Z roku na rok coraz więcej kleszczy. Uważajcie, wchodząc do lasu!

ePiotrkowKraj Czwartek, 16 maja 201912 1670
W lasach coraz więcej kleszczy. Bądźcie ostrożni, bo pajęczaki te mogą przenosić groźne dla naszego zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. - Ostatnio wybrałem się do lasu obserwować zwierzaki. Wybrałam boczną drogę, trochę mniej utwardzoną. Po 10 minutach miałem na sobie kilkadziesiąt kleszczy – mówi Paweł Kowalski, leśnik z osady leśnej w Kole.
gis.gov.pl

A jak najlepiej zabezpieczyć się przed kleszczami? - Zalecam nieschodzenie z tych głównych, szerokich dróg, gdzie jest piach, kamień, a nie ma traw. Po wizycie w lesie trzeba się dokładnie obejrzeć, zarówno miejsca intymne, jak i te pod pachami, kolanami, gdzie skóra jest cienka i nagrzana – radzi leśnik.

 
Przed kleszczami ostrzega też Główny Inspektorat Sanitarny.

W Polsce, podobnie jak w pozostałej części Europy, z roku na rok obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na boreliozę. W 2017 r. w Polsce zgłoszono 21 516 przypadków boreliozy (dane są w trakcie weryfikacji i mogą ulec zmianie). Zapadalność wyniosła 56/100 tys. mieszkańców, 10,8% osób zdiagnozowanych zostało poddanych leczeniu w warunkach szpitalnych. Dla porównania w 2016 r. zanotowano w Polsce 21 200 przypadków boreliozy, przy zapadalności 55,2/100 tys. mieszkańców i 12,4 % chorych skierowanych do hospitalizacji. Z kolei w 2015 r. odnotowano na terenie naszego kraju 13 625 przypadków boreliozy, przy zapadalności 35,4/100 tys. mieszkańców, a 14% chorych hospitalizowano. Do roku 2012 liczba zgłoszonych przypadków boreliozy nie przekraczała 10 000 rocznie. W 2017 r. największą liczbę rozpoznań boreliozy odnotowano w województwach: małopolskim, śląskim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim.


Pamiętaj!

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony, to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.


Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez:

- noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,

- stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

 
Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:

- po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało,

- wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,

- następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również włosy u dzieci, po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.

 
Jak właściwie usunąć kleszcza?

- należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,

- nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,

- miejsce ukłucia należy zdezynfekować,

- jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

 

 

 

(materiały: gis.gov.pl)


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)17.05.2019 12:09

Kleszcze ,jak sama nazwa wskazuje powinny być w Kleszczowie

10


gość ~gość (Gość)16.05.2019 20:22

Dobry sposobem jest iście za osobom wyperfumowaną bo to ona zbierze kleszcze i komary

20


X2 ~X2 (Gość)16.05.2019 10:59

Nie każdego kleszcze lubią ja mogę każdego dnia być w lesie ale jak siostra pójdzie to zaraz przynosi

30


gość ~gość (Gość)16.05.2019 10:51

Efekt 500 plus

16


hftrgxs ~hftrgxs (Gość)16.05.2019 09:56

Przydałyby się jakieś opryski na kleszcze. Same ostrzeżenia nic nie dadzą, przecież już na miejskich trawnikach, w ogródkach przy domach są kleszcze. Trzeba je zniszczyć a nie ostrzegać.

60


stawonogi ~stawonogi (Gość)16.05.2019 09:44

Widać że przyroda chyba ma już dość homo sapiens i po prostu bierze sprawy w swoje kleszcze.

81


qwas ~qwas (Gość)16.05.2019 09:27

Ja tam chodzę codziennie po lesie i polach i jakoś nie złapałem kleszcza, co innego psy. Mimo obroży i kropli i tak się łapią.

30


Robert DDD ~Robert DDD (Gość)16.05.2019 09:02

Do tego dochodzi jeszcze Strzyżak Jeleni czli fuwający owad przypominający kleszcza który jak udowodniono też przenosi boreliozę .Pełno widuję go w lasach podczas zbierania grzybów a najwięcej przy skupiskach opieńiek.
Repelenty i kontrola w czasie chodzenia po lesie i po powrocie z lasu i innych terenów gdzie wystepować mogą kleszcze .Są tez specjalne rodzaje odzieży z której kleszcz poprostu spada , odzież np kurtki spodnie można impregnować np permetryną .

20


asd31 ~asd31 (Gość)16.05.2019 08:50

Kiedy leśnictwo zacznie robić jakieś opryski na to cholerstwo podobnie gminy, miasta.

61


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat