Wystawianie faktur w 2017 roku

ePiotrkow Piątek, 24 lutego 20170 6016
Wyróżniamy kilka rodzajów faktur – tradycyjną fakturę VAT, uproszczoną, eksportową, zwolnioną z VAT, marżę, zaliczkową, końcową czy fakturę pro forma.... Którą kiedy się posługiwać, co odróżnia je od pozostałych? Wybraliśmy trzy z nich – może nie tyle najważniejsze, ile takie, które każdy początkujący przedsiębiorca po prostu powinien znać.
fot.pixabay.com

Fakturowanie to nic innego jak tworzenie dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży i dostarczenie go kupującego. Można go wypisać, wydrukować lub utworzyć w formie elektronicznej, na przykład w formacie PDF. 
Faktura standardowa to bodaj najpopularniejsza z faktur. Jej odbiorcą może być tak osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności, jak inna firma. Jej najistotniejsze elementy to: imiona i nazwiska dostawcy i odbiorcy, adresy, Numery Identyfikacji Podatkowej – czyli dane stron; numer faktury i data jej wystawienia (w przypadku, gdy data wykonania usługi lub dostarczenia towaru jest inna, także należy ją wpisać); oczywiście nazwa towaru i jego ilość lub nazwa usługi i jej zakres; cena netto, stawka i kwota VAT i cena brutto.
Faktury wystawiamy w dwóch egzemplarzach: oryginał otrzymuje klient, a kopię my (czyli przedsiębiorca wystawiający). Dokumentu nie trzeba tytułować jako „Faktura VAT”, „Oryginał” czy „Kopia”.
Zwykle fakturę należy wystawić do 15 dni od końca miesiąca, w którym wykonano usługę lub dostarczono towar.


Faktura zaliczkowa
Rzecz spotykana bardzo często – dostarczenie dóbr przez przedsiębiorcę lub wykonanie określonych usług poprzedzone jest wpłaceniem zaliczki, mającej stanowić pokrycie wstępnych kosztów i swego rodzaju zabezpieczenie transakcji. Faktura zaliczkowa powinna zawierać między innymi: dane sprzedawcy i nabywcy (imiona i nazwiska, adresy, NIP-y), datę otrzymania zapłaty przed wykonaniem usługi (tylko wówczas, gdy termin jest określony i różni się od daty wystawienia faktury, kwotę podatku, dane zamówienia (ilość towarów, cena netto, wartość netto i brutto, stawkę i kwotę podatku). 
Faktura korygująca to naczej po prostu korekta. Może ją wystawić wyłącznie przedsiębiorca w przypadku stwierdzenia błędu formalnego (gdy nabywca dostrzeże błąd, musi zwrócić się do wystawiającego z prośbą o dokonanie korekty), zwrotu towaru czy udzielenia rabatu. Na takiej fakturze powinny znaleźć się tytuł "Korekta" lub "Faktura korygująca", prawidłową treść (poprawione dane), numer korekty i data jej wystawienia (także numer oryginalnej faktury), nazwę towaru/usługi i oczywiście przyczynę korekty.


A trzeba zaznaczyć jeszcze raz, że są jeszcze przecież inne wspomniane rodzaje faktur – zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy natłok i zróżnicowanie mogą przyprawić o zawrót głowy. Warto więc pomyślec o zautomatyzowanym programie, który sam zadba o to, by na fakturze nie zabrakło kluczowych danych. Za pomocą oprogramowania możemy – oprócz fakturowania – utworzyć bazę danych klientów, przypisać do nich konkretne terminy płatności czy nawet spersonalizowany interfejs graficzny czy szablon dokumentu.

 

Na rynku są dostępne różne programy ułatwiające szybkie i łatwe wystawiania faktur. Jednym z czołowych producentów oferujących przedsiębiorcom tego rodzaju oprogramowanie jest firma Mega-Tech, która oferuje możliwość bezpłatnego przetestowania swoich programów - wystarczy wejść na stronę producenta https://www.mega-tech.com.pl


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat