ZNP zaczyna protest włoski od akcji informacyjnej

PAPRegion Wtorek, 15 października 201962 3658
We wtorek zaczynamy akcję informacyjną o celach, istocie, a przede wszystkim technice wykonywania protestu włoskiego - poinformował PAP prezes ZNP Sławomir Broniarz. Tydzień później, 22 października Zarząd Główny ZNP zajmie się stroną formalną protestu przyjmując uchwałę w tej sprawie.
Fot.:archiwum epiotrkow.pl

Prezes ZNP wyjaśnił, że uchwała Zarządu Głównego jest potrzebna, by rozwiać obawy nauczycieli o ewentualne sankcje za udział w akcji protestacyjnej i nadać jej ramy formalne. "Dyrektorzy szkół, w wielu przypadkach negatywnie nastawieni do związku czy do tej formy protestu, mogą to traktować jako rodzaj naruszenia dyscypliny pracy. W momencie, kiedy wchodzimy w uchwałę Zarządu Głównego ZNP i realizujemy cele wynikające z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, wtedy - naszym zdaniem - nie mamy powodów do tego, aby którykolwiek z nauczycieli był karany za to, że bierze udział w proteście" - powiedział Broniarz. Dodał, że w szkołach, gdzie nie ma tego rodzaju obaw, bezterminowy protest może się zacząć we wtorek.

 

Wszyscy szefowie zakładowych organizacji związkowych otrzymali informacje, jakie zadania nauczyciel ma obowiązek wykonywać, a z czego może zrezygnować bez ponoszenia odpowiedzialności dyscyplinarnej.

 

Szef ZNP podkreślił, że każdy nauczyciel powinien sam podjąć decyzję, czy chce wziąć udział w akcji protestacyjnej. Zwrócił też uwagę, że protest ma charakter edukacyjny. "Chcemy uczulić nauczycieli, że pracujemy w 40-godzinnym wymiarze pracy, ale również obowiązuje nas 11-godzinny nieprzerwany wypoczynek. Apelujemy też do nauczycieli, żeby przeczytali swoje statuty (szkół, PAP)" - zaznaczył.

 

Doprecyzował, że wszystko, co jest zapisane w artykule 42 Karty Nauczyciela i statucie szkoły, nauczyciel ma obowiązek wykonywać. "Jeżeli coś nie jest tam zapisane, to nie ma żadnego powodu, aby te czynności wykonywał" - stwierdził.

 

Jako przykłady podał szkolne wyjazdy, inwentaryzację bibliotek, naprawianie komputerów i wykonywanie usług informatycznych dla organu prowadzącego szkołę, sprzedaż podręczników przez nauczycieli.

 

Protest włoski jest bezterminowy. "Ma na celu uzmysłowienie rządzącym, organom prowadzącym i rodzicom, którzy wychodzą z założenia, że nauczyciele są zobowiązani wykonywać swoją pracę 24 godziny na dobę, że tak nie jest. My też mamy określony wymiar czasu pracy" - podkreślił szef ZNP. Dodał, że maile i telefony do nauczyciela nie mogą być o godzinie 23 czy 24, bo "rodzicowi się przypomniało, że Jaś następnego dnia czegoś nie wie".

 

Na pytanie PAP, jakie warunki będą musiały być spełnione, żeby protest włoski został zakończony, Broniarz odpowiedział: "Zakładamy, że dojdziemy do porozumienia z rządzącymi; porozumienia jasno definiującego rolę, zajęcia i zadania każdej ze stron: tych, którzy płacą i tych którzy pracują. Jeżeli chcemy mieć dobrych nauczycieli, to muszą być dobrze opłacani. Jeżeli chcemy mieć dobrą edukację, to nauczyciel nie może być odpowiedzialny za wszystko. Jeżeli strona rządowa i samorządowa to zrozumie, to wtedy będziemy mogli mówić o ewentualnym zawieszeniu czy zakończeniu tego protestu" - oświadczył.

 

Na pytanie, co z postulatem wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, wyjaśnił, że będzie on realizowany w innej postaci. "22 października Zarząd Główny ZNP podejmie uchwałę o projekcie obywatelskim. Pójdziemy do nowo wybranego Sejmu i poprzez tryb procedowania sejmowego będziemy chcieli zwiększyć poziom wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli" - zapowiedział.

 

Wcześniej prezes ZNP mówił, że pensja zasadnicza nauczyciela dyplomowanego powinna być równa przeciętnemu wynagrodzeniu w kraju. (PAP)

 

Autor: Karolina Mózgowiec

 

kmz/ mhr/


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (62)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.10.2019 21:03

"Każdy nauczyciel w pazdzierniku: zakrapiana potańcówka na koszt samorządu, dzień wolny po imprezie, plus nagroda.... STRAJKOWAĆ!!!"Gosciu,ogarnij sie!Ty się chyba jeszcze z głebokiego PRLu nie przebudziłeś! Jaka potancowka na koszt samorządu?Jak sobie nie zaplacisz to nie potańczysz!Dzien wolny nastepnego dnia?KIEDY???

31


babaaaaaaa ~babaaaaaaa (Gość)16.10.2019 06:02

a wycieczki za swoje czy za klasowe sie jezdzi?

54


gość ~gość (Gość)15.10.2019 12:56

Nie będę pracowała z żadnym Lidlu. Jestem nauczycielką i powinnam zarabiać więcej niż jakiś kasjer.

512


cvc ~cvc (Gość)15.10.2019 13:16

pis popełnił błąd ,należało WYRZUCIĆ wszystkich strajkujących w trakcie matur ,jest tylu młodych ,ambitnych i chcących pracować ludzi po studiach ,likwidacja karty i zwolnienia ,,,,,,,,,,,,,

168


gość ~gość (Gość)15.10.2019 12:00

Nie dość że tyle wolnego to protestują bo wydoic z Pis ile sie da, Broniaz mało Ci?...!!! Żenada za Po jakos nie protestowali heh zbieg okoliczności, Nie robota totalitarnej opozycji wraz z Broniarzem!!!

85


gość 17 ~gość 17 (Gość)16.10.2019 10:56

Nauczycielom powinny być obniżone wynagrodzenia. Przecież to my rodzice na korkach uzupełniamy ich finanse. Paragonu nie otrzymujemy. Jeżeli dzieci były by uczone należycie korków by nie było potrzeba.

73


gość ~gość (Gość)16.10.2019 22:34

Moje dziecko chodzi do 5 klasy szkoly podstawowej calymi popoludniami siedzi przy lekcjach bo ma tyle zadawane. Nauczuciel ma chyba 24 godziny lekcykne pracy na caly tydzien a uczen 5 klasy 28 tygodniowo. Co z podwyzkami dla wszystkich dzieci?

20


al ~al (Gość)15.10.2019 17:19

O jaki " fajny napis " na płocie, to chyba przedszkole na Kazimierza Wielkiego, pogratulować autorowi znajomości pisowni.

52


mala mi ~mala mi (Gość)16.10.2019 07:33

No tak, Broniarz wznowienie strajku zapowiadał na wrzesień. wstrzymał się do wyników wyborów - wygrał PIS, to strajkujemy. Ciekawe czy by ogłaszał strajk gdyby władza się zmieniła...

82


edek ~edek (Gość)16.10.2019 09:50

skorzystajcie z możliwości i zajrzyjcie do oświadczeń majątkowych nauczycieli.

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat