Zasłużeni odebrali statuetki podczas Koncertu Noworocznego

ePiotrkowRegion Wtorek, 28 stycznia 20200 1886
Zasłużeni dla gminy Wola Krzysztoporska uhonorowani zostali podczas Koncertu Noworocznego, który odbył się w niedzielę, 26 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury.

Ładuję galerię...

Gości i publiczność powitała dyrektor wolskiego GOK-u Jolanta Kołacińska. Ubiegły rok podsumował z kolei wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – To był udany rok dla naszej gminy – mówił. - Wykonaliśmy 44 mniejsze i większe inwestycje za kwotę ponad 8,5 mln zł. - Dobre działanie samorządu nie jest możliwe bez takich osób czy organizacji, jakie właśnie nagradzamy.

A trzy statuetki „Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2019” trafiły do wyjątkowych przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy swoimi działaniami wyróżnili się w ubiegłym roku.

 

 

Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2019

Helmut Lottko - społecznik, wolontariusz, długoletni działacz HDK PCK.

Statuetkę otrzymał za „społeczną wrażliwość, działalność i zaangażowanie w sprawy lokalne”.

Urodził się w 1937 r. na opolskiej wsi, w trudnych przedwojennych czasach. Jak sam mówi o sobie – życie go nie rozpieszczało, a za mówienie głośno prawdy i upieranie się przy swoim zawsze miał „pod górkę”. Ale może właśnie dlatego nauczył się z determinacją realizować swoje postanowienia i plany. W życiu zawodowym był współbudowniczym wielu elektrowni – nie tylko w Polsce, ale i za granicą. To właśnie w ten sposób trafił do Bełchatowa, na budowę tutejszej elektrowni, a od 10 lat jest mieszkańcem Woli Krzysztoporskiej. Obowiązki zawodowe to jedno, a działalność społeczna to druga część jego życia. Przez wiele lat był honorowym dawcą krwi, od roku 1996 - prezesem Klubu HDK PCK w Bełchatowie. Jego aktywnym członkiem jest do dziś. To m.in. za tę działalność i inicjowanie wielu społecznych akcji w 2009 r. zdobył tytuł „Wolontariusza Roku” nadany przez prezydenta Bełchatowa. Odznaczony też został odznaką ministra zdrowia „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, a w 2010 przez Zarząd Główny PCK „Kryształowym Sercem”. Od zawsze bierze też udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy – najpierw w Bełchatowie jako wolontariusz, a odkąd Finał WOŚP gości w Woli Krzysztoporskiej – także tutaj, darowując na aukcje cenne przedmioty (między innymi zegarek wygrany w telewizyjnym teleturnieju „Jeden z dziesięciu”). Odkąd w 2010 r. przeprowadził się do Woli Krzysztoporskiej, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym. Jest na każdym spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa i porządku w gminie, zgłasza swoje wnioski i uwagi. To on odkrywa – podczas swoich wielokilometrowych spacerów – porzucone w lesie śmieci i zgłasza to w gminie. To on alarmuje o nieprzestrzeganiu porządku, a kiedy potrzeba – pomaga sąsiadom. To, co dzieje się wokół nas, nie jest mu po prostu obojętne. A co ma w planach? Jak napisał w 2018 r. w swojej autobiografii, marzy, by wybrać się na Maltę – wyspę pełną zabytków. Chce odwiedzić przyjaciół. Jeśli chodzi o sprawy lokalne, to chce doprowadzić do modernizacji oświetlenia klatek schodowych i piwnic. Odbierając statuetkę i dziękując za docenienie zaangażowania, pan Helmut nie omieszkał od razu na scenie wrócić do spraw ważnych i konkretnych, czym wzbudził aplauz zebranej w GOK-u publiczności. – Mając okazję, chciałbym wyrazić trzy życzenia. Mam nadzieję, że doczekam się: nowego chodnika przy ul. Kościuszki (aż do szkoły), szybkiego uruchomienia posterunku policji w Woli Krzysztoporskiej z fotowoltaiką na dachu (przyp. red.- jako miłośnik przyrody i orędownik ochrony środowiska zdeklarował się przeznaczyć na ten cel trzynastą emeryturę!) oraz uzyskania przez Wolę Krzysztoporską statusu miasta – mówił.

 

 

Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2019

Wojciech Kamiński - pasjonat historii lokalnej.

Statuetkę otrzymał „Za niestrudzone popularyzowanie historii gminy i odkrywanie jej tajemnic.
Jest jedną z osób, które o historii gminy Wola Krzysztoporska wiedzą najwięcej. I – co najważniejsze – nie poprzestają na tym, co inni już kiedyś odkryli, napisali czy powiedzieli. Sam dociera do źródeł – tych ukrytych w archiwach w Polsce i za granicą, ale i tych na miejscu – rozmawiając z najstarszymi przedstawicielami gminy, archiwizując rodzinne, stare zdjęcia i dokumenty. Oczywiście najbliższy jest mu rodzinny Gomulin i to on stał się bohaterem dwóch książek, których jest współautorem. Pierwsza z nich to „Z gryfem i koroną w herbie. Gomulin - od założenia do 1939 r.” napisana wspólnie z Julią Karlińską i Łukaszem Politańskim, a druga (napisana również wspólnie z J. Karlińską) to książka pod tytułem „Rycerze św. Floriana. 90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Gomulinie”. Bo – co warto podkreślić – W. Kamiński jest również zaangażowanym strażakiem ochotnikiem od lat związanym z OSP Gomulin, a teraz także pełniącym funkcję wiceprezesa Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Woli Krzysztoporskiej. Od początku swojej służby w straży wziął udział 1018 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Angażuje się także w działalność sportową, za co otrzymał brązową i srebrną odznakę honorową LZS. Za krzewienie informacji dotyczących obrony Gór Borowskich otrzymał niezwykłe wyróżnienie - „Rogatywkę ppor. Apoloniusza Zawilskiego”.

Jest też autorem ponad 30 artykułów historycznych dotyczących gminy.

To z jego inicjatywy na terenie Gomulina stanęły dwa monumenty przywołujące w pamięci ważne wydarzenia historyczne. 11 listopada 2013 r. przed kościołem w Gomulinie uroczyście odsłonięto pomnik upamiętniający Wawrzyńca Wiśniewskiego i powstańców styczniowych z parafii Gomulin. Pięć lat później, 15 grudnia 2018 r. na placu strażackim w Gomulinie odsłonięto Pomnik Niepodległości Polski.

 

 

Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2019

Drużyna Żeńska OSP Bujny - nagrodzona „Za działalność strażacką i osiągnięcia na szczeblu powiatu piotrkowskiego i województwa łódzkiego w zawodach pożarniczych”.

Czy dziewczyny mogą być strażaczkami? Oczywiście, że tak. Ćwiczą i zdobywają najlepsze miejsca w gminie i powiecie, ale też pomagają, uczą bezinteresownego działania i promują gminę. Pomysł powstania tej fantastycznej drużyny zrodził się w roku 2013, a podsunęli go dwaj członkowie ówczesnej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Bujen – Radosław Jakubczyk i Mateusz Piątek. W pierwszym składzie znalazło się 8 dziewcząt: Justyna Siła, Paulina Herman, Beata Stanikowska, Izabela Stanikowska, Małgorzata Siła, Katarzyna Pielużek, Marzena Krawędek i Katarzyna Miśkiewicz. Obecny skład zasiliły jeszcze Daria Marusińska, Anna Dąbrowska i Martyna Dymus, a ich trenerem i obsługującym motopompę jest Radosław Jakubczyk. Dziewczęta już od pierwszego startu w gminnych zawodach pożarniczych zaczęły odnosić sukcesy. Podczas 7 lat startów w zawodach gminnych trzy razy znalazły się na drugim miejscu i aż czterokrotnie stawały na najwyższym stopniu podium, zdobywając kwalifikacje do reprezentowania gminy na szczeblu powiatowym. Tam również zaprezentowały się doskonale, dwa razy – w 2017 i 2019 – zostając mistrzyniami powiatu piotrkowskiego i w konsekwencji zdobywając prawo reprezentowania powiatu na zawodach wojewódzkich. W 2018 na tychże zawodach zajęły 8 miejsce. Te kolejne – w 2020 – jeszcze przed nimi. Ale nie tylko zawodami żyje drużyna. Dziewczęta angażują się także we wszelkie uroczystości gminne, sołeckie i kościelne. Współorganizują imprezy, z których dochód przeznaczony jest na doposażenie OSP w Bujnach. Jednym słowem – pokazują, jak działać społecznie i bezinteresownie.

 

 

Nagrodzonym dziękowali i gratulowali nie tylko przedstawiciele władz gminy z wójtem i przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatą Gniewaszewską, ale i wdzięczni mieszkańcy, radni, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych. Tuż po wręczeniu statuetek rozpoczęła się druga część wieczoru, a w niezwykłą muzyczną podróż w klimacie świąteczno-bożonarodzeniowym, przetykaną słowami Aleksandra Książczaka, zabrał wszystkich lokalny zespół Jasna Strona Mocy.

 

 

 

(materiały: Urząd Gminy Wola Krzysztoporska)


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (0)

Komentowanie zostało wyłączone.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat