ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Z cyklu "Przyroda zawsze Ci odda" - Pilica

Piątek, 24 sierpnia 2018 5929
Dorzecze Pilicy to jedno z najpiękniejszych miejsc województwa łódzkiego. Doceniają je mieszkańcy, turyści i filmowcy. To prawdziwy raj dla kajakarzy.

Pilica to najdłuższy lewy dopływ Wisły. Rzeka była ważnym szlakiem transportowym. Spławiano nią zboże i wapno. Jej nazwa pochodzi od staropolskiego słowa „pilić” czyli spieszyć się. Rzeka w gminie Sulejów wije się łagodnie i dadzą sobie z nią radę nawet początkujący kajakarze.

- Naturalne i urozmaicone koryto, malownicze krajobrazy i czysta woda zachęcają do wypoczynku.  Z roku na rok przybywa kajakarzy, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rozbudowujemy infrastrukturę. Już dziś zapraszamy do nowych przystani kajakowych, które powstają przy ul. Klasztornej oraz ul. Podkurnędz w Sulejowie – mówi Emilia Dziubałtowska z Urzędu Miejskiego w Sulejowie.

Spływy kajakami oferują okoliczne firmy. Trasy wiodą od i do Sulejowa. Można wybrać np. trasę rodzinną zaczynającą się w Białej lub w Kurnędzu. - To doskonała zabawa zarówno dla dorosłych,  jak i dzieci – przekonuje Kasia, miłośniczka tej formy wypoczynku. - Pilica zachwyca widokami. Spływy stały się już naszą tradycją rodzinną – śmieje się.

 

Rzeka zachwyciła również filmowców. Krajobrazy Pilicy w pobliżu Podlasztorza wielokrotnie były miejscem plenerów polskich filmów historycznych, obyczajowych, jak i seriali dla dzieci i młodzieży. - To tutaj Jerzy Hoffman nakręcił jedną z najsłynniejszych scen "Potopu", tę w której Kmicic (Daniel Olbrychski) próbuje sposobem porwać księcia Bogusława (Leszek Teleszyński). Tutaj też stała karczma Oskara Nowaka (Krzysztof Kowalewski), dziadka głównej bohaterki (Agnieszka Krukówna) popularnej pod koniec lat 80. telewizyjnej serii "Janka". Sulejowskie brzegi Pilcy są również obecne w kadrach melodramtu "Południe-Północ", nakręconego w 2006 roku, w którym główne role zagrali Agnieszka Grochowska, Borys Szyc, Robert Więckiewicz i Stanisława Celińska - mówi dziennikarka Agnieszka Warchulińska, autorka audycji „Piotrów i okolice na filmowo”.

 

Nadpiliczne plaże przez lata były ulubionym miejscem letniego wypoczynku okolicznej ludności. Przyjeżdżali tu mieszkańcy Piotrkowa i Łodzi. - To właśnie bliskość Pilicy zadecydowała o atrakcyjności tego miejsca. Zakłady pracy budowały tu swoje ośrodki wypoczynkowe – wspomina jeden z mieszkańców Sulejowa. Obecnie urzędnicy walczą o przywrócenia atrakcyjności tego terenu. Plaże są porządkowane, pojawiły się kosze na śmieci i przenośne toalety.

- Nasza gmina ma olbrzymi potencjał turystyczny – podkreśla Dorota Jankowska, z-ca burmistrza Sulejowa. – Chcemy by wszyscy czuli się tu dobrze. Można tu podziwiać naprawdę unikatową przyrodę, ale musimy o nią dbać.

Pilica i tereny nadpiliczne nadal kryją wiele tajemnic. Zapraszamy do ich odkrywania!

 

Partnerem kampanii informacyjnej „Przyroda ci odda” jest radio Strefa FM i portal epiotrkow.pl. (artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sulejowie)

 


Zainteresował temat?

14

3


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat