Z roku na rok coraz więcej kleszczy. Uważajcie, wchodząc do lasu!

ePiotrkowKraj Czwartek, 16 maja 201914 3122
W lasach coraz więcej kleszczy. Bądźcie ostrożni, bo pajęczaki te mogą przenosić groźne dla naszego zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. - Ostatnio wybrałem się do lasu obserwować zwierzaki. Wybrałam boczną drogę, trochę mniej utwardzoną. Po 10 minutach miałem na sobie kilkadziesiąt kleszczy – mówi Paweł Kowalski, leśnik z osady leśnej w Kole.
gis.gov.pl

A jak najlepiej zabezpieczyć się przed kleszczami? - Zalecam nieschodzenie z tych głównych, szerokich dróg, gdzie jest piach, kamień, a nie ma traw. Po wizycie w lesie trzeba się dokładnie obejrzeć, zarówno miejsca intymne, jak i te pod pachami, kolanami, gdzie skóra jest cienka i nagrzana – radzi leśnik.

 
Przed kleszczami ostrzega też Główny Inspektorat Sanitarny.

W Polsce, podobnie jak w pozostałej części Europy, z roku na rok obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na boreliozę. W 2017 r. w Polsce zgłoszono 21 516 przypadków boreliozy (dane są w trakcie weryfikacji i mogą ulec zmianie). Zapadalność wyniosła 56/100 tys. mieszkańców, 10,8% osób zdiagnozowanych zostało poddanych leczeniu w warunkach szpitalnych. Dla porównania w 2016 r. zanotowano w Polsce 21 200 przypadków boreliozy, przy zapadalności 55,2/100 tys. mieszkańców i 12,4 % chorych skierowanych do hospitalizacji. Z kolei w 2015 r. odnotowano na terenie naszego kraju 13 625 przypadków boreliozy, przy zapadalności 35,4/100 tys. mieszkańców, a 14% chorych hospitalizowano. Do roku 2012 liczba zgłoszonych przypadków boreliozy nie przekraczała 10 000 rocznie. W 2017 r. największą liczbę rozpoznań boreliozy odnotowano w województwach: małopolskim, śląskim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim.


Pamiętaj!

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony, to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.


Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez:

- noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,

- stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

 
Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:

- po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało,

- wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,

- następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również włosy u dzieci, po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.

 
Jak właściwie usunąć kleszcza?

- należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,

- nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,

- miejsce ukłucia należy zdezynfekować,

- jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

 

 

 

(materiały: gis.gov.pl)


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Rad ~Rad (Gość)28.05.2019 19:33

Pomyślcie poważnie o swoim i najbliższych zdrowiu, bo zaczęły się lata nasienne dębów i buków, więc populacja gryzoni dramatycznie wzrośnie, w efekcie także kleszczy. A za tym idzie dużo większe ryzyko złapania boreliozy. Już teraz mówi się, że w PL panuje jej cicha epidemia. Sprawdźcie jak skutecznie chronią ubrania odstraszające wszelkie pajęczaki i owady, bo są komfortowe, bezwonne, zakładasz i już! Lepiej zapobiegać niż leczyć, stara prawda

00


Debil ~Debil (Gość)21.05.2019 16:54

Mialam

20


gość ~gość (Gość)17.05.2019 12:09

Kleszcze ,jak sama nazwa wskazuje powinny być w Kleszczowie

20


gość ~gość (Gość)16.05.2019 20:22

Dobry sposobem jest iście za osobom wyperfumowaną bo to ona zbierze kleszcze i komary

30


X2 ~X2 (Gość)16.05.2019 10:59

Nie każdego kleszcze lubią ja mogę każdego dnia być w lesie ale jak siostra pójdzie to zaraz przynosi

30


gość ~gość (Gość)16.05.2019 10:51

Efekt 500 plus

16


hftrgxs ~hftrgxs (Gość)16.05.2019 09:56

Przydałyby się jakieś opryski na kleszcze. Same ostrzeżenia nic nie dadzą, przecież już na miejskich trawnikach, w ogródkach przy domach są kleszcze. Trzeba je zniszczyć a nie ostrzegać.

60


stawonogi ~stawonogi (Gość)16.05.2019 09:44

Widać że przyroda chyba ma już dość homo sapiens i po prostu bierze sprawy w swoje kleszcze.

81


qwas ~qwas (Gość)16.05.2019 09:27

Ja tam chodzę codziennie po lesie i polach i jakoś nie złapałem kleszcza, co innego psy. Mimo obroży i kropli i tak się łapią.

30


Robert DDD ~Robert DDD (Gość)16.05.2019 09:02

Do tego dochodzi jeszcze Strzyżak Jeleni czli fuwający owad przypominający kleszcza który jak udowodniono też przenosi boreliozę .Pełno widuję go w lasach podczas zbierania grzybów a najwięcej przy skupiskach opieńiek.
Repelenty i kontrola w czasie chodzenia po lesie i po powrocie z lasu i innych terenów gdzie wystepować mogą kleszcze .Są tez specjalne rodzaje odzieży z której kleszcz poprostu spada , odzież np kurtki spodnie można impregnować np permetryną .

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat