Zakończył się IV Festiwal Kapel Podwórkowych

Dziennik Łódzki Poniedziałek, 26 maja 20081 4329
Rytmy podwórkowych piosenek dziś już tylko dźwięczą w uszach, ale przez cały weekend rządziły miastem, które było sceną IV Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych. Tegoroczna edycja konkursu, który wyrósł na największy tego typu w Polsce, przyciągnęła do Piotrkowa rekordową liczbę kapel.
W amfiteatrze miejskim w trzech turach przesłuchań wystąpiło ich aż 26. - A miało być o trzy więcej, potwierdzili udział, ale nie dojechali - mówi zadowolony Marek Doleciński z piotrkowskiej kapeli Fakiry, która jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu.

Dużo słabiej niż uczestnicy spisała się publiczność, która po raz kolejny nie dała się wciągnąć do zabawy w przywoływanie ducha złotego, międzywojennego okresu kapel podwórkowych. Marek Doleciński nie ukrywa zawodu, jaki sprawili mu piotrkowianie. Dużo lepiej, choć i im we znaki dała się w tym roku pogoda, bawili się wolborzanie. Tam kapele przygrywają Biesiadzie Chłopskiej, która jest okazją do wspólnych śpiewów i tańców. I tych nie zabrakło.

- Piotrkowska publiczność jest trudna, nie reaguje na to co się jej serwuje - uważa Doleciński. - Pewnie gdyby Dodę im zaproponować, też by się zastanawiali, czy przyjść...

Sama publiczność, którą w tym roku na pewno mocno przetrzebiła kiepska pogoda, o festiwalu mówi z zapałem.

- Co sobota coś takiego powinno być, a nie tylko raz na jakiś czas - uważa Jan Sobczyk, rodowity piotrkowianin, który dopiero teraz, dzięki Fakirom i festiwalowi, poznaje smak piosenki podwórkowej. - To muzyka miła dla ucha - chwali.

Jak dodaje, jeszcze więcej uroku imprezie mogłoby dodać pojawienie się kapel nie tylko na scenie, ale i na miejskich podwórkach. - Na osiedla też mogłyby iść - uważa Sobczyk. Ale Doleciński już tę formułę przetestował. - Wstydzę się naszych podwórek. Są zbyt zaniedbane - mówi. Przypomina, że właśnie występami w amfiteatrze festiwal buduje swoją renomę. - Przyjeżdżają tu nie jakieś grajki czy muzykanty, ale prawdziwi artyści, którzy mają do zaprezentowania dobry program - podkreśla.

To, jak zaznacza jury, widać było właśnie podczas konkursowych przesłuchań. - Jeszcze parę lat temu były duże różnice między kapelami. Teraz już nie, poziom jest wysoki i wyrównany - zauważa Beniamin Przeździęk, przewodniczący jury, które w tym roku za najlepszą kapelę uznała pięcioosobową Bekę z Przeworska.

Jak mówi jej kierownik Mariusz Mirkowski (gdy rozmawiamy, nie zna jeszcze werdyktu jury), o poziomie piotrkowskiego festiwalu świadczą właśnie jego uczestnicy. - To najlepsi z najlepszych- podkreśla z satysfakcją, oceniając i tegoroczną edycję. - Świetnie się bawiliśmy, bo coraz lepiej się już znamy. Widzę też, że coraz więcej młodych widzów interesuje się i bawi przy piosence podwórkowej. Publiczność też trzeba sobie wychować.

Wygrała kapela Beka z Przeworska. Kolejne były - Eka z Gostynia, Ta Joj z Przemyśla, Śląskie Bajery z Ornontowic, Chłopaki ze starej paki z Warszawy i Zza winkla z Nowego Tomyśla

Karolina Wojna - POLSKA Dziennik Łódzki
Zobacz: Poprzedni | Wszystkie | Następny

Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

fani Beki ~fani Beki (Gość)28.05.2008 07:11

Dziękujemy kapeli Fakiry za miłe chwile spędzone w Piotrkowie.
Do zobaczenia za rok.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat