Wzrasta zagrożenie pożarowe lasów; miejscami podatność na zapalenie jest ekstremalna

PAPKraj Piątek, 18 czerwca 20217 1188
Ze względu na falę upałów, która jest obecnie w Polsce, wzrasta zagrożenie pożarowe lasów. Wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju spada bardzo szybko - poinformował Instytut Badawczy Leśnictwa. Są w już w kraju takie miejsca, gdzie wartość ta jest poniżej 10 proc., co jest poziomem oznaczającym ekstremalną podatność na zapalenie. W praktyce oznacza to pożary, które mogą się łatwo rozprzestrzenić.

"W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju bardzo szybko spada poniżej i tak już bardzo niebezpiecznej wartości 20 proc., a miejscami nawet poniżej 10 proc., czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" - poinformował IBL.

 

Dlatego też - ze względu na prognozowaną w trzech najbliższych dniach temperaturę powietrza utrzymującą się powyżej 30 st. C - Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

 

"Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - podkreśla IBL.

 

Instytut przypomina przy tym, że prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.

 

Od początku kwietnia wybuchło w Polsce prawie 1300 pożarów lasu. (PAP)


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)18.06.2021 16:00

Czy ten las jest koło poczty?

10


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)18.06.2021 14:40

Chlopoki z krynzny ugaszum pozor

30


Drabiniorz ~Drabiniorz (Gość)18.06.2021 13:30

Drabiniorze już zacierają rączki na gaszenie 2x2m trawy obok torów XDD

00


Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)18.06.2021 10:38

Ludzie i tak mają to... Grille tuż przy lasach, wjazd autem w wysoką trawę, fajeczki i porozrzucane butelki szklane. Wycinka drzew na potęgę, to czego nie zdążą wyciąć się zjara i za kilkanaście lat będziemy mieć śliczną pustynię piaskową w centrum Polski.

10


Z Krynżny ~Z Krynżny (Gość)18.06.2021 10:30

W lesie przy drodze na Kozierogi bardzo sucho.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat