Wystawa: Opoczyńskie tradycje bożonarodzeniowe

Strefa FM Poniedziałek, 28 grudnia 20090 2258
Dla tych, którzy chcą przedłużyć świętowanie, Muzeum Regionalne w Opocznie przygotowało wystawę, na której będzie można zobaczyć, w jaki sposób obchodzono tradycyjne opoczyńskie Boże Narodzenie.

Nie zabrakło dekoracji choinkowych i ozdób świątecznych, jest też sporo ciekawych eksponatów, o których zastosowaniu wiele osób już nie pamięta np. żelazko do wypiekania opłatków. - Takie żelazko posiadał dawniej każdy organista - informuje Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzuem Regionalnego w Opocznie.

 

Na wystawie można też obejrzeć szopki bożonarodzeniowe: z drewna, papieru czy słomy. Pomiędzy nimi kolejna ciekawostka: janczary - niewielkie dzwoneczki, które przypinano do końskiej uprzęży. - Ich niesamowite brzmienie przywodzi na myśl śnieg i kulig - mówi dyrektor. 

 

Wszystkie eksponaty pochodzą z okresu międzywojennego. Wystawa czynna będzie do końca stycznia.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat