Zbierają pieniądze na budowę hospicjum stacjonarnego w Tomaszowie

ePiotrkowTomaszów Czwartek, 13 lutego 20203 2744
Członek Twojej rodziny cierpi na nowotwór? Leczenie nie daje poprawy, a choroba przechodzi w stadium terminalne? W desperacji szukasz lekarzy, funduszy, ośrodków? Z niechęcią wpisujesz w wyszukiwarkę „hospicjum stacjonarne województwo łódzkie”. W napięciu obserwujesz ładowanie strony… Brak wyników. Z tą ponurą rzeczywistością mierzy się blisko 2,5 miliona mieszkańców województwa łódzkiego. Czy to się wkrótce zmieni? Jest na to szansa. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę hospicjum w Tomaszowie Mazowieckim.
fot. pixabay

- Jedyne dostępne w okolicy placówki to hospicja domowe, których idea jest bezsprzecznie piękna, należy jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna i czasem hospicjum stacjonarne to jedyna odpowiedź – mówi Marek Huzar, koordynator Obszaru Społecznego Fundacja Znajdź Pomoc. - Dla samych chorych brak stacjonarnej placówki to pełne lęku i bólu nieprzespane noce oraz ogromny strach o przyszłość.

 

Naprzeciw tej potrzebie chce wyjść Fundacja „Dwa Skrzydła”, której celem statutowym jest zbudowanie pierwszego hospicjum stacjonarnego w województwie łódzkim. Ma ono powstać w Tomaszowie Mazowieckim, w którym obecnie nie działa żadna tego typu placówka. - Hospicjum zostanie zbudowane w standardzie budynku pasywnego – część energii zasilającej obiekt będzie czerpana z odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia M. Huzar. - To informacja równie ważna, co druzgocąca - Tomaszów Mazowiecki jest bowiem jednym z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Chorujący tam ludzie muszą dosłownie liczyć się z każdym wdechem.

 

Za projekt odpowiadają Maja Surowicz-Biłyj i ksiądz Grzegorz Chirk. Oboje z wieloletnim doświadczeniem wolontariackim na oddziałach onkologicznych i w hospicjach, oboje po psychoonkologii, pracujący na co dzień na rzecz osób chorujących na raka i ich bliskich. - Nawet lat mamy tyle samo. Trzy tygodnie różnicy – dodaje Maja, prezes onkologicznej Fundacji Znajdź Pomoc oraz przedsiębiorstwa społecznego Change4Good not-for-profit, do której należy portal „Pomoc Się Liczy”. Dla Mai Surowicz-Biłyj pomysł zasilania hospicjum czystą, odnawialną energią ma także wymiar symboliczny. - Osoby w terminalnym stadium choroby często nie mają nadziei – mówi. - Nie marzą, bo czują nieludzki, totalny ból. Chcemy stworzyć miejsce, w którym złagodzimy cierpienie fizyczne, psychiczne i duchowe.

 

Ksiądz Grzegorz Chirk, wieloletni działacz społeczny, dodaje: - Przeszkody i trudności, z którymi przychodzi się mierzyć na drodze do realizacji tego planu, dodają mi tylko jeszcze więcej motywacji do działania. Wierzę, że nasze starania mają sens i przyniosą wreszcie oczekiwany skutek. Jestem upartym Kaszubem, więc tak łatwo się nie poddam.

 

Na budowę hospicjum potrzeba 13,5 miliona złotych. Na realizację projektu założono 2 lata. 0,5 mln już jest. - Cel zbiórki ustawiliśmy na 5 milionów złotych – resztę środków planujemy pozyskać od partnerów biznesowych i ze środków publicznych – mówią pomysłodawcy projektu. - Prosimy o wsparcie finansowe oraz promocję zbiórki w mediach. Opieka paliatywna to odchodzenie z godnością, ale i bezcenny czas podarowany choremu i jego bliskim.

 


Chcesz wesprzeć tę szlachetną inicjatywę, kliknij tutaj!

 

 

 

 


(materiały: Fundacja Znajdź Pomoc)


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bolek ~Bolek (Gość)13.02.2020 09:25

JEST kasa na bydło i świnia plus a nie ma na ludzkie sprawy, ja nie dam nawet złotówki na żadne zbiórki na leczenie ludzi! Niech idą do dojnej zmiany lub biura pis po pomoc.

36


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat