Dobrze tego momentu nie przegapić i zgłosić się w ciągu 3 miesięcy od ich pojawienia się do gabinetu stomatologicznego na lakowanie bruzd, co jest bardzo skutecznym sposobem profilaktyki przeciwpróchnicowej.


Na pierwszą wizytę do stomatologa najlepiej zgłosić się w momencie, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki. Można wtedy o wszystko zapytać, ustalić strategię profilaktyki i adaptacji dziecka do leczenia. Wizyty kontrolne w przypadku uzębienia mlecznego i mieszanego powinny mieć miejsce co 3 miesiące!

Pamiętajmy, że stan mleczaków ma wpływ na uzębienie stałe. Niezwykle ważna jest więc odpowiednia higiena, profilaktyka i leczenie każdego zęba!


lek. dent. Małgorzata Samborska-Borzęcka

 

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat