X Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2017. Wnioski i perspektywy

Łódzkie Piątek, 20 października 20175 2851
Rekordowa liczba ponad 3000 zarejestrowanych uczestników, przeszło 30 debat i dyskusji,
2 sesje plenarne, przedsiębiorcy z regionu nagrodzeni w konkursie „Mocni w Biznesie”
w 6 kategoriach, a to wszystko w ciągu 2 dni, z udziałem ponad 100 ekspertów – naukowców, przedsiębiorców, dziennikarzy oraz przedstawicieli instytucji z otoczenia biznesu.

Ładuję galerię...

Tak w największym skrócie przebiegało X Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2017. Uczestnicy mieli możliwość zyskania nowych kontaktów z przedstawicielami wielu branż i środowisk biznesowych, a także zdobycia nowych inspiracji.


Jubileuszowy szczyt gospodarczy regionu odbywał się 16 i 17 października w Vienna House Andel’s Łódź. Na zaproszenie marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia gościem specjalnym Forum był niemiecki polityk Günter Verheugen, były europejski komisarz ds. rozszerzenia, odpowiedzialny za negocjacje członkowskie z Polską. W swoim wystąpieniu podczas sesji inauguracyjnej X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 odniósł
się do aktualnych kryzysów w Europie oraz kwestii globalizacji. Podkreślił przy tym, że zjednoczona Europa, przemawiająca wspólnym głosem, to nadal optymalny model dla naszego regionu.


– Czas konfliktów, z jakimi przyszło się nam zmagać, wymaga międzynarodowej współpracy i udanej kooperacji regionalnej. Globalizacja to nie jest coś, co zostało nam narzucone, to my walczyliśmy o wolne rynki, wolny przepływ kapitału. Globalizację sami stworzyliśmy. Musimy skupić się na własnych mocnych stronach, zdolnościach, nauce, innowacyjności. Musimy mówić jednym głosem, stawiać razem czoła kryzysom w krajach sąsiadujących, sprecyzować wspólne stanowisko wobec tego, co dzieje się na innych kontynentach. Nie osiągniemy tego, jeśli nie wprowadzimy ważnych zmian. Nie są one jeszcze gotowe, ale konieczny jest w tej sprawie polityczny dialog. Europa potrzebuje wizji, przekonania i zaangażowania – mówił w Łodzi 16 października 2017 roku Günter Verheugen. W debacie wraz z nim uczestniczyli prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, premier Włodzimierz Cimoszewicz i dyrektor zarządzający ds. rynków finansowych mBanku Adam Pers.


Tematem sesji plenarnej, która odbyła się drugiego dnia X Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2017, były perspektywy sektora bankowego w Polsce wobec rosnącej konkurencji
ze strony fintechów, firm finansowych opierających swoją działalność na nowych technologiach. Wzięli w niej udział absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, „kuźni” liderów w finansach
i bankowości.


Łódzkie debaty o przedsiębiorczości

Duże zainteresowanie uczestników X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 wzbudziły tematy biznesu przyszłości, takie jak finanse 3.0, technologie 5G dla Łodzi, czwarta rewolucja przemysłowa i wynikające z nich konsekwencje dla przedsiębiorców. Wiele spośród przeprowadzonych debat dotyczyło potencjalnych nowych rynków dla firm z regionu. Mowa była
o nowym jedwabnym szlaku, który przebiega między innymi przez województwo łódzkie, a także
o możliwościach eksportu towarów i usług do Azji i Afryki oraz o relacjach z Hongkongiem pełniącym funkcję bramy gospodarczej do Chin.


Uczestnicy Forum chętnie dzielili się również doświadczeniami związanymi z konkretnymi problemami, z jakimi stykają się na co dzień. Dyskutowano na przykład o pozycji polskiego inżyniera budownictwa, arbitrażu jako metodzie rozstrzygania sporów gospodarczych czy też o zasadach współpracy samorządów z przedsiębiorcami. Wielkie zainteresowanie wzbudziły również tematy etyki w biznesie, równowagi między życiem zawodowym i prywatnym czy rozwoju firm rodzinnych.


Tak zróżnicowany program Forum przyciągnął w jedno miejsce osoby z wielu środowisk biznesowych, co pozwoliło im na nawiązanie nowych wartościowych relacji. Uczestnicy mieli również okazję, by usłyszeć o potencjale rozwojowym, jaki wiąże się z możliwością organizacji w Łodzi wystawy EXPO 2022. Do wspierania łódzkiej kandydatury, na kilka tygodni przed rozstrzygnięciem, zachęcała ich Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.


Łódzkie asy biznesu

Podczas X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 ogłoszono laureatów Nagród Gospodarczych Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie 2017”. Wyróżnienie dla łódzkich przedsiębiorców, którzy osiągają najlepsze efekty ekonomiczne, realizują innowacyjne przedsięwzięcia i zdobywają uznanie partnerów w kraju i za granicą, przyznano w sześciu kategoriach. Za dynamikę eksportu nagrodzono spółkę Fasada System. Najlepszym start-upem okazała się firma Tap to Speak.


W kategorii „unijny projekt z potencjałem” nagrodę przyznano Zakładowi Mechaniki Maszyn BUKPOL Łagodziński sp. j. za projekt „Nowoczesna technologia tłumienia drgań głowicy wiercącej”. Z kolei w kategorii „Aktywny Przedsiębiorca” nagrodzono spółkę BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Łódzkiego otrzymała firma Agrecol Sp. z o.o., lider branży nawozów ogrodniczych oraz środków ochrony roślin. Rozstrzygnięto również plebiscyt publiczności. W głosowaniu internetowym, trwało od 2 do 13 października, największe uznanie zdobyła firma Corin i jej produkt, Biustonosz idealny – VIRGINIA 17871.


Organizatorem X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 było Województwo Łódzkie. Dzięki finansowaniu przez Unię Europejską (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oraz budżet samorządu województwa łódzkiego (Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi) udział we wszystkich spotkaniach i wydarzeniach był bezpłatny.


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

betka ~betka (Gość)21.03.2018 13:32

Przeglądy i odbiory budowlane, komplet dokumentów z okresowych kontroli- szybko i w terminie www.lodz.przeglady-budowlane24.pl

00


włodek ~włodek (Gość)15.03.2018 13:47

Patriotyzm lokalny - polecam www.lodz.przeglady-budowlane24.pl

00


witold ~witold (Gość)15.03.2018 13:00

Województwo Łódzkie się rozwija , przykładem jest profesjonalna firma od przeglądów budowlanych www.lodz.przeglady-budowlane24.pl, polecam.

00


Witek ~Witek (Gość)20.10.2017 19:49

Stajemy się śmietnikiem UE tanią niewolniczą siłą robocza do tego nam UE potrzebna

20


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)20.10.2017 17:02

Cytuję:
Musimy mówić jednym głosem (...) - mówił w Łodzi 16 października 2017 roku Günter Verheugen.


Oczywiście miał na myśli, że musimy mówić jednym NIEMIECKIM głosem. Bo w eurokołchozie to jedynie słuszny głos. Bo przecież nawet gdy ktoś ma inne zdanie, to niemiecki głos jest "mojszy niż twojszy"...

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat