Zabytkowy parowóz przyjechał do Piotrkowa

ePiotrkow Niedziela, 26 sierpnia 201829 19575
Parowóz prowadzący pociąg retro zatrzymał się w niedzielę na piotrkowskim dworcu. Powitały go tłumy mieszkańców miasta, którzy chętnie oglądali i fotografowali zabytek.

Ładuję galerię...

Parowóz pojawił się w mieście w ramach projektu Nostalgia 2018. To czterodniowy pakiet przejazdów po Dolnym Śląsku i ziemi łódzkiej na pokładzie złożonym z historycznych wagonów pasażerskich. Pociąg wyruszył z Wolsztyna i zatrzymał się w 30 miejscowościach, m. in. we Wrocławiu, Opolu, Częstochowie i oczywiście w Piotrkowie. Podczas przystanków korzystał z pomocy jednostek straży pożarnej, które zaopatrywały go w wodę.

Zabytkowa maszyna spala około 10 ton węgla dziennie. Pracują przy niej po dwie osoby na 12-godzinnych zmianach. Maszyniści to pasjonaci, którzy spędzili młodość prowadząc parowozy, dlatego doskonale znają ich specyfikę i obsługę. Średnia prędkość, z jaką pociąg się porusza to 70 km/h.

Pociąg składa się z wagonów z lat 70. i 80., które nie były modernizowane, dzięki czemu zachowały wyjątkowy charakter. – Warto obejrzeć kultowy wagon restauracyjny wyposażony w stare stoliki, w którym serwowane są niegdyś popularne dania, a nawet herbata w musztardówce – zachęcał organizator, Patryk Skopiec.

- Kiedy w mieście powstała elektryczna sieć miałem sześć lat, ale pamiętam doskonale parowozy. Kolej to moja wielka pasja, przez 30 lat pracowałem jako maszynista – dodał Witold Kębłowski, emerytowany pracownik PKP.

 

Mieszkańcy miasta powitali zabytkową ciuchcię z wielkim entuzjazmem. Cierpliwie czekali na dworcu, mimo że przyjazd maszyny opóźnił się o prawie godzinę. - Przyszliśmy obejrzeć parowóz, bo budzi w nas wspomnienia z młodości. Chcemy pokazać wnukowi, z jakich środków transportu sami korzystaliśmy – mówili piotrkowianie.

 

Organizatorzy zapewniają, że powrócą do Piotrkowa w przyszłym roku.


Zainteresował temat?

11

3


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cynik ~cynik (Gość)27.08.2018 07:42

cyt...."zabytkową ciuchcię"...zwracam uwagę Szanownej Redakcji ,że nazwanie tego parowozu ciuchcią jest wielkim nieporozumieniem.Ten parowóz może rozwijać prędkość nawet ...100 km/godz. Ciuchcią potocznie nazywało sie parowozik poruszający sie po dużo mniejszym rozstawie szyn i dużo ,dużo mniejszej mocy. Taki pojazd wykorzystwyawany był przez dziesiątki lat na przykład na trasie Piotrków -Sulejów. Jakby Pani Redaktor powiedziała temu maszyniście co prowadził ów pociąg ,że obsługuje ciuchcię pewnie zostałby Pani potraktowana co najmniej ..."nie życzliwie"

111


tak ~tak (Gość)26.08.2018 22:07

Tylko obrońców konstytucji nie było. Wielki żal ...............................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1116


aa ~aa (Gość)26.08.2018 22:05

Piotrków jednak jest z...bisty tyle się dzieje ja jestem w szoku

112


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat