Z historii „Rubinowej Hortensji”

ePiotrkow Piątek, 17 czerwca 20161 3110
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika ogłasza XLVI Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję”.

Organizacja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Rubinową Hortensję”, z racji jego historii i prestiżu, jest dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim zaszczytem. - Naszym celem jest przywrócenie blasku konkursowi. Od roku 2014 symbolem konkursu jest kwiat czerwonej hortensji, godny następca rubinowych pucharów z nieistniejącej już huty szkła Hortensja – mówi organizatorzy.

 

W roku 2015 spośród 174 zgłoszeń, jurorzy wyłonili laureatów trzech nagród głównych oraz czterech wyróżnień. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja cieszyć się będzie równie dużym zainteresowaniem poetów. Na zgłoszenia MBP czeka do 30 września. Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu odnaleźć można na stronie www.biblioteka.piotrkow.pl.

 

Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję” dla wielu pisarzy był startem w życie literackie. Jego początki sięgają roku 1965, kiedy to do redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” zgłosił się piotrkowianin Jerzy Sobczyk, pracujący już wówczas w Zarządzie Wojewódzkim Związku Młodzieży Socjalistycznej w Łodzi z propozycją organizacji konkursu literackiego dla młodych. W maju 1965 roku Zarząd Wojewódzki ZMS w Łodzi i redakcja „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” przy pomocy wydziałów kultury Urzędów w Łodzi i w Piotrkowie zorganizowały Turniej Jednego Wiersza. Konkurs został poparty także przez Związek Literatów Polskich oraz przez wybitnego poetę Stanisława Czernika, który został przewodniczącym jury. Do turnieju w Piotrkowskim Domu Kultury przystąpiło 13 poetów z Łodzi i okolic, w tym również z Piotrkowa. Pierwszą nagrodę i upominek w postaci „Głowy Wawelskiej” otrzymał poeta Andrzej Biskupski, dziś ceniony krytyk literacki.

 

Piotrkowski Turniej Jednego Wiersza zapoczątkował ogólnopolski konkurs o „Rubinową Hortensję”. Przygotowania do pierwszej edycji nowego konkursu organizatorzy rozpoczęli od znalezienia szczodrego mecenasa, który objąłby patronat nad konkursem. W redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” narodził się pomysł, by o pomoc zwrócić się do dyrekcji Huty Szkła Gospodarczego Hortensja, znanej z produkcji wyrobów z ręcznie dmuchanego szkła ozdobnego i użytkowego. Rubinowe puchary produkowane w Hucie mogły stanowić wspaniałe trofea dla laureatów.

 

Takie są początki „Rubinowej Hortensji”. Konkurs zyskał ogólnopolską popularność, a jego kolejne edycje ściągały coraz to liczniejsze grupy literatów. Od roku 1967 „Rubinowa Hortensja” nagradzała nie tylko poetów, ale również i prozaików. Wielu jej laureatów znanych jest po dziś dzień, można tu wymienić takie nazwiska jak: Ela Galoch (Turek), Jerzy Fryckowski (Dębnica Kaszubska), Rafał Orlewski (Piotrków Trybunalski), Marek Brymora (Kalisz), Barbara Gajewska (Piotrków Trybunalski), Lech Grala (Płock) i wiele innych. Sława rubinowych pucharów trwała do roku 1990, kiedy to nastąpiła przerwa w organizacji konkursu. Wyjaśnienie możemy znaleźć w wypowiedzi piotrkowskiego dziennikarza Jerzego Kissona-Jaszczyńskiego: „Czepianie się jurorów „Rubinowej Hortensji” […] po roku 1989 było godne ubolewania. Jednak „Rubinowej Hortensji” w latach 1991 - 1995 nie organizowano. Wydziały kultury nie otrzymały pozwolenia. Huta Hortensja […] usychała. Aż przestał istnieć najpierw konkurs, wkrótce huta. Mimo pięciu lat bez „Rubinowej Hortensji” nie zapomniano o niej tak w Piotrkowie, jak i w kraju. W 1996 roku nowe władze wojewódzkie przy wsparciu piotrkowskich władz miejskich zdecydowały o przywróceniu konkursu o takich tradycjach, a przede wszystkim dorobku. Niestety, daleko było do plejady współorganizatorów sprzed zawieszenia. Pieniędzy starczyło tylko na poezję…”.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

czytelNIK ~czytelNIK (Gość)17.06.2016 15:18

Baryła, nasz piotrkowski wieszcz narodowy, może wreszcie znowu przemówi do nas przez swoje strofy?

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat