Zebrano prawie 27 ton folii

Urząd Gminy Wola KrzysztoporskaRegion Poniedziałek, 08 marca 20219 2631
Na terenie PSZOK przy ul. Cmentarnej w Woli Krzysztoporskiej odbyła się zbiórka folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu Big Bag.

Zbiórka była prowadzona w oparciu o wnioski złożone przez rolników pod koniec 2019 roku i otrzymane w 2020 roku dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.

Zadanie polegało na zebraniu odpadów na terenie PSZOK w Woli Krzysztoporskiej i przekazaniu do utylizacji bądź odzysku. W wyniku realizacji zadania odebrano odpady od 38 gospodarzy o łącznej masie 26,914 ton.

 

Łączna wartość zadania dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wynosiła 10.900,17 zł (kwota netto).

 

Odbiorem i transportem odpadów z PSZOK zajęła się firma BEJA recykling, Kociszew.

 

Podobne akcje zbiórki są uzależnione od ogłoszenia kolejnych naborów przez NFOŚiGW, jak i otrzymanych na ten cel dofinansowań. Niestety zgodnie z rozstrzygnięciami Regionalnej Izby Obrachunkowej brak jest możliwości dofinansowania takiej zbiórki przez gminę.

 

Ważne!

Zagospodarowanie odpadów pochodzących z produkcji rolniczej (np. folie, sznurki, opakowania po nawozach, opony) jest obowiązkiem rolnika.

Odpadów tych nie można oddawać razem z odpadami z gospodarstw domowych firmie odbierającej odpady z posesji. Nie można ich również przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Woli Krzysztoporskiej, gdyż punkt ten przeznaczony jest tylko dla odpadów pochodzących z gospodarstw domowych.

System, który obowiązuje od 1 lipca 2013 roku dotyczy wyłącznie odpadów komunalnych, co jest zdefiniowane w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. 2020 r. poz. 797 ze zm.).

 

Odpady pochodzące z działalności rolniczej takimi nie są i ich odbiór jest usługą płatną.

Wykaz podmiotów zbierających odpady folii, sznurka oraz opon powstających w gospodarstwach rolnych można znaleźć w BIP-e Urzędu Gminy Wola Krzysztoporska.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goscx ~goscx (Gość)08.03.2021 19:21

A co rolnicy robią z tymi wszystkimi foliami, kiedy nie ma takich zbiórek?

70


brawo ~brawo (Gość)09.03.2021 14:31

brawo cenna inicjatywa tak jak z azbestem

10


Hhhj ~Hhhj (Gość)09.03.2021 10:49

A reszta oddaje razem z mieszkańcami? I powinny być kary za to w granicach 50tyś zł

20


Kazik ~Kazik (Gość)08.03.2021 21:22

To nie jest obowiązek rolnika a firm które wywożą odpady i to one są odpowiedzialne za zbieranie wszystkich odpadów a nie wybierają co lepsze kaski,dla przykładu ja na żadne składowiska gminne nie zamierzam wozić na swój koszt płacę za śmieci i to jest obowiązek firmy która podpisała umowę na odbiór

51


wojt ~wojt (Gość)08.03.2021 22:37

to się nie dziwię, że śmieci po lasach ludzie wyrzucają, z tego co czytam to ustawa o odbiorze śmieci działa selektywnie, temu odbierzemy bezpłatnie a temu nie.

10


go?ć_hhhh ~go?ć_hhhh (Gość)08.03.2021 21:15

Tylko 38 gospodarstw a reszta gdzie się zgłosiła ?

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat