ZUS skontroluje tylko tam, gdzie ryzyko

ePiotrkow Środa, 25 stycznia 20174 7710
Zmieniły się zasady przeprowadzania kontroli przeprowadzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – od początku tego roku, w związku ze zmianą przepisów, sprawdzane mają być te podmioty gospodarcze, u których istnieje największe ryzyko wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Oznacza to koniec kontrolowania przedsiębiorców wybranych "na ślepo".

Przepisy, dotyczące prowadzonej przez zakład kontroli płatników składek, weszły w życie 1 stycznia 2017 i zostały wprowadzone za sprawą Ustawy o poprawie otoczenia prawnego przedsiębiorców i noweli Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. A w jaki sposób ZUS zweryfikuje to, czy u danego płatnika wystąpiły jakiekolwiek nieprawidłowości? Jest na to sposób - urząd sprawdzi dane z Kompleksowego Systemu Informatycznego: na przykład historię dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych.


Jednym z najistotniejszych kryteriów wyznaczania do kontroli konkretnych płatników jest zagrożenie przedawnienia się należnych składek, a także wypłaty nieproporcjonalnie wysokich świadczeń z ubezpieczeń społecznych w stosunku do płaconych na te ubezpieczenia składek.


Warto dodać, że na terenie działania Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim i podległych mu jednostek (w tym także inspektorat w Piotrkowie), w ubiegłym roku przeprowadzono ok. 1,2 tys. kontroli. W całym kraju przeprowadzanych jest 70-80 tys. kontroli rocznie.

 

źródło: inf. prasowa ZUS 
Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sklave sklaveranga25.01.2017 11:33

No a kto ZUS skontroluje i ten panujący tam burdel uporządkuje. Siebie powinni ścigać a nie przedsiębiorców jedyne co potrafią robić to podnosić składki zabijając przy tym setki tysięcy firm. To obłędne podnoszenie składek przez ZUS w ciągu 20 lat dla osób prowadzących działalność gospodarczą doprowadziło do tego, że już nie tylko na wsiach i w małych miastach (jak było jeszcze dziesięć lat temu), ale już nawet w relatywnie bogatej Warszawie w zasadzie nie ma
drobnych usług działających inaczej niż w szarej strefie. O draństwie ZUSu już w biblii napisano: Błogosławiony owoc żywota Twojego je ZUS.
Memy na http://sklave.manifo.com/galeria

40


dsf43 g6 ~dsf43 g6 (Gość)25.01.2017 11:18

kpina i żarty

00


ep ~ep (Gość)25.01.2017 09:01

Likwidacja ZUSU!!!

52


Observer ~Observer (Gość)25.01.2017 08:10

Dojna zmiana w akcji

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat