Z czym na grunt? Montujemy zestaw wędkarski do metody gruntowej

Kraj Poniedziałek, 29 marca 20210 869
Wędkarstwo gruntowe należy do najstarszych metod wędkarskich, a jednocześnie do najchętniej wybieranych form połowu (dotyczy to zwłaszcza odmiany feederowej). Ktoś mógłby pomyśleć, że nie wymaga ona większych przygotowań sprzętowych – ot, wymienne szczytówki, haczyk na lince i zanęta w specjalnym koszyczku. Dla początkujących wędkarzy, który dopiero wkraczają w świat łowienia gruntowego, wszystkie te niuanse są czymś, czego trzeba się nauczyć, a już sam zakup sprzętu i akcesoriów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Dowiedz się, co powinno się znaleźć w Twoim ekwipunku, zanim wybierzesz się na połów.

Co charakteryzuje metodę gruntową i kiedy warto ją stosować?

 

Większość metod gruntowych stosuje się do połowu ryb spokojnego żeru. Łowiąc białe ryby – zwłaszcza karpie, ale też amury, leszcze, karasie, płocie, brzany czy liny, na haczyk zawiesza się robaki, kukurydzę, kulki proteinowe, makaron bądź ciasto. Oprócz klasycznych odmian gruntowych wyróżniamy też specjalne techniki połowu drapieżników. Na sandacze, szczupaki, węgorze czy sumy stosujemy wówczas przynęty-ryby (żywe bądź martwe). Nie zmienia to faktu, że zdecydowana większość wędkarzy łowiących na grunt to karpiarze.

 

Metoda gruntowa ma stosunkowo szerokie zastosowanie: sprawdza się w ciągu dnia i w nocy, na rzekach oraz w wodach stojących oraz przy rzutach na bliższą i dalszą odległość. Nie nadaje się ona jednak do połowu z łodzi. Zwykle wykorzystuje się przy niej technikę precyzyjnego zanęcania, która polega na wrzucaniu zanęty razem z przynętą. Umieszczanie przynęty na dnie akwenu (wraz z unieruchamiającym ją ciężarkiem) jest szczególnie skuteczne, gdy zależy nam na zwabieniu dużej ryby.

 

Żeby łowić na grunt, potrzebne nam będą:

  • wędka z przelotkami i kołowrotkiem,

  • żyłka główna,

  • przypon z haczykiem,

  • przynęta i obciążenie,

  • koszyczek zanętowy.

Przydadzą się również jedna-dwie podpórki (przy dwóch będzie nam znacznie wygodniej), ewentualnie tripod do łowienia na grunt (czyli specjalny stojak). Coraz więcej amatorów techniki gruntowej decyduje się również na elektroniczne sygnalizatory brań, które umożliwiają sprawniejszą reakcję niż wtedy, gdy brania sygnalizuje ruch bombki albo wyłącznie ruch szczytówki feedera czy pickera.

 

Potrzebny sprzęt wędkarski możesz skompletować bez wychodzenia z domu – wystarczy, że namierzysz internetowy sklep wędkarski z szeroką ofertą i dogodnymi warunkami zakupów. Dobrej jakości zestaw gruntowy w atrakcyjnej cenie zmontujesz np. w internetowym sklepie wędkarskim – sklepwedkarski.pl. Co ważne, na sprzęt do łowienia tą techniką wygospodarowano odrębną zakładkę podzieloną na czytelne podkategorie. Klienci mogą liczyć na fachowe wsparcie konsultantów, a po utworzeniu konta w sklepie przysługuje do 100 dni zwrotu nieużywanego sprzętu (dla wędkarzy, którzy lubią sprawdzić, jak produkty leżą w rękach, to ogromny plus). Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając kluczowe elementy ekwipunku na grunt.

 

Feedery i pickery – podstawowe wędki gruntowe

 

Najstarsi wędkarze być może jeszcze pamiętają czasy, w których wybór wędek dostępnych na rynku był bardzo ograniczony. Zamiast specjalistycznych wędzisk do metody gruntowej sięgano wówczas po jak najsolidniejsze i najgrubsze, a przez to szczególnie ciężkie kije, które dawały popalić nawet wprawionym wędkarzom. Dziś sprawy mają się zupełnie inaczej. W wyniku technologicznej rewolucji możemy przebierać wśród ofert rozmaitych producentów – starają się oni zapewnić solidny sprzęt wykonany z możliwie lekkich materiałów (włókna węglowego lub szklanego), który nie stanowi zaporowego obciążenia dla ręki.

 

Skoro na grunt łowi się głównie ryby o średniej i dużej masie, wędka gruntowa musi być bardzo wytrzymała. Kij powinien udźwignąć hol ciężkiego, szarpiącego się karpia. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje gruntówek: feedery i pickery. Oba posiadają drgające szczytówki, które sygnalizują wędkarzom branie. A zatem: jaka jest między nimi różnica?

 

Feedery to wędki gruntowe, które są długie na 330-450 cm (przy czym najpopularniejsze modele posiadają długość 360 lub 390 cm). Najczęściej korzysta się z nich w rzekach, ale też w jeziorach i zbiornikach zaporowych (przy dalszych rzutach). Ich ciężar wyrzutu jest dość wysoki – niektóre modele mają c.w. 50g, standardowo jest to raczej przedział rzędu 120-150g, a kije o c.w. od 180g w górę to już tak zwane heavy feedery, które sprawdzają się przy polowaniu na sumy bądź duże karpie w bardzo silnym nurcie. Generalnie rzecz biorąc, feedery pozwalają na użycie większych ciężarków i dołączenie koszyczka zanętowego.

Pickery (zwane również winklepickerami) to czułe wędki gruntowe przeznaczone do łowienia z bliskiej odległości w akwenach stojących lub w rzekach o słabym nurcie; znajdują także zastosowanie na zarośniętych, płytkich łowiskach. Idealnie nadają się do precyzyjnego łowienia mniejszych ryb – ich delikatna praca i paraboliczna akcja zapewniają płynny hol. Ich ciężar wyrzutu jest zwykle mniejszy niż 50g – używa się do nich samych ciężarków; są również krótsze od feederów (przeważnie mierzą od 240 do 300 cm).

Zarówno feedery, jak i pickery sprzedaje się od razu z wymiennymi szczytówkami (dwoma lub nawet trzema) – posiadają one odmienną średnicę i zróżnicowany stopień czułości. Wędkarz powinien dopasowywać szczytówkę do warunków na łowisku, indywidualnych potrzeb i stosowanego obciążenia – gdy wyrzucany zestaw jest ciężki, potrzebujemy grubszej i sztywniejszej szczytówki.

 

Warto także wspomnieć o wędkach do tzw. Method Feeder – specyficznej, sportowej techniki szybkiego łowienia, która w ostatnich czasach zyskuje na popularności. Trzy najpopularniejsze długości wędek to 3m, 3.30m oraz 3.60m. Ich akcja jest zwykle paraboliczna, a dominujący przedział ciężaru wyrzutu to 40-80g.

 

Gdzie kupić porządne wędki gruntowe?

 

W dobie pandemii polecamy zwłaszcza zakupy online. We wspomnianym wyżej sklepie istnieje specjalna kategoria gromadząca wyłącznie wędki gruntowe (https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Gruntowe_Wedki-46626.html). Podzielono ją na zakładki, które obejmują tylko feedery albo tylko winklepickery; inne podkategorie to np. wędki gruntowe uniwersalne, teleskopowe oraz na żywca. Do wyboru jest sporo modeli i producentów, w tym marki Jaxon, Mikado, Browning, D.A.M., Westin, Okuma czy Mitchell. Przy tak szerokim wachlarzu produktów na pewno upolujesz coś dopasowanego do Twoich potrzeb i stanu portfela. Bardzo pomocna jest opcja sortowania po popularności – można dzięki temu namierzyć najgorętsze bestsellery, co z pewnością ułatwi decyzję początkującym.

 

Decydując się na wędkę gruntową (a także na inne elementy wyposażenia), dobrze się zastanów, na jaką odległość zamierzasz zarzucać zestaw i na które ryby nastawiasz się w pierwszej kolejności. Weź też pod uwagę, którą technikę połowu z gruntu zamierzasz wykorzystać. Czy będziesz ustawiać wędkę na wprost wody, a kabłąk kołowrotka będzie zamknięty (sprawdza się to przy połowie białych ryb na wodach stojących)? A może skorzystasz z tego samego ustawienia, ale otworzysz kabłąk kołowrotka, jak mają w zwyczaju wędkarze polujący na drapieżniki i karpie? Czy jednak preferujesz, kiedy wędka jest ustawiona równolegle do brzegu bądź w ogóle w pionie (w rzekach o silniejszym nurcie albo w zalewach)? Odpowiedź na to pytanie może mieć znaczenie przy doborze kija – warto przedyskutować tę kwestię z doświadczonym wędkarzem albo już przy zakupie, ze sprzedawcą bądź konsultantem.

 

Kołowrotki gruntowe: jakie powinny być?

 

Przyjrzyjmy się teraz samym kołowrotkom. Do łowienia z gruntu potrzebne są mocne, kilkułożyskowe modele o dobrym, nienagannie działającym hamulcu. Znaczenie przy doborze sprzętu mają poławiane ryby i ich zwyczaje, a w związku z tym również grubości i długości nawijanych na szpulę żyłek. Warto zainwestować w kołowrotek z pojemną szpulą – odpowiednio duży zapas żyłki pozwoli łowić na dalsze odległości. Naturalnym wyborem jest stała szpula mieszcząca min. 200 metrów linki.

 

Wróćmy do hamulca, bo to on jest tutaj najważniejszy. Od niego zależy, czy żyłka będzie się rozwijać odpowiednio płynnie, czy ryba nie zerwie się w kluczowym momencie oraz czy uda nam się ją sprawnie zaciąć. Na rynku są dostępne kołowrotki z przednim i tylnym hamulcem. Opcja numer jeden zatrzymuje linkę (żyłkę bądź mocniejszą plecionkę o gładkim splocie) bezpośrednio, a numer dwa przy pomocy przekładni, przy czym przeważająca większość wędkarzy korzysta z wersji przedniej – łatwiejszej do opanowania, precyzyjniejszej, a przy okazji lżejszej. Te osoby, które chwalą sobie tylny hamulec, doceniają komfort przy holu większych ryb drapieżnych.

 

Proces wyboru kołowrotków nie różni się zbytnio od decyzji w sprawie wędziska. Trzeba przemyśleć takie kwestie, jak indywidualne przyzwyczajenia, budżet czy założenia i plany na najbliższe sezony. Jeśli czaisz się przede wszystkim na karpie bądź amury, koniecznie rozważ kołowrotki z wolnym biegiem. Sprytny, dopracowany mechanizm potrafi być bardzo pomocny: po jego załączeniu linka będzie swobodnie się rozwijać, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba błyskawicznie poluzować żyłkę. Tego rodzaju kołowrotki gruntowe odnajdziesz na stronie sklepwedkarski.pl/pol_m_Gruntowe_Kolowrotki-44285.html – w tej samej kategorii umieszczono przeróżne modele z przednim i tylnym hamulcem, kołowrotki typu match oraz dopasowane do feedera i pickera, a także pojedyncze szpule zapasowe. Różne rozmiary (od 500 do nawet 14 000), różne przełożenia (od 3,8:1 do 6,3:1), modele z jednym, czterema siedmioma czy dziesięcioma łożyskami – każdy znajdzie opcję dopasowaną do swoich potrzeb. W asortymencie sklepu znajdują się zarówno kultowe modele Okuma, Ryobi i Dragon, jak i D.A.M., Browning, Mikado czy Jaxon.

 

Pozostałe elementy zestawu

 

Powyżej odnieśliśmy się do ogólnego zastosowania metody gruntowej, a także omówiliśmy kwestię wędek i kołowrotków, które stanowią podstawę gruntowego ekwipunku. Oczywiście zakup mniejszych akcesoriów również wymaga namysłu. Koszyczek zanętowy powinien mieć szeroki układ żeber, aby ryba nie miała problemów z pobraniem zanęty i żeby zminimalizować ryzyko splątania z haczykiem; przy bliższych rzutach wystarczy waga 15-30g, a przy dalszych nawet do 90g. Coraz częściej miejsce żyłki zajmuje wytrzymalsza i trwalsza, a przy tym nierozciągliwa plecionka. Przypon z haczykiem przywiązujemy do krętlika (haczyki muszą być ostre i mocne, w rozmiarach od 2 do 6); na końcu zestawu ląduje ciężarek. Z takim ekwipunkiem możesz wyruszyć nad wodę i zacząć doskonalić swoje umiejętności. Niech się łowi!


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat