Zdalne nauczanie w piotrkowskich szkołach

ePiotrkow Czwartek, 26 marca 202039 8299
Szkoły w całej Polsce wprowadzają zdalne nauczanie. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej od dzisiaj (26 marca) wszystkie placówki edukacyjne mają obowiązek prowadzić zajęcia w trybie online. Ministerstwo nie przyjęło jednolitego sposobu ich prowadzenia i każdy dyrektor musi indywidualnie podjąć decyzje, jak je zorganizować. Większość polskich szkół przyjęło najprostsze rozwiązanie i udostępnia uczniom zadania do samodzielnego rozwiązania przy pomocy dzienników elektronicznych lub na swoich stronach internetowych. Są jednak placówki, także w Piotrkowie, które starają się uatrakcyjnić nauczanie, wykorzystując nowoczesne technologie.
fot. ZSP nr 2

Sytuacja w jakiej znaleźli się dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice jest bardzo trudna, a szkoły w ciągu dwóch tygodni musiały skutecznie wdrożyć zdalną edukację. W normalnych okolicznościach zadanie to byłoby rozłożone na miesiące, a nawet lata i zupełnie naturalne jest, że placówki edukacyjne korzystają głównie z tych najbardziej powszechnych rozwiązań. Jednak już pierwszy dzień obowiązkowego nauczania w trybie online pokazał, że z racji na masową skalę ich wykorzystywania, narzędzie te przeciążają się i ulegają awariom, które uniemożliwiają korzystanie z nich. W związku z tym warto wdrażać alternatywne platformy, dzieje się tak m.in. w piotrkowskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2, czyli popularnej Piomie.

 

- W naszej szkole funkcjonuje platforma edukacyjna firmy Google. Nazywa się ona Google Classrooom. Na chwilę obecną wszyscy nauczyciel i uczniowie zostali podłączeni do tej aplikacji. Na platformie stworzyliśmy wirtualny pokój nauczycielski, który jest miejscem wymiany informacji pomiędzy nami. Również każda klasa ma swoją dedykowaną przestrzeń, w której uczniowie mogą "spotykać się". Oprogramowanie daje nauczycielom możliwość umieszczania materiałów edukacyjnych. Mogą zadawać i sprawdzać prace domowe, wystawiać oceny. Dzięki wdrożeniu narzędzi przygotowanych przez Google mamy w chwili obecnej zapewnioną bezpośrednią komunikację pomiędzy dyrekcją, nauczycielami oraz uczniami - mówi Rafał Fraj, nauczyciel informatyki w ZSP nr 2. 

 

 

Google Classroom oferuje także inne funkcje: tworzenia prezentacji online, kalendarz, nielimitowany dysk, aż po możliwość prowadzenia wideokonferencji, a dodatkowo aplikacja jest całkowicie bezpłatna. Autorzy oprogramowania zapowiedzieli także, że wkrótce udostępnią specjalny wideoporadnik, mający w prosty sposób pokazać, jak korzystać z tego narzędzia.

 

Dostępny jest również cały wachlarz innych aplikacji do prowadzenia zdalnego nauczania, oferowanych przez firmy prywatne, ale także  sektor publiczny, np. funkcjonująca od 2011 piotrkowska platforma e-learningowa, czy ministerialna strona epodreczniki.pl


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (39)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Wielbiciel ,,dobrej zmiany" ~Wielbiciel ,,dobrej zmiany" (Gość)26.03.2020 12:35

Obecna ekipa otwarcie przyznała można poszukać wypowiedzi w necie, że dali 500 plus ale będą wycofywać się z pewnych usług publicznych.Powiedział to ktoś od Dudy chyba pod koniec roku.Więc drodzy rodacy nie miejcie pretensji, że jest licho sami za tym głosujecie.Pozdrawiam.
P.S A jak ktoś będzie pisał o Tusku i Po to zaznaczam, że PiS rządzi 5 lat.

76


abc ~abc (Gość)26.03.2020 13:56

najgorzej jak ma się tępe dzieci, wtedy rzeczywiście trzeba siedzieć i siedzieć, ale trudno mieć o to pretensje do nauczyciela

82


gość ~gość (Gość)26.03.2020 14:29

Wujek sam, nie jestem nauczycielem i uważam, że i tak dzieci mają dużo mniej do zrobienia niż jak chodziły do szkoły

31


gość ~gość (Gość)26.03.2020 13:55

Do gościa moje dzieci chodzą do szkoły, piszę u nas bo tak mi wygodniej. I jest to klasa 3 i 6 starsze ma na maila materiał z każdego przedmiotu i nie jest to duża ilosci naprawdę są się ogarnąć tylko musi się chcieć

11


gość ~gość (Gość)26.03.2020 13:55

To całe zdalne nauczanie to jest jedno wielkie g...nie wiem o których szkołach i klasach piszecie.Moje dzieci siedzą pół dnia czytając i przerabiać to co nauczycielka napisze w gmailu. "Przeczytajcie, zróbcie ćwiczenia, napiszcie pracę i odsyłam do strony i podaje link! !!!!!Poszukajcie sobie informacji. To jest nauczanie? To jest wielka sciema. Równie dobrze można otworzyć podręcznik i omawiać w domu bez tych wytycznych! A przygotowanie do egzaminów 8-klasisty a matury? W tamtym roku strajk-materiały nieopracowane, teraz spychologia na dziecko i rodzica....ech szkoda gadać. Nadmienię,że jeśli wszystko wróci do normy to materiał uznany będzie za opracowany. Powodzenia

64


hhh ~hhh (Gość)26.03.2020 13:52

to jest jedna wielka pomyłka ,powinni zmieć teraz wakacje ,nauka po zarazie ,nauczyciele zadają ,rodzice odrabiają ,kto ma tłumaczyć ? opcja druga nauczyciele dzielą sie wynagrodzeniem z rodzicami /to my odwalamy robotę /

42


!!! ~!!! (Gość)26.03.2020 10:07

Jeśli nauką zdalną nazywamy sytuację, gdzie nauczyciel zleca uczniom przeczytanie jakiegoś rozdziału z książki i zadaje z tego jakąś pracę, to ja dziękuję za taką naukę. A co z rodzinami, gdzie jest np. dwójka lub trójka dzieci - uczniów i jeden komputer? A co z uczniami wykluczonymi cyfrowo?

17


gość ~gość (Gość)26.03.2020 11:54

Szkoda tylko że wielu rodziców pracuje całymi dniami... A dzieci ciężko się uczy po 20.00..

25


gość ~gość (Gość)26.03.2020 11:42

A dlaczego nauczyciel zadaje tak dużo przez mc nie przerobi w szkole co przez godzinę zada przez komputer

37


fan piotrkowa ~fan piotrkowa (Gość)26.03.2020 10:33

Do !!! (Gość). Drogi marudo- tylko roszczenia i oczekiwania. Sytuacja jest trudna, w związku z tym oczekuje się więcej inicjatywy również ze strony rodziców takich jak TY. Pozdrawiam.

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat