Zbliża się Tydzień Szczepień

ePiotrkow Środa, 20 kwietnia 20165 2342
Piotrkowski sanepid informuje, że od 24 do 30 kwietnia obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień (EIW). Głównym celem tej inicjatywy jest podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia i zwiększenie liczby osób zaszczepionych.

W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia szczególną uwagę poświęca działaniom dążącym do wyeliminowania odry i różyczki.

 

- Szczepienia ochronne odgrywają decydującą rolę w profilaktyce chorób zakaźnych. Przyczyniają się do pozytywnej zmiany sytuacji epidemiologicznej. Czasami spotykamy się z opinią, że choroby wieku dziecięcego należy przechorować, ale jest to pogląd, do którego musimy podejść bardzo ostrożnie. Wiele bowiem chorób zakaźnych okresu dziecięcego niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu, a często powikłań i zgonu. Takim przykładem jest odra, której wirus nadal jest przyczyną wielu powikłań w postaci ciężkich zapaleń płuc, podgłośniowych zapaleń krtani oraz najcięższego powikłania ( często prowadzącego do zgonu ) ostrego zapalenia mózgu i rdzenia – informują pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Natomiast przechorowanie różyczki jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, może doprowadzić do poronienia, a także spowodować poważne wady u dziecka (Zespół Gregga): wady układu krążenia, uszkodzenie wzroku (jaskra, zaćma, retinopatia), wodogłowie, upośledzenie umysłowe, niedorozwój kończyn u dziecka.

Obecnie w Polsce, przeciwko odrze, śwince i różyczce stosuje się skojarzoną, potrójną szczepionkę. Rodzice często mają wątpliwości dotyczące dużej ilości szczepień u swoich pociech i z tymi wątpliwościami bardzo często zgłaszają się do lekarza. Trzeba podkreślić, jak ważną rolą pediatry jest wytłumaczenie rodzicom po co i dlaczego szczepimy.

Warunkiem osiągnięcia odporności w skali populacji jest wysoki odsetek zaszczepionych osób, co najmniej ok. 95%.

 

Od 25 do 29 kwietnia w godzinach 9.00 - 14.00 w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim zostanie uruchomiony punkt informacyjny, w którym będą udzielane porady na temat szczepień. Pytania można też zadawać telefonicznie 44 649-50-63, 44 646-52-68 wew. 55.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Minimomom ~Minimomom (Gość)21.04.2016 13:47

Gdziekolwiek, o czymkolwiek w kwestii szczepień by nie napisać, to zaraz pojawiają się komentarze, że spisek, że big pharma, że koncerny.,.. Ludzie, zastanówcie się trochę, na pewno to są zyski dla nich, ale nie wierzę że szczepienia są niepotrzebne, już dwieście lat temu odkryto, że są! Polecam poczytać http://kasiagandor.com/2016/02/szczepienia-debata-ktora-nie-powinna-miec-miejsca/

00


P. O. ~P. O. (Gość)21.04.2016 10:30

MM: ja może i jestem laikiem w sprawie szczepionek, ale szukając informacji na ich temat w internecie trafiłam właśnie na tą stronę. I nie można powiedzieć, żeby była ona stronnicza. Jest kalendarz szczepień, są informacje o podróżowaniu z dzieckiem no i poruszają nawet tematy NOPów. Znalazłam sporo informacji, które jako dla mamy są bardzo cenne, a o których tak naprawdę lekarze nie mają czasu mówić w trakcie standardowej 15min wizyty...

00


MM ~MM (Gość)20.04.2016 13:33

zaszczepsiewiedza.pl - akcja organizowana przez INFARMA Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, czyli producenci i ich akolici sami zachwalają swój produkt.

11


Mm ~Mm (Gość)20.04.2016 13:29

szczepienia są także przyczyną poważnych skutków ubocznych, a nawet śmierci dzieci. Szczepienia to gigantyczny biznes dla producentów i państwowych decydentów. Uprasza się o otwartą, uczciwą dyskusję na ten temat.

31


Dorotka902 ~Dorotka902 (Gość)20.04.2016 10:45

Super! Moim zdaniem warto również szukać na ten temat wiadomości w internecie. Ale! Z mądrych stron, a nie z forów internetowych. Na przykład dużo, dużo informacji można znaleźć tutaj: zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/dzieci/po-co-szczepimy-dzieci/

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat