Zaproszą 180 tysięcy pań na mammografię

Poniedziałek, 14 lipca 20142
Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Program profilaktyki raka piersi właśnie rozpoczął wysyłanie 180 tysięcy zaproszeń na mammografię. Zaproszenia trafią do tych pań, które w ciągu ostatnich 2 lat nie korzystały z bezpłatnej mammografii w ramach programu profilaktycznego i są w wieku od 50 do 69 lat. Do pań w Łódzkiem trafi 180 tysięcy zaproszeń.

W zaproszeniu wskazany jest najbliższy gabinet lub mammobus, w którym można skorzystać z badania. Oczywiście każda z pań może skorzystać z mammografii w dowolnie wybranej placówce, która ma kontrakt z NFZ na realizację programu profilaktyki raka piersi – w Łódzkiem jest 20 stacjonarnych pracowni mammograficznych i 5 mammobusów.

Panie, do których nie trafi zaproszenie, a kwalifikują się do badania, mogą także skorzystać z mammografii. Bezpłatna mammografia finansowana przez NFZ jest jednym z badań, które pomagają szybko, bezboleśnie i bez kolejki wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.

Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2 - 3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi, jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90 - 95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny (źródło: Polska Unia Onkologii)

Rak piersi w Łódzkiem i w Polsce

Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu.

W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Za to, że tak się nie dzieje, w 80% przypadków odpowiada zbyt późna diagnoza (wg Polskiej Unii Onkologii).

W Łódzkiem z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało 45% pań, co sytuuje nasze województwo na 5. miejscu w Polsce. Najmniej kobiet zbadało się w powiecie radomszczańskim: 36%. W Łodzi z badań skorzystało 44% pań, w Skierniewicach 44%, w Piotrkowie Trybunalskim 46%.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gośc 21 ~gośc 21 (Gość)14.07.2014 09:41

Prawda jest taka ,ze te badania nic nie dają bo urzadzenia są marnej jakości i nie wykrywaja zmian w pore ,tak samo jest z CT i rezonansem ,raz cos widzi innym razem nie ,wiem co mowie na ten temat ,chyba ,ze personel nie potrafi odczytac prawidlowo wyniku.Mialem robione kilka razy Ct jak rezonans kregoslupa i za każdym razem inny lekarz co innego widzi i wypisuje bzdury

61


kobieta ~kobieta (Gość)14.07.2014 09:15

Dlaczego zaproszenia są wysyłane tylko dla kobiet powyżej 50 roku życia,te po 25 też powinny się badać bezpłatnie

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat