Z wizytą u Patriarchy Kiryła

ePiotrkow Poniedziałek, 25 listopada 20130 4338
Zbigniew Gretka – prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich, przedstawiciel powiatu opoczyńskiego gościł w stolicy Rosji podczas obchodów 67 rocznicy urodzin Kiryła – Patriarchy Moskwy i Wszechrusi. Nabożeństwo odbyło się w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela.

Zbigniew Gretka przekazał Kiryłowi Ikonę Matki Bozej Częstochowskiej oraz złote wieczne pióro ze znakiem orła.  - W rozmowie wspominano pobyt w Polsce Patriarchy Kiryła i Akt Przymierza jako Fundamentalne Świadectwo Miłości i Jedności Braci i Sióstr Wiary Katolickiej i Prawosławnej  zawarty 17 sierpnia AD 2013 na Zamku Królewskim w Warszawie, pomiędzy Przewodniczącym Episkopatu Polski Arcybiskupem Józefem Michalikiem i Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Kiryłem – relacjonuje działacz katolicki z Opoczna.

 

Zbigniew Gretka wykonał ceramiczny projekt Portretu Patriarchy Kiryła w limitowanej serii 1000 sztuk. Jest też autorem ceramicznych portretów Błogosławionego Jana Pawła II papieża Benedykta XVI i Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ceramiczne dzieła z wytrzymałością ponad 3 tysięcy lat są produkowane przez Ceramikę Paradyż.

 

Z. Gretka jest także autorem gobelinów papieskich Jana Pawła II i Benedykta XVI. Obecnie przygotowuje  nowy o wymiarach 3x4 m na kanonizację JP II jako wotum naszego narodu dla papieża Franciszka. Gobelin powstaje w Pracowni Haftu i Koronki znanej mistrzyni rękodzieła artystycznego Edyty Jóźwik z Opoczna. (aw)


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat