Zdjęcia piotrkowskiego nieba

Poniedziałek, 17 sierpnia 20157
Od 10 sierpnia w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim można obejrzeć nietypową wystawę.
Zdjęcia piotrkowskiego nieba

Jest poświęcona astrofotografii. Sztuka ta polega na wykonywaniu zdjęć sfery niebieskiej za pomocą kamery połączonej z teleskopem. Autorem ujęć piotrkowskiego nieba jest Andrzej Fijołek, z wykształcenia inżynier budownictwa. I wielki pasjonat astronomii...

- Interesuję się nią od najmłodszych lat. Zaczynałem od astronomii obserwacyjnej, a pierwszy prowizoryczny teleskop zbudowałem w liceum. Potem nastąpiła przerwa, podjąłem naukę na Politechnice Łódzkiej i założyłem rodzinę. Gdy dzieci „wyfrunęły” z gniazda i na pasję zyskałem trochę więcej czasu, sprawiłem sobie teleskop do typowych obserwacji astronomicznych. Na tym się nie skończyło, bo zainteresowanie z czasem przeszło na astrofotografię – mówi pan Andrzej i przyznaje, że samo wykonanie zdjęcia sfery niebieskiej może zająć od 6 do 15 godzin!

Czy można zakładać, że fotografowanie mgławic czy planet to kosztowne i ekskluzywne hobby? - Teleskopy najwyższej klasy są w Polsce niedostępne dla amatorów, ale wiele dobrego w tej materii zrobili Chińczycy, którzy wprowadzili na rynek zestawy do astrofotografii, co sprawiło, że firmy produkujące lepszy sprzęt musiały obniżyć cenę. W dalszym ciągu są to jednak sumy przewyższające możliwości przeciętnego Kowalskiego – zaznacza.

Co roku organizowane są zloty pasjonatów robienia zdjęć sferze niebieskiej. Sam pan Andrzej aktywnie udziela się na forum Astropolis.pl i także tam można obejrzeć wykonane przez niego ujęcia. Pytany, co najbardziej go pociąga w swojej pasji, mówi podekscytowany:

- Dzięki astrofotografii można zobaczyć obrazy, których stworzyłby nawet najzdolniejszy artysta.

Wystawa potrwa do 15 października. - Chciałbym spopularyzować swoją pasję wśród piotrkowian. W Stanach Zjednoczonych całe rodziny wyjeżdżają do obserwatoriów oglądać niebo, u nas zainteresowanie takimi wycieczkami jest znacznie mniejsze. A to, jak Wszechświat mieni się różnymi barwami, jest niezwykle fascynujące – kończy pan Andrzej.

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ciekawska ~ciekawska (Gość)18.08.2015 22:40

Widziałam tę wystawę. Bardzo polecam!

10


Sąsiad ~Sąsiad (Gość)17.08.2015 09:29

Na piotrkowskim niebie świeci jedna gwiazda. Wiadomo kto to taki. Kto zgadnie ?

12


tralalal ~tralalal (Gość)17.08.2015 19:01

rozumiem ze wszedzie jest inne niebo?

00


xx ~xx (Gość)17.08.2015 15:39

Sąsiad, jedyną i największą gwiazdą piotrowskiego nieboskłonu jest od niepamiętnych czasów pan Marian Błaszczyński. Czy jest ktoś kto świeci dłużej od niego?

00


Fan ~Fan (Gość)17.08.2015 09:38

I to jest fotograf! Sam poświęciłem już ze 300 godzin na astrofotografię, ale z marnym skutkiem. Zazdroszczę umiejętności!

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat