Zabytkowa piwnica w budynku dworca PKP

Tydzień Trybunalski Środa, 23 marca 201117 8304
Amerykańskie puszki po wołowinie to niejedyna niespodzianka, na jaką natrafili robotnicy pracujący przy remoncie dworca. Zabytkiem okazała się piwnica budynku dworca, a szczególnie jej stropy.

- Piwnica jednego z budynków jest zabytkowa samym swoim charakterem konstrukcyjnym. Chodzi przede wszystkim o to, że stropy są - zgodnie zresztą z projektem i założeniami - kolebkowe, dla tamtego okresu (XIX wiek) typowe, bo jeśli chodzi o sklepienia, to nie było innych rozwiązań. One oczywiście zostaną zachowane - mówi Mariusz Olszewski, kierownik budowy (firma Winnicki).

Obecnie trwają konsultacje, czy stropy zostaną zakryte tynkiem czy wykonane będą jedynie fugowania (a cegła pozostanie na wierzchu). - Jesteśmy już po konsultacjach z konserwatorem zabytków, który jak najbardziej wyraził zgodę na to, aby zostawić te stropy w części południowej piwnic. Natomiast w tej chwili architekt musi uzgodnić tę kwestię z inspektorem PPOŻ, ponieważ akurat ten strop jest stropem oddzielenia pożarowego - dodaje Olszewski. Remont dworca potrwa jeszcze kilka miesięcy. Kto wie, jakie jeszcze niespodzianki odkryją robotnicy.

***
Prace remontowe na dworcu w Piotrkowie mają zakończyć się pod koniec tego roku. Dworzec czeka między innymi: odnowienie elewacji, wymiana drzwi, okien oraz wszystkich rodzajów instalacji. Budynek zostanie ponadto wyposażony w nowy system informacji. Będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Dla większego bezpieczeństwa podróżnych na dworcu zostanie zainstalowany monitoring. W tej chwili robotnicy kończą prace rozbiórkowe. Koszt wszystkich prac to ponad 15 mln zł brutto.

AS


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Wodnik ~Wodnik (Gość)24.03.2011 12:00

A może znalazłby się chętny na wykorzystanie tej piwnicy na lokal o nazwie "Pod Baranami".

00


Aman Amanranga23.03.2011 21:37

"ananek" napisał(a):
Łodziaki znów nas wydymali dworce będą w Łodziuni, Sieradzyku i Łopocnie, a u nas drezyną jazda.

Może to i lepiej. Pewnie trzeba by było z pół miasta przebudować a zaraz ktoś na coś by się nie zgodził i byłby problem. Najpierw niech będą dobre drogi.

00


+40 ~+40 (Gość)23.03.2011 21:11

Zobaczcie,ile tajemnic kryje Nasze Miasto!

00


ObserwatorK ~ObserwatorK (Gość)23.03.2011 21:04

Barbarzyństwem byłoby zatynkowanie tego.

00


ananek ~ananek (Gość)23.03.2011 20:49

Piszę trochę nie na temat, ale obudźcie się wszyscy i pierdołami się nie zajmujcie,powstał plan tras kolei dużych prędkości w "naszym" województwie. Łodziaki znów nas wydymali dworce będą w Łodziuni, Sieradzyku i Łopocnie, a u nas drezyną jazda. Do roboty Pobożny i spółka do roboty!

00


Luca ~Luca (Gość)23.03.2011 20:41

Włostowic, nie zmieniałeś onucy od roku??? to dziadem śmierdzisz,nawet cię nie wpuścimy na ten dworzec,jak już go odnowią

00


Łukasz Łukaszranga23.03.2011 19:47

Zatynkować???No tylko u nas można zniczyć urok takich pomieszczeń,które zresztą powinny być wykorzystane np.na kawiarnie dworcową.

00


MARKPIO ~MARKPIO (Gość)23.03.2011 18:01

Nie od dzisiaj wiadomo że Bona miała korzenie indiańskie,amerykańskie.Puszki z wołowiną,wieża ciśnień,hala przy Targowej to tylko nieliczne przykłady naszej,piotrkowskiej przynalezności do narodu amerykańskiego.My!!! wiz nie potrzebujemy,,,,a taki Pan Chojniak to nawet na Prezydenta USA może startować!! Hawaje Obamowskie nie są w niczym lepsze od piotrkowskich Chojniakowych marzeń...

00


ObserwatorK ~ObserwatorK (Gość)23.03.2011 17:04

Jest więcej zdjęć tej piwnicy?

00


Dawid Dawidranga23.03.2011 15:24

i nikt tam nie wchodzil od 100 lat:)

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat