Z ręką na sercu... Interakcje rozpoczęte

ePiotrkow Czwartek, 24 września 20203 2082
Mimo epidemii, XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje odbywa się w formie tradycyjnej. W tym roku podejmie temat tożsamości artysty performera, sposobu przedstawiania siebie, swojej działalności, wobec świata sztuki i codziennego życia. Interakcje rozpoczęły się w środę 23 września, a performerzy będą w swoich prezentacjach odnosić się do hasła "Z ręką na sercu".

- Cieszymy się, że to wydarzenie – w tym szczególnym roku – w ogóle może się odbywać. To zasługa naszej determinacji – doprowadzenie do tego, by pomimo tych trudnych czasów, festiwal mógł się odbyć, mógł być kontynuowany w formie analogowej, żywej, tak charakterystycznej dla sztuki performance – mówi Gordian Piec z Ośrodka Działań Artystycznych.


W tym roku festiwal będzie składać się z trzech głównych wydarzeń: prezentacji performance, wystawy dotyczącej tematyki festiwalu oraz prezentacji postaci Wojciecha Stefanika, polskiego artysty, który wniósł szczególny wkład w rozwój tej dziedziny sztuki.

 

Interakcje rozpoczęły się w środę od wernisażu wystawy „Człowiek w teatrze życia codziennego” w galerii ODA przy ul. Sieradzkiej 8. Wystawę będzie można oglądać do 11 października. Także w środę, ale o godz. 19.30, w małej galerii ODA przy ul. Sieradzkiej 8 odbyła się prezentacja postaci Wojciecha Stefanika. Artysta swoje projekty artystyczne realizuje od 1974 r. Wypowiada się głównie poprzez performance i instalacje — również oscylujące na pograniczu performance i „zapisów” sztuki konceptualnej. Jest jednym z pierwszych polskich uczestników działań i akcji, które dopiero później zaczęto określać pojęciem performance, instalacji i environment. Podczas festiwalu odbędzie się spotkanie autorskie z artystą, prezentacja materiałów archiwalnych i panel dyskusyjny na temat jego działalności artystycznej i galeryjnej.


Środowe otwarcie wydarzenia było okazją do zwrócenia uwagi na trudną sytuację, w jakiej ze względu na panującą epidemię koronawirusa znalazł się świat kultury. - Artyści, instytucje, ludzie kultury znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Apeluję więc decydentów, sponsorów, do tych osób, które mogą pomóc ludziom kultury przetrwać ten bardzo trudny okres, by pomagali – mówił Gordian Piec. - My również znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji, ale dzięki temu, że już w zeszłym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie i dzięki temu, że Ministerstwo przyznało nam grant na tegoroczny festiwal, Interakcje mogą odbywać się tak jak zwykle. Zabrakło nam co prawda pieniędzy na wkład własny, ale instytucja zarządzająca i Ministerstwo zgodziło się mimo to na organizację tego wydarzenia.


Prezentacje performance zaplanowano na 24 i 25 września w galerii ODA przy ul. Dąbrowskiego. W tym roku „sztukę żywą” prezentować będzie trzynastu artystów z Polski i zagranicy, którzy do udziału w Interakcjach zostali zaproszeni przez kuratorów wystawy: Dominikę Borkowską, Łukasza Głowackiego i Grzegorza Borkowskiego. Performerzy będą w swoich prezentacjach odnosić się do hasła: "Z ręką na sercu".


Zainteresował temat?

0

4


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

K.O. ~K.O. (Gość)24.09.2020 14:27

W tym mieście wszystko jest na niby. Nie stać ich nawet na porządnych artystów i performance na najwyższym światowym poziomie. Powstaje pytanie po co to wszystko? Dla poklasku kilku osób jedynie, bo mieszkańcom od lat ten latający cyrk się nie podoba, czyli ma znikomy poziom promocji kultury. Poziom tej imprezy jest powiedzmy sobie szczerze bardzo niski, wręcz marginalny.

50


.? ~.? (Gość)24.09.2020 12:37

Znowu golasy będą chodzić po mieście?

90


gość ~gość (Gość)24.09.2020 12:05

Naćpany wyjdziesz i nie zauważą różnicy.

90


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat