ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zasady bezpiecznej obsługi wózków podnośnikowych

Poniedziałek, 28 grudnia 2015 2371
Wózek podnośnikowy, zwany też widłowym, jest urządzeniem, które umożliwia transport i składowanie produktów w magazynach. Jeśli jest nieprawidłowo obsługiwany, może być przyczyną poważnych wypadków.

Główne powody wypadków podczas użytkowania wózka podnośnikowego

Wózki widłowe mogą być przyczyną groźnych wypadków w pracy. Wynikają one często z pośpiechu i braku dokładności przy załadunku palet oraz nieostrożności przy ich rozładunku. Przyczyną wypadków bywa też zły stan techniczny wózka.

Groźna zarówno dla kierującego wózkiem, jak i dla innych obecnych w magazynie osób jest nieostrożność podczas prowadzenia pojazdu, np. zbyt szybka jazda przy ograniczonej widoczności, szczególnie w magazynie, w którym znajduje się dużo osób, oraz niezachowywanie optymalnej odległości od regałów.

Niebezpieczne może też być zbyt gwałtowne ruszanie z miejsca i nagłe zatrzymywanie się, zwłaszcza jeśli na wózek została już załadowana paleta z towarem. Przez takie zachowanie towar może zsunąć się z palety i przygnieść osobę znajdującą się w pobliżu. Podobne są konsekwencje niedokładnego wsuwania wideł wózka w paletę podczas załadunku oraz nakładanie na paletę zbyt dużego, w stosunku do przeznaczenia wózka, obciążenia.

Jak postępować, aby uniknąć wypadków związanych z obsługą wózka

Kierujący wózkiem widłowym musi mieć uprawnienia do prowadzenia go oraz odbyć instruktaż stanowiskowy i szkolenie bhp uwzględniające specyfikę pracy w danym zakładzie. Powinien regularnie kontrolować stan techniczny pojazdu i wszelkie nieprawidłowości zgłaszać przełożonemu.

Kierujący wózkiem musi zachowywać ostrożność podczas jazdy, dokładnie obserwować drogę tak, aby w każdej chwili móc płynnie zahamować. Nie może on jeździć po magazynie z wysuniętą platformą. Podczas zdejmowania towaru z regałów lub układaniu go na półkach wózek powinien znajdować się blisko regału. Przed opuszczeniem wózka należy zaciągnąć hamulec ręczny, opuścić widły i platformę.

Bezpieczna obsługa wózka widłowego wymaga przestrzegania instrukcji jego obsługi oraz przepisów bhp. Kierujący powinien zachować ostrożność i stosować się do poleceń przełożonego, a także zgłaszać mu wszelkie nieprawidłowości związane z działaniem pojazdu.


Zainteresował temat?

4

4


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat