Wystawa malarstwa Katarzyny Dyjewskiej „Puste Miasto”. ODA zaprasza

ePiotrkow Środa, 27 maja 20200 604
Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę malarstwa Katarzyny Dyjewskiej „Puste Miasto”, którą będzie można oglądać od 30 maja do 28 czerwca w galerii przy ul. Sieradzkiej 8. 29 maja w godzinach 17.00 – 19.00 indywidualnie swoje prace będzie prezentować sama artystka. Grupy maksymalnie 4 os. Organizator prosi o używanie maseczek i rękawiczek.

Wierzę, że klasyczny obraz sztalugowy może być narzędziem diagnozy współczesności, nadal i równoprawnie z innymi działaniami twórczymi.
Świadomy wybór medium to mój wyraz sprzeciwu wobec tymczasowości i ulotności zdarzeń w dobie cyfrowego świata. Włóczenie się, umożliwiające mi bezpośredni kontakt z pustymi, pozbawionymi znaczeń miejskimi przestrzeniami, stało się strategią poszukiwania inspiracji do opracowania kolejnych układów kompozycyjnych. Ciągle szukam złotego środka pomiędzy formą a treścią. Uporczywie badam możliwości techniki olejnej w obszarach koloru, przestrzeni i materii, często inspirując się klasykami, chcąc jednocześnie w sposób metaforyczny skomentować współczesność i wyrazić zagadnienie samotności człowieka żyjącego „bez miejsca” - mówi artystka. Na wystawie prezentowane są obrazy z lat 2016-2020, w tym z najnowszego cyklu PRZEJŚCIA. Wykorzystuje on symbol oznaczenia ścieżki dla pieszych, który ignorujemy i pomijamy w ciągłym pośpiechu. Poruszyły mnie te spotykane na chodnikach znaki. Bez rąk, pocięte, powycierane, z podwójnymi głowami, samotni lub w grupach – ci „ludzie” zdają się mówić, że każdy z nas ma swoje przejścia. W związkach, ze sobą, fizycznie i psychicznie, w życiu w ogóle. Zdają się stawać wyrazem uniwersalności, banalną metaforą kondycji współczesnego człowieka.

 

Katarzyna Dyjewska (ur.1987), od 2019 r. pracuje jako asystentka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Rysunku Profesora Tomasza Milanowskiego. Od 2016 r. studentka Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich ASP w Gdańsku. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Malarstwa ASP w Warszawie.

 

Nagrody, wyróżnienia:
2018 – III Nagroda w III Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego;
2018 – Finalistka konkursu UMWELT Zakłócenia;
2017 – Finalistka konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibish;
2016 – I Nagroda II Międzynarodowego Konkursu Malarskiego Fundacji Trzy Mosty;
2016 – Nagroda Miejskiego Ośrodka Kultury w Gorzowie Wielkopolskim w ogólnopolskim konkursie Nowy Obraz/ Nowe Spojrzenie;
2015 – Finalistka konkursu o Nagrodę Artystyczną SIEMENSA;
2015 – Finalistka I Ogólnopolskiego Konkursu im. Fangora;
2015 – Nagroda MKiDN za pracę dyplomową „Puste Miasto”;
2011 – Nagroda im. Marka Marii Pieńkowskiego;

 

Wystawy indywidualne:
2020 – Urbanistyka/Metafizyka – Galeria Wyspa, Tomaszów Mazowiecki;
2019 – PRZEJŚCIA – Galeria Aneks, Dom Chemika, Puławy;
2019 – PELA / DYJEWSKA // PUSTO / PEŁNO – Galeria Bardzo Biała, Warszawa;
2019 – /BEZ/MIEJSCA – Galeria Pod Arkadamii, Łomża;

 

 

 

 

 

(materiały: ODA) 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat