Zapobiegaj i działaj z głową

ePiotrkowRegion Niedziela, 24 września 20172 3604
„Zapobiegaj i działaj z głową” to program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. Realizowany będzie przez 3 lata na terenie województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Dotyczyć ma osób w wieku 40-65 lat.

Ładuję galerię...

Badaniami objętych zostanie 6000 osób w tym 2400 kobiet. Projekt będzie realizowany przez NU – MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

W piątek w tomaszowskiej placówce odbyła się konferencja prasowa podczas której podano szczegóły projektu.

 

Program jest adresowany do osób w wieku 40-65 lat z grupy podwyższonego ryzyka (palacze, osoby nadużywające alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego), u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów nie związany z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie połykania lub problemy z połykaniem.

 

Działania edukacyjne będą prowadzone w 70 POZ-tach (w tym w jednym w Piotrkowie), a województwie łódzkim w  trzech placówkach szpitalnych: NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim, Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu. Jeśli podczas badań podstawowych wykryte zostaną podejrzane zmiany, dana osoba zostanie skierowana na etap diagnostyki pogłębionej m.in. do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.

Nowotwory regionu głowy i szyi to grupa guzów zlokalizowanych anatomicznie w obszarze twarzoczaszki oraz szyi. Zalicza się je zwyczajowo do jednej grupy guzów rozwijających się w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego i układu oddechowego (warga, jama ustna i język, gardło górne, środkowe i dolne, jama nosowa i zatoki boczne nosa, krtań) oraz nowotwory ucha i gruczołów ślinowych.

 

Nowotwory te najczęściej występują u mężczyzn powyżej 45 roku życia. Zachorowalność wśród mężczyzn jest pięciokrotnie większa niż u kobiet. Wśród chorych na raka nosogardła występują dwa szczyty zachorowalności – pomiędzy 15 a 35 rokiem życia oraz po 50 roku życia.

 

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

po nowotworze ~po nowotworze (Gość)28.09.2017 01:04

To są opisane objawy okolic nosogardla,a tytuł mówi wyraźnie. ...nowotwory głowy. Może warto zrobić aktualizacje i podać objawy nowotworów umieszczonych okolicy mózgu i bardzo późno wykrytych oraz bardzo "uciazluwych" . Taka informacja niejednej osobie może uratować życie.

00


Witek ~Witek (Gość)24.09.2017 11:34

Jeśli są pieniądze na takie badania to dobrze tylko problem w tym ,ze w większości zostaną zmarnotrawione gdyż w naszej regionie służba zdrowia jest w katastrofalnym stanie do tego część lekarzy nigdy nie powinna być dopuszczona do wykonywania tego zawodu a wystarczy przejrzeć ilość popełnianych błędów medycznych bo śledzę ten temat gdyż i z mojej rodziny osoby doświadczyły brak kompetencji w udzielaniu pomocy w Piotrkowie i w tym konkretnym przypadku laik by stwierdził ,że coś nie gra a lekarz olewa pacjenta i ma to w dupie za przeproszeniem . Piotrków i Tomaszów nie polecam nikomu nie warto ryzykować utraty zdrowia czy kalectwa

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat