Zakaz handlu w niedzielę? A może wyższa stawka?

ePiotrkow Wtorek, 06 czerwca 201751 11680
O propozycji zakazu handlu w niedziele, której autorem jest "Solidarność", słyszeli chyba wszyscy. Ale stosunkowo niedawno pojawił się nowy pomysł. Czy lepszy?
fot. archiwum epiotrkow.pl

Autorem koncepcji jest OPZZ. - Chcemy, aby wynagrodzenie za każdą pracę w niedzielę było co najmniej 2,5 razy wyższe niż za pracę w dni powszednie - mówił w Maglu Piotr Szumlewicz, przedstawiciel Związku. - Sejm zamiast ograniczaniem handlu w niedzielę, powinien skupić się na regulacjach ustawowych dotyczących wyższych płac w tym czasie. Propozycja "Solidarności" jest naszym zdaniem niespójna, ma wiele niekonsekwencji, zakłada zakaz handlu, ale nie dla wszystkich. My uważamy, że gdyby pracodawca podniósł stawkę godzinową do 32 zł 50 gr, ludzie chcieliby w niedzielę pracować. W sklepach, hipermarketach i galeriach handlowych wciąż są bardzo niskie płace i to jest największa bolączka pracowników. Szczególnie wiele nieprawidłowości ma miejsce w małych sklepach, które z nieznanych przyczyn "S" chce dowartościować. Oczywiście niezbędna przy takim rozwiązaniu byłaby klauzula dobrowolności. Pracownik musiałby wyrazić pisemną zgodę na pracę w niedziele.


Przedstawiciel OPZZ powiedział też, że jego organizacja dopiero rozpoczyna budowanie poparcia dla swojego pomysłu wśród różnych środowisk. Szumlewicz dodał, że nawet w samym rządzie, przychylnie patrzącym na propozycję "Solidarności", nie ma jednomyślności.

A wśród internautów?


Zainteresował temat?

8

0


Komentarze (51)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mom ~mom (Gość)06.06.2017 13:31

Koniec lat 80 ubiegłego wieku, bardzo dobry Kodeks Pracy. Dlaczego ta sama Solidarność, która go wywalczyła mowa o postulatach sierpniowych, pozwoliła na „grzebanie” w nim, poczynając od rządu, pracodawców i tych wszystkich co wcześniej rano wstaną. Walczmy o powrót zapisów Kodeksu Pracy przełomu lat 80/90 ubiegłego wieku. Zapewni nam to spokój i bezproblemową pracę oraz możliwość korzystania z wywalczonych przez pracowników korzyści nie tylko materialnych. Wszystkie soboty i dni wolne, będą naprawdę wolne, a przepracowane nadgodziny, w tym soboty i niedziele będą zapłacone. M.in. to właśnie gwarantował ten dokument.

70


Gutek ~Gutek (Gość)06.06.2017 13:21

Ja pracuje w handlu i trafiają się niedziele pracujące,mam rodzinę i nikt z tego powodu nie płacze źe taty nie ma przy rosole czasy się zmieniają i trzeba się do tego przystosować a nie tylko 500+ dni wolne a najlepiej dwa dni pracy i pięć dni wolnego

711


maciekgrzybowski1309 maciekgrzybowski1309ranga06.06.2017 12:34

Po pierwsze to, że jest dużo przyjezdnych na parkingach to fakt, że to oni zapierdzielają cały tydzień, żeby biedota z Piotrkowa mogła brać 500+. Po drugie pomysł lepszy niż Solidarności. Niech pracuje ten kto chce. Ja od czasu do czasu pracuje i nic złego mi się nie dzieje. Po trzecie i najważniejsze mam nadzieję, że zakaz handlu dotyczyć będzie też kościołów, bo w tych przybytkach jest największy handel odpustami w niedziele i święta.

76


gość ~gość (Gość)06.06.2017 10:38

Projekt nieco bzdurny. Niestety ale są różnego rodzaje prace, które należy wykonywać również w dni wolne od pracy. Wyśrubowanie stawki spowoduje, że stanie się to nieopłacalne, albo że braknie pieniędzy na coś innego. Wyśrubowanie stawki może np. spowodować, że wiele punktów gastronomicznych nie będzie w stanie temu sprostać.

53


omen ~omen (Gość)06.06.2017 10:39

a co ludźmi, którzy pracują w fabrykach w niedziele? bo to brzmi jakby w niedziele pracowali tylko ludzie w handlu.

131


Zanzi ~Zanzi (Gość)06.06.2017 09:34

Obecnie każdy dzień jest do siebie podobny. Gdyby niedziela stała się na nowo niedzielą, społeczeństwo by wiele na tym zyskało. Bo tak to tylko mózgownice zaprzątnięte konsumpcjonizmem. Kupować, kupować...

129


Marzena ~Marzena (Gość)06.06.2017 10:00

wiele srodowisk i organizacji jest za swieckoscia panstwa wiec nalezy zlikwidowac swieta koscielne a takim jest tez niedziela

58


Jsjskaknzjsjskxm ~Jsjskaknzjsjskxm (Gość)06.06.2017 09:34

Tak? A kto pracownikom zapewni godziny? Nie ma pracy nie ma etatów nie ma wypłaty. Ile studentów pracuje weekendami i co rzad im da te pieniądze za niedzielę? ;/

87


Siara ~Siara (Gość)06.06.2017 09:18

W czasach słusznie minionych walczyli o wolne soboty, teraz walczą o wolne niedziele.

150


Marcin Marcinranga06.06.2017 09:09

Ja jestem za wolnymi Niedzielami. Niestety patrząc na ilośc ludzi na parkingach pod galeriami i marketami w niedzielę, można być pewnym że społeczeństwo się nie zgodzi, bo co oni będą mogli robić w weekend? Niestety dożyliśmy czasów gdzie jedyną rozrywką ludzi jest pójście do galerii lub marketu na zakupy.

183


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat