Zauważyłeś gniazdo owadów – wezwij straż pożarną

ePiotrkow Niedziela, 21 lipca 20139 7676
69 razy musiała interweniować piotrkowska straż pożarna w związku z gniazdami pszczół, os i szerszeni. Jedna trzecia tych zdarzeń dotyczyła samego Piotrkowa Trybunalskiego.

Jak informuje Maciej Dobrakowski, rzecznik prasowy KM PSP w Piotrkowie Trybunalskim, w porównaniu do roku ubiegłego, w tym doszło do zaledwie 69 interwencji (18 dotyczyło usuwania gniazd szerszeni, 38 – usuwania gniazd os, a 13 – zabezpieczenia rojów pszczół). - Nasze zadanie polega na zabezpieczeniu tego miejsca zdarzenia. Następnie przyjeżdża osoba, która roje zbiera i wywozi – mówi Maciej Dobrakowski.

Do takich zdarzeń dochodzi najczęściej na terenie powiatu piotrkowskiego. Jedna trzecia interwencji strażaków dotyczy Piotrkowa Trybunalskiego. – Miejsca, gdzie powstają gniazda, są różne. Najczęściej to są budynki gospodarcze, położone na działkach, jak również budynki mieszkalne, np. na poddaszach. Coraz rzadziej mamy do czynienia z osami, czy szerszeniami, które wylęgają się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych typu bloki – dodaje rzecznik prasowy piotrkowskiej Straży Pożarnej.  W ubiegłym czasie do takich sytuacji dochodziło często, jednak od paru lat spółdzielnie skutecznie prowadziły prace remontowe, co sprawiło, że osy się tam nie wyrajają.

Gniazda szerszeni i pszczół to zagrożenie dla mieszkańców. Jest to związane przede wszystkim z liczebnością owadów w gniazdach. - Z reguły w tym roku nie mamy takich zdarzeń, jak w ubiegłym, gdzie było tych owadów bardzo dużo. Są to w większości przypadków sprawy związane z jakimiś pojedynczymi historiami. Niewielkie gniazda, które można było bardzo łatwo i skutecznie usunąć. Największe zagrożenie niestety jest związane z gniazdami szerszeni. Tutaj tych przypadków mieliśmy 18. W większości były to sytuacje, do których dochodziło w budynkach gospodarczych, na poddaszach, na terenach powiatu – dodaje Maciej Dobrakowski.

Co należy robić w przypadku, kiedy zauważy się gniazdo szerszeni? - Nie należy podejmować żadnych działań we własnym zakresie, ponieważ  możemy te owady rozłościć i one będą agresywne, będą atakować. Należy natychmiast powiadomić straż. My przyjeżdżamy, oceniamy sytuację – informuje rzecznik. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zawsze w takiej sytuacji należy zachować bezpieczną odległość – 20 m. Nie można zbliżać się do gniazda, tylko czekać na przyjazd służb ratowniczych. - Trzeba zwracać szczególną uwagę na dzieci i osoby starsze. To właśnie dla nich ugryzienie szerszenia może być wyjątkowo niebezpieczne – ostrzega Maciej Dobrakowski.


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

olgierd ~olgierd (Gość)22.07.2013 15:00

artykuł ciekawy, dobrze, że mamy taką straż pożarną, na którą można liczyć

00


Irbis ~Irbis (Gość)22.07.2013 12:38

"Ruby" napisał(a):
czy to owady


Pijawki to nie owady. Nawet nie stawonogi.
Nie kompromituj się!

00


YARO ~YARO (Gość)22.07.2013 10:06

"Miodek123" napisał(a):
ale pszczoły trzeba szanować bo niewiele ich zostało!


Dokładnie tak!!! to bardzo pożyteczne owady. Mało kto zdaje sobie sprawę jak wielką rolę odgrywają chociażby w tworzeniu PKB!
Ps. chętnie zaopiekuję się jakimś gniazdkiem pszczółek!!! Dajcie znać

Komentarz był edytowany przez autora: 22.07.2013 10:08

00


afg ~afg (Gość)22.07.2013 00:11

panie miodek! jest wyraźnie napisane ze gniazda pszczół są ZABEZPIECZANE i dalej przewożone w bezpieczne miejsce. a gościu od mrówek to chyba nie wiesz co mowisz, bo nie wiesz do czego jest zdolne rozwscieczone gniazdo os a juz nie wspominam o szerszeniach!! jesli nawet ugryzie Cie 5 mrówek to nic Ci sie nie stanie, a 5 ukąszeń szerszeni może grozic nawet śmiercią!! dziękuje dobranoc

00


das ~das (Gość)21.07.2013 23:52

Cytuję:
Straż pożarna od owadów?! Ciekawie czy jak zgłoszę do nich mrówki na tarasie to też przyjadą. śmiechu warte. pamiętacie cukiernie - te prawdziwe w czasach słusznie minionych? Ile tam os latało i jakoś wszyscy żyli.... ktoś będzie argumentował, że jak nie usuną gniazda os a ta osa kogoś ugryzie, to będzie tragedia.... to ja mówię a jak mnie te moje mrówki pogryzą ?! chyba jednak zadzwonię :)


Cytuję:
Ja zauważyłem gniazdo! Nie wiem czy to owady ale na Pasażu Rudowskiego jest bardzo duże gniazdo pijawek. A drugie gniazdo, jeszcze gorsze, jest na Armii Krajowej.


Głuptasy. Przecież wiecie, że sprawa dotyczy owadów niebezpiecznych, które należy zgłaszać do służb typu straż pożarna, a nawet miejska (która oczywiście się nie poczuje do jakiegokolwiek działania). W razie czego należy zgłosić sprawę do mediów regionalnych, aby ostrzegło, że w pobliżu znajduję sie gniazdo niebezpiecznych owadów.

00


Ruby ~Ruby (Gość)21.07.2013 20:23

Ja zauważyłem gniazdo! Nie wiem czy to owady ale na Pasażu Rudowskiego jest bardzo duże gniazdo pijawek. A drugie gniazdo, jeszcze gorsze, jest na Armii Krajowej.

00


mrówki ~mrówki (Gość)21.07.2013 19:16

Straż pożarna od owadów?! Ciekawie czy jak zgłoszę do nich mrówki na tarasie to też przyjadą. śmiechu warte. pamiętacie cukiernie - te prawdziwe w czasach słusznie minionych? Ile tam os latało i jakoś wszyscy żyli.... ktoś będzie argumentował, że jak nie usuną gniazda os a ta osa kogoś ugryzie, to będzie tragedia.... to ja mówię a jak mnie te moje mrówki pogryzą ?! chyba jednak zadzwonię :)

00


Piotrkowianin ~Piotrkowianin (Gość)21.07.2013 16:03

Zgłosiłem raz, ze mam gniazdo szerszeni na dzialce niezabudowanej to sie pytali czy przy drodze czy nie i nie przyjechali. Gniazdo przy drodze jak jest tak jest no ale jakby bylo na budynku to co innego. Najwyzej klijenci ktorzy parkuja przy hutrowni zostana zaatakowani

00


Miodek123 ~Miodek123 (Gość)21.07.2013 15:10

Cytuję:
że osy się tam nie wyrajają.

Osy się nie roją :-)

Cytuję:
Gniazda szerszeni i pszczół to zagrożenie dla mieszkańców.

Szerszenie można tępić ale pszczoły trzeba szanować bo niewiele ich zostało!

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat