ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Z cyklu "Przyroda zawsze ci odda..." Leczą i edukują

Piątek, 29 czerwca 2018 3175
„Po kilkunastu spędzonych tam minutach świat wygląda inaczej. Cisza, spokój, plątające się pod nogami psy, przechadzające się z wolna bociany, do tego sarna domagająca się podrapania za uchem” - tak opisywała swoją wizytę w pewnym malowniczym miejscu dziennikarka „Tygodnia Trybunalskiego” Aleksandra Stańczyk. W wędrówkach po gminie Sulejów zachęcamy do odwiedzenia Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole.

Ładuję galerię...

To jedno z miejsc, gdzie dzieci z naszego regionu mają pierwszy kontakt z dziką zwierzyną. Osada w Kole (wraz z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt) istnieje od 2000 roku. Rocznie odwiedza ją ok. 8 tysięcy osób, ponad połowa to dzieci. Ma dwie funkcje: edukacyjną i leczniczą. - Ośrodek Rehabilitacji, który działa za zgodą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, to jeden z dwóch w województwie łódzkim - mówi Paweł Kowalski, leśnik z Osady, człowiek z ogromną pasją i miłością do zwierząt.
Mieszkańcy Osady to m.in. kruki, myszołowy, jastrzębie, małe lisy, jeże, wiewiórki, bociany, konie, owce, kozy, pawie i oczywiście dziki (ze słynnym Chrumkiem na czele).


Obok Osady znajduje się także ścieżka dydaktyczna. Jak można przeczytać na stronie Nadleśnictwa Piotrków, „atrakcją tej trasy jest matecznik lipowy oraz rezerwat lipowy Meszcze. Rośnie tu jedna z najpiękniejszych lip drobnolistnych w Sulejowskim Parku Krajobrazowym. Jej wiek jest określany na 200 lat, a obwód wynosi 360 cm”.
- Piękne i malownicze tereny leśne mogą służyć nie tylko spacerom czy wycieczkom rowerowym, ale również jako zielona bieżnia. Okolica sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Ile przyjemniej biega się tam, gdzie unosi się zapach drzew, a nie smród spalin. Zapraszamy Państwa na spędzenie rodzinnego wypoczynku, jednak pamiętajmy, że przyroda zawsze nam odda – przypomina Emilia Dziubałtowska z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Sulejowie.

 

Okaż kulturę i chroń naturę!

 

Partnerem kampanii informacyjnej „Przyroda ci odda” jest radio Strefa FM i portal epiotrkow.pl.

(artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sulejowie)


Zainteresował temat?

6

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat