Zamiast pięciu będą trzy szkoły powiatowe?

Strefa FMRegion Sobota, 15 lutego 202040 8888
Nie pięć, a trzy szkoły powiatowe być może już niebawem będą się znajdować na terenie powiatu piotrkowskiego. Wszyscy samorządowcy narzekają, że subwencja oświatowa jest zbyt mała i z budżetu trzeba dokładać na ten cel duże pieniądze. W powiecie radomszczańskim na przykład klasy mają być łączone i będą nawet 40-osobowe. Przedstawiciele powiatu piotrkowskiego również szukają oszczędności i mają już pewien pomysł.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach może zostać przekształcony w kompleks edukacyjny z dwiema filiami. Fot.: www.sckpbujny.pl

Jego szczegóły zdradziła nam Dorota Jankowska, przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu Rady Powiatu Piotrkowskiego.

 - Wicestarosta przedstawił nam plan restrukturyzacji oświaty, który był już opiniowany przez przedstawicieli specjalnego zespołu. Dotyczy on nie łączenia klas, a łączenia szkół, co mogłoby pozwolić na kreowanie bardziej optymalnego zarządzania naszymi szkołami. Ta restrukturyzacja, którą nam zaproponowano przenosi ciężar takiego centrum edukacyjnego do Bujen, szkoły w Szydłowie i Sulejowie miałyby być filiami tej placówki. Z kolei szkoły w Czarnocinie i Wolborzu funkcjonowałyby nadal jako samodzielne jednostki. Ubiegłoroczny nabór do szkół powiatowych wypadł słabo, choć mieliśmy do czynienia z podwójnym rocznikiem i możliwości były duże, uczniowie pokazali jakie kierunki ich interesują, zarówno pod kątem edukacyjnym, jak i lokalizacyjnym. Wiele osób zdecydowało się ostatecznie na piotrkowskie szkoły i to jest główny kierunek odpływu uczniów. W naszych szkołach dużym zainteresowaniem cieszą się specjalizacje wojskowe, rolnicze, czy mechaniczne, a pozostałe już nie wzbudzają takie zainteresowania - mówi Dorota Jankowska.

W tym roku do oświaty z budżetu powiatu piotrkowskiego trzeba będzie dołożyć 7 milionów złotych, proponowane rozwiązanie ma pozwolić na zaoszczędzenie co najmniej kilkuset tysięcy złotych.


Zainteresował temat?

6

6


Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)20.02.2020 07:35

A kontrola NIK przebiegła pomyślnie...

10


gość ~gość (Gość)20.02.2020 07:34

Szczerze to dziwię się że NIK kontrolę tam zrobił i nie znalazł nieprawidłowości...

10


Romek ~Romek (Gość)16.02.2020 00:12

Powiat likwiduje szkoły i szpital ! Zlikwidować powiat !!!

140


gość ~gość (Gość)19.02.2020 19:37

Nie dajmy się zwariować. Pani Jankowska nigdy nie pracowała w szkole i nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda praca w czterdziestoosobowej klasie. Zamiast stwarzać lepsze warunki pracy dla uczniów i nauczycieli, to robi się coś wręcz odwrotnego. Coraz trudniej jest żyć w Piotrkowie.

10


gość ~gość (Gość)17.02.2020 07:53

Jeśli w rządzie co czwarty poseł PiS jest w randze ministra, to nie dziwcie się ze te pieniądze nie starczają na oświatę.

31


gość ~gość (Gość)17.02.2020 05:33

Warto dodać opinię szkoły w Bujnach, która jest zdecydowanie przeciwna tej koncepcji, ale czy ma coś do powiedzenia? Szpital też nie miał..... Żal

50


gość ~gość (Gość)15.02.2020 18:37

Proponuje 1 szkołę, 60 osobowe klasy - to dopiero będzie oszczędność !

230


gość ~gość (Gość)16.02.2020 22:15

Żenujące to starostwo.... nie będzie szkół, nie będzie szpitala, to po co starostwo? Czemu nie myśla by u siebie na zatrudnieniu oszczędzić albo na jedzeniu?

112


uczeń ~uczeń (Gość)16.02.2020 23:33

Skoro klasy mogą być tak liczne,to może jeden pokój w urzędzie np.z 40-toma pracownikami i biurkami.

60


henik ~henik (Gość)16.02.2020 23:06

pierwszy krok do likwidacji szkoły w Sulejowie i Szydłowie .Jako samodzielne placówki trudno byłoby je zlikwidować,
natomiast jako filie nie ma problemu , kwestia 2-3 lat.

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat