ZUS kontrolował zwolnienia lekarskie w województwie łódzkim

ePiotrkowŁódzkie Sobota, 18 maja 201917 8469
W I kwartale 2019 r. po raz pierwszy kontroli poddane zostały zwolnienia lekarskie wystawiane już obligatoryjnie w wersji elektronicznej. Nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień wciąż się zdarzają, ale ZUS-owi łatwiej je teraz dostrzec i zweryfikować.

W I kwartale w całym kraju przeprowadzono 174 tys. kontroli zwolnień lekarskich. To o 38% więcej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym. Kontrole prowadzone były na dwóch płaszczyznach: kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich oraz prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Pierwsze z tych kontroli przeprowadzane są przez pracowników Zakładu (mogą też być prowadzone przez płatników zatrudniających powyżej 20 ubezpieczonych), drugie przez lekarzy orzeczników ZUS.

 

Kwota wstrzymanych w całym kraju świadczeń chorobowych z pierwszych trzech miesięcy 2019 r. wyniosła ponad 9,2 mln zł, w porównaniu  z I kw. 2018 r. – 5,5 mln zł. - Zwiększona efektywność kontroli wiąże się m.in. z wprowadzeniem obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich od 1 grudnia 2018 r. Dzięki temu, Zakład ma do dyspozycji bieżące dane o wystawianych zwolnieniach lekarskich i może skuteczniej reagować na potencjalne nadużycia – komentuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego.

 

A jak wyniki kontroli wyglądają w województwie łódzkim?

Na terenie województwa łódzkiego w I kwartale 2019 r. skontrolowanych zostało 12,4 tys. zwolnień lekarskich, tj. prawie o 3 tys. więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Kontrole skutkowały wstrzymaniem wypłaty zasiłku chorobowego na kwotę 842 tys. zł.  W 2018 r. w porównywalnym okresie kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych wynosiła 610 tys. zł.

 

W ramach kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, w naszym województwie skontrolowano 9,3 tys. zwolnień. Zakwestionowano 7% z nich i uzyskano kwotę 171,4 tys. zł. W ramach kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przeprowadzono 3,1 tys. kontroli. W 11% skontrolowanych przypadków wstrzymano wypłatę zasiłków na kwotę 670,6 tys. zł.

 

Nieprawidłowości

Najczęściej ubezpieczeni nieprawidłowo wykorzystywali zwolnienia lekarskie, świadcząc pracę zarobkową u tego samego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni lub innego. - Należy pamiętać, że zasiłek chorobowy wypłacany jest jako ekwiwalent pieniężny za brak możliwości zarobkowania i wykonywania pracy z powodu choroby – przypomina M. Kiełczyńska. - Dlatego w czasie zwolnienia lekarskiego nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Czas zwolnienia ma służyć rekonwalescencji, nie można więc także podejmować działań w trakcie zwolnienia lekarskiego, które mogłyby zakłócać ten proces. Nie można więc kopać w ogródku, jeśli ma się chory kręgosłup, biegać w maratonach czy remontować mieszkania. Tymczasem nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień lekarskich są często z tym związane, jak i z wyjazdami na zagraniczne wycieczki, braniem udziału w zawodach sportowych itp.

 

Przykładem nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia może być przypadek urzędnika jednej z instytucji, który w czasie choroby u jednego pracodawcy, wykonywał pracę zarobkową w innej instytucji. Inna osoba utrzymywała, że w czasie choroby nie wykonywała swojej pracy zarobkowej polegającej m.in. na szyciu, a jednocześnie na portalach społecznościowych zamieszczała posty z ofertą sprzedaży swojej najnowszej kolekcji, dopiero co wyjętej spod igły.

 

 

 

(materiały: ZUS Łódzkie) 


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)20.05.2019 15:21

Policjanci nie placa ZUSu więc ZUS nie ma prawa ich kontrolować. Dokształćcie się ludzie zanim coś napiszecie!

00


gość ~gość (Gość)19.05.2019 08:33

I bardzo dobrze sprawdzać sumulantow

44


gość ~gość (Gość)19.05.2019 11:51

Podnieść pensje minimum 4000 na rękę zlikwidować Wat to ludzi przestanie kombi
Podnieść pensje minimum 4000 na rękę zlikwidować Wat to ludzie przestaną kombinować teraz dorabiają do pensji i tak będzie dopuki się to nie zmieni

32


Helena ~Helena (Gość)19.05.2019 08:41

ZUS piramida finansowa defraudująca pieniądze i zadłużona na 3 bln.!!! A wy dalej głosujcie na PO=PiS.

32


gość ~gość (Gość)19.05.2019 08:33

Szkoda ze nie kontrolowali policjantów gdy strajkowali poprzez L4.zenujace,do tej pory ani ci co jawnie poszli na chorobowe ani ci co je wystawiali nie ponieśli żadnych konsekwencji.gnebia tylko prywatne firmy i zwykłych szaraczków !!! Brawo

50


gość ~gość (Gość)19.05.2019 08:19

A ja proponuję kontroli nie bez nogi ręki tylko zwolnienia od psychiatry. Najlepsze zwolnienia

70


gość ~gość (Gość)19.05.2019 07:02

Pracuje w ZUSie. Przyjade do was :)

31


ZAX ~ZAX (Gość)19.05.2019 06:17

ZUS powinien kontrolować po godz 16 dopiero by zobaczył ile jest symulantów,którzy pracują na działkach,w ogrodach,jak również dorabiają na czarno.

51


X2 ~X2 (Gość)18.05.2019 18:42

ZUS to mafia dla nich człowiek na wózku czy bez nogi czy ręki też jest zdolny do pracy. Za komuny takiej patologii w ZUS nie było a z drugiej strony co ma ZUS do zwolnienia lekarskiego skoro za 33 dni i tak pracodawca płaci z własnej kieszeni

61


gość ~gość (Gość)18.05.2019 15:36

Powinni skontrolować nauczycieli co byli na strajku na zwolnieniach, a teraz fizjoterapeutów strajkujących...

143


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat