Zabytkowy park w Moszczenicy odzyska dawną świetność

Region Czwartek, 30 sierpnia 20184 5014
Gmina Moszczenica otrzyma pieniądze z WFOŚiGW w Łodzi na odnowienie zabytkowego parku. Kwota jest niebagatelna. Urzędnicy wywalczyli ponad 1,4 mln zł. Park ma być miejscem rekreacji i wypoczynku dla całych rodzin. Pojawią się ławeczki, ścieżka edukacyjna i nowe oświetlenie. Bezpieczeństwo odpoczywającym zapewni gminny monitoring.

Ładuję galerię...

Park to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Moszczenicy. Zajmuje ponad 13 ha. Jest jednym z najpiękniejszych parków w powiecie piotrkowskim. Swoją wyjątkowość zawdzięcza nie tylko właścicielom, ale projektantowi. Autorem założenia parkowego w stylu naturalistycznym był prawdopodobnie Karol Sparman, późniejszy kierownik Ogrodu Botanicznego w Warszawie.

 

Jak twierdzą znawcy, obecny kształt park zawdzięcza rodzinie Enderów. Nie ma dokumentów opisujących moment powstania, ale wiek drzewostanu, styl założenia i możliwości finansowe właścicieli wskazują, że powstał w drugiej połowie XIX wieku, kiedy majątek Moszczenica należał do Karola Endera.

 

Jest to typowy park krajobrazowy. Wiek najstarszych drzew można określić w przybliżeniu 120 - 170 lat. Można tu zobaczyć sosny, iglicznię, modrzew japoński, klon srebrny i dąb szypułkowy. Posadzone na obrzeżach parku graby tworzą piękne alejki. Późniejsze nasadzenie od strony ciągów komunikacyjnych zatarły oryginalny wygląd parku. Dekady zaniedbań spowodowały, że miejsce to straciło dawną świetność. – Niestety nie jest tu bezpiecznie i brakuje infrastruktury do wypoczynku – mówi Urszula, mieszkanka Moszczenicy. – A szkoda, bo to miejsce ma swój urok i potencjał.

 

Tego samego zdania są obecne władze gminy, które od lat walczyły o możliwość zagospodarowania terenu (park wpisany jest do rejestru zabytków) oraz o środki na sfinansowanie projektu.

 

- Z wielu przeprowadzonych rozmów wynikało, że mieszkańcy, oglądając stare zdjęcia, tęsknią za takim miejscem wypoczynku i chcą przywrócenia jego świetności. Park to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszej gminie. Gorącym orędownikiem tego pomysłu był śp. Jan Kaźmierczak, nazywany kronikarzem naszej gminy. Decyzje nie zależały od nas. Teren jest objęty nadzorem konserwatora, więc prowadzenie inwestycji jest o wiele bardziej skomplikowane – opowiada wójt Marceli Piekarek.

Gmina długo walczyła o środki zewnętrzne na rewaloryzację parku. W ubiegłym roku nie udało się uzyskać dofinansowania, jednak w tegorocznej edycji konkursu dostrzeżono o ogromny potencjał i niezwykłe w skali województwa walory przyrodniczo-historyczne moszczenickiego parku.

 

- Gmina Moszczenica została laureatem konkursu „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego - program rewaloryzacji zabytkowych parków” ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Otrzymamy 1 mln 425 tys. 851 zł dofinansowania – mówi wójt gminy. – Zależało nam na nawiązaniu do historycznego wyglądu obiektu i położyliśmy na to szczególny nacisk podczas przygotowywania koncepcji. Obecnie jesteśmy na etapie ostatnich uzgodnień i z początkiem roku ruszamy z pracami rewaloryzacyjnymi.

W ramach prac przewidziano odtworzenie alejek i remont parkowego stawu. Zostaną wycięte suche i uszkodzone drzewa i krzewy, a na ich miejsce pojawią się nowe nasadzenia. Odnowieniu ulegną trawniki. Główne aleje parkowe zostaną oświetlone i wyposażone w system monitoringu wizyjnego. Na szlakach komunikacyjnych pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci i tablice edukacyjne. Na stawie zostanie zamontowany drewniany most dla spacerowiczów oraz urządzenie natleniające wodę. Obiekt odzyska swój historyczny charakter. Wszystkie pracę będą prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.

 

- W projekt zaangażowanych było wiele osób. Od mieszkańców i urzędników po ekspertów z Wojewódzkiego Funduszu, którzy odpowiadali na wszystkie pytania i służyli pomocą w trakcie przygotowywania wniosku, za co chciałbym im podziękować – mówi sekretarz gminy Krzysztof Jędrzejczyk.

Jak przekonuje Agata Biesaga, zastępca wójta Moszczenicy park będzie też spełniać funkcję dydaktyczną. - Zamontujemy tablice edukacyjne opisujące rosnące w parku drzewa i rośliny oraz historyczne poświęcone mieszkańcom i dziejom naszej miejscowości. W ten sposób wiedzę zdobędą nie tylko uczniowie, ale i wszyscy odwiedzający park.

 

Najważniejsze będzie przewrócenie tego miejsca mieszkańcom jako bezpiecznego miejsca odpoczynku. - Mamy nadzieję, że całe rodziny będą korzystać z parku jako miejsca wypoczynku i rekreacji – podkreśla wójt. - Pomysłów na ożywienie tego miejsca mamy wiele. W przyszłości chcielibyśmy zorganizować w parku np. majówki z okazji święta Konstytucji 3 maja albo gry terenowe o różnej tematyce, np. związane z historią miejscowości, nawiązujące do historycznych właścicieli dóbr moszczenickich rodziny Małachowskich, w szczególności do marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego, jednego z współtwórców Konstytucji 3 maja.

 

Prace ruszą w przyszłym roku. Odnowiony park będziemy mogli podziwiać w 2020 roku.


Zainteresował temat?

6

4


Komentarze (4)

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
Marcin Marcinranga30.08.2018 15:19

Widać wybory idą. Jak dla mnie wójt zaczął już w pełni kampanię na zasadzie nic nie robiłem ale rok wyborczy to wszystko na hurra. Remont dwóch dróg Kosowskiej i Dworcowej w tym samym momencie po prostu mistrzostwo. Jedna jest generalnie objazdem drugiej i obie praktycznie nieprzejezdne w godzinach szczytu. Do tego niekulturalni pracownicy jakże profesjonalnych firm. Po prostu rok wyborczy a ludzie się denerwują wujcie :D

76


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga30.08.2018 13:12

To co stało się z pałacem i parkiem w Moszczenicy po 1945 roku jest najlepszym przykładem funkcjonowania socjalizmu.

62


sklave sklaveranga30.08.2018 09:48

Ręce same składają się do bicia braw panie wójcie. No, a co z ruinami pałacu, dalej będą straszyć?
Konserwatorowi coś się głowie poprzestawiało przecież tego pałacu już się nie odbuduje, co najwyżej na kogoś ściana się zawali, i kto wtedy za to odpowie?

Obraz 8218.jpg
Obraz 8222.jpg

104


Zadowolona mieszkanka gminy ~Zadowolona mieszkanka gminy (Gość)30.08.2018 08:50

Brawo Panie Wójcie. Dokonał Pan rzeczy, jakich żaden Pana poprzednik nie dokonał. Jest Pan pewnym wygranym w zbliżających się wyborach, gdyż żaden z kandydatów nie jest Panu równy. W imieniu mieszkańców gminy Moszczenica serdecznie dziękujemy za inwestycje i gratulujemy wygranej w zbliżających się wyborach samorządowych, którą ma Pan według nas mieszkańców w kieszeni.

1310


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat