Zabijają ponad 7 mln ludzi rocznie!

ePiotrkow Piątek, 25 maja 20188 4396
Każdego roku papierosy zabijają ponad 7 milionów ludzi, z czego blisko 900 tysięcy to osoby niepalące umierające z powodu biernego palenia. 31 maja obchodzić będziemy Światowy Dzień bez Tytoniu. Tematem tegorocznych obchodów jest „Tytoń i choroby serca”.
fot. pixabay

WHO i partnerzy promują Światowy Dzień bez Tytoniu, podkreślając negatywny wpływ dymu tytoniowego i nikotyny na zdrowie oraz opowiadając się za skuteczną polityką ograniczającą konsumpcję tytoniu. Celem kampanii jest: podkreślenie powiązania między stosowaniem wyrobów tytoniowych a chorobami serca i naczyń obwodowych; zwiększenie świadomości ogółu społeczeństwa na temat wpływu palenia tytoniu i ekspozycji na bierne palenie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego; zachęcenie do podejmowania inicjatyw, których celem jest zmniejszenie liczby osób palących, a tym samym zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia.

 

- Używanie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i chorób naczyń obwodowych – informują z kolei pracownicy piotrkowskiego sanepidu, którzy jak co roku włączają się w obchody Światowego Dnia bez Tytoniu. - Pomimo znanych szkodliwości używania tytoniu dla zdrowia serca, niewielka jest wiedza na ten temat wśród dużej części społeczeństwa.

 

Choroby sercowo-naczyniowe zabijają więcej osób niż jakakolwiek inna przyczyna śmierci na całym świecie, a palenie tytoniu i bierne narażenie na dym tytoniowy przyczynia się do około 12% wszystkich zgonów z powodu chorób serca. Używanie tytoniu jest drugą główną przyczyną chorób sercowo-naczyniowych po nadciśnieniu.

 

Światowa epidemia tytoniu zabija każdego roku ponad 7 milionów ludzi, z czego blisko 900 tysięcy to osoby niepalące umierające z powodu biernego palenia. Prawie 80% z ponad 1 miliarda palaczy na całym świecie żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie ciężar chorób i zgonów związanych z paleniem tytoniu jest najcięższy.

 

W związku z obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie Trybunalskim organizuje 25 maja Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla osób palących w NZOZ „Hipokrates” przy ul. Rzemieślniczej 33, a 30 maja spotkanie informacyjno-edukacyjne z młodzieżą ZSP nr 6 w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Krakowskie Przedmieście 26.


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kordek ~kordek (Gość)27.05.2018 19:19

teraz to wszystko zabija- mleko , jajka , wędlina, soki.....

20


Polska rzeczywistość ~Polska rzeczywistość (Gość)27.05.2018 08:26

A ile osób rocznie umiera z powodu palenia marihuany? Dokładnie zero! Mimo to, tytoń wciąż to legalna używka, a marihuana zabójczy narkotyk..

34


gość ~gość (Gość)26.05.2018 19:02

Ile osób umiera z powikłań związanych z nadmierną wagą? Więcej, ale o tym się nie Mówi

42


Mieszkankapt ~Mieszkankapt (Gość)25.05.2018 13:07

Jedno pewne,palisz smierdzisz.oprocz tego trujesz siebie i mnie i innych. Zaraz poleci fala hejtu.Nie wąchaj,zapal tez itd...Ludzie ,nigdy mnie to nie ciagnelo,wrecz przeciwnie przeszkadza.Probowalam owszem.To na tyle.Nie moge patrzec jak jedzie mami,tati w aucie ,szyby zamkniete i pali a tam z tylu dziecko.Tragedia.Jak widze luksusowe auta a w nich palacza,to noz sie w kieszeni otwiera.Moje dziecko - nastolatek po prostu jak poczuje dym,to mowi,ze to smrod! Do babć jak idzie ,to wraca i od razu wchodzi pod prysznic.Myje wszystko ,wlacznie z okularami.Niby nie pala przy nim ale smrod w chalupie strazny mają.

50


trawa i liście ~trawa i liście (Gość)25.05.2018 23:40

Zacznijmy od tego że obecne fajki to jeden wielki syf napakowany jakąś chemią. Kiedyś każde były inne a dzisiaj wszystko na jedno kopyto a cena jak za nie wiadomo jaki rarytas...

30


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)25.05.2018 17:38

Cytuję:
Światowa epidemia tytoniu zabija każdego roku ponad 7 milionów ludzi, z czego blisko 900 tysięcy to osoby niepalące umierające z powodu biernego palenia. Prawie 80% z ponad 1 miliarda palaczy na całym świecie


Jeśli na świecie jest ponad miliard palaczy, a rocznie umiera "z powodu palenia" nieco ponad 7 milionów, to umiera znacznie mniej rocznie, niż by sugerowała przeciętna długość "aktywności" palacza. Ten miliard z okładem nijak ma się do tych siedmiu milionów. Wszak przeciętny palacz nie umiera w wieku 150 lat, a i palić też nie zaczyna jeszcze w becikach.
Tak, wiem, czepiam się.
A tak swoją drogą, określenie "światowa epidemia tytoniu" sugeruje, że to tytoń został dotknięty jakąś pandemią.

50


jandzan ~jandzan (Gość)25.05.2018 11:09

Najgłupszy nałóg. Zażycie każdej używki daje jakąś przyjemność, jedne na dłużej inne na krócej. A zauważyliście, że papierosy i ogólnie tytoń praktycznie od samego początku uzależnienia, wymuszając palenie tylko po to, by normalnie funkcjonować! Jak w ostatnim stadium uzależnienia przez substancje psychoaktywne! Paliłem siedemnaście lat lat i nie wyobrażałem sobie życia bez tego. Nie palę od lat dziesięciu i nigdy w życiu już nie zapalę.

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat