Wypoczynek bez śmieci. Jak walczyć z nielegalnymi wysypiskami?

Kraj Piątek, 14 sierpnia 20202 980
Problem śmiecących turystów jest szczególnie widoczny w miejscowościach uznawanych za „wypoczynkowe”. Każdego roku – czy to po wakacyjnych, czy weekendowych wyjazdach, w wielu miejscowościach pozostają sterty śmieci. Choć takie zaśmiecanie podlega odpowiednim sankcjom, mało kto zostaje przyłapany na gorącym uczynku, a okolice lasów i jezior zaczynają szpecić rzucającymi się w oczy odpadami. Jakie kary grożą za śmiecenie i w jaki pozbyć się tego problemu?

Śmiecący turyści i mieszkańcy – problem na krajową skalę

 

W lasach, parkach czy nad zbiornikami wodnymi regularnie można spotkać grupy wolontariuszy zbierających pozostałości po pobycie turystów. Także same Polskie Lasy Państwowe corocznie ponoszą olbrzymie straty finansowe związane ze sprzątaniem nielegalnych wysypisk, generowanych zarówno przez podróżnych, jak i okolicznych mieszkańców. Zalegające butelki, opakowania, pampersy, a nawet opony, meble i sprzęty AGD szkodzą środowisku, uwalniając trujące substancje, które zanieczyszczają wodę i skażają okoliczne tereny. Rozkładając się przez dziesiątki lat, wykazują negatywny wpływ na rośliny i zwierzęta.

 

Prócz niekorzystnego wpływu na środowisko, śmiecenie wiąże się także z konsekwencjami karnymi. Obecnie grzywna za śmiecenie w lesie wynosi 500 zł. Minister środowiska planuje jednak jej 10-krotne podniesienie – do wysokości 5000 zł, a także pięciokrotne zwiększenie ilości fotopułapek, które pomogą wykrywać takie procedery. W razie przyłapania na gorącym uczynku można także spodziewać się nagany, a za zakopywanie odpadów – nawet 30-dniowego aresztu. Tymczasem wystarczy odrobina chęci i zmiana światopoglądu, by wesprzeć walkę z nielegalnymi wysypiskami, trującymi nasze środowisko naturalne. Co dobrego możemy zrobić?

 

Jak walczyć z nielegalnymi składowiskami śmieci?

 

Jeśli w czasie spaceru po lesie zauważymy niewielki worek ze śmieciami, nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać go ze sobą i wyrzucić do dedykowanego w tym celu pojemnika. To mały gest, który jednak sporo znaczy dla środowiska naturalnego i jego mieszkańców. A może jesteśmy świadkami pozbywania się śmieci w nielegalnym miejscu? Warto wtedy jak najszybciej zadzwonić na policję, a w razie możliwości – zapisać dane pojazdu, którym poruszały się łamiące prawo osoby.

Jak zachować się, gdy natrafimy na większe, nielegalne składowisko odpadów? W takim przypadku możemy skontaktować się ze strażą miejską, lokalną firmą zajmującą się wywozem śmieci lub okolicznym urzędem gminy, pamiętając o wskazaniu dokładnego miejsca zalegania odpadów. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z aplikacji na smartfona lub specjalnych stron internetowych, poprzez która można zgłaszać odkryty problem. Walkę z postępującym zanieczyszczeniem środowiska możemy także wspomóc, regularnie segregując i odpowiednio utylizując śmieci z własnego gospodarstwa domowego.

 

Recykling – najlepszy sposób na utylizację śmieci

 

Wywóz odpadów mało i wielkogabarytowych jest obowiązkiem każdej gminy. Powinna ona wyznaczyć stały punkt ich odbioru, do którego możemy samodzielnie zawieźć zużyte przedmioty i sprzęty lub oddać je za pośrednictwem odpowiednich służb w wyznaczonych terminach bezpośrednio spod nieruchomości mieszkańców. Obecnie w wielu gminach dostępne są także PSZOKi, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To miejsca, w których w ramach uiszczanej opłaty za wywóz śmieci użytkownicy nieruchomości położonej na terenie gminy mogą pozostawiać wytwarzane przez siebie, odpowiednio posortowane odpady. Mogą to być zarówno standardowe śmieci z gospodarstwa domowego, jak i zużyty sprzęt elektroniczny, meble, opony czy gruz.

 

Recykling jest działaniem niezwykle korzystnym nie tylko dla środowiska naturalnego. Segregowanie i odpowiednie utylizowanie odpadów pozwala ponownie wykorzystać poszczególne materiały, takie jak metal czy plastik, a zarazem zmniejsza ilość śmieci gromadzonych na wysypiskach lub palonych w spalarniach. Dodatkowo wykazuje także pozytywny wpływ na gospodarkę, czego doskonałym przykładem jest recykling opon samochodowych. Przetworzone ogumienie może bowiem zyskać drugie życie – między innymi jako asfaltowa nawierzchnia czy murawa boiska, a zarazem stanowi ono alternatywne paliwo dla węgla. Dzięki temu nawet po zużyciu może ono być użyteczne, zamiast zalegać na nielegalnych składowiskach, przez długie lata szpecąc oraz skażając tereny lasów czy nieużytków.

 

Nielegalne wysypiska śmieci są problemem wielu polskich gmin. Obecne na terenie lasów i nieużytków czy w okolicach jezior, negatywnie wpływają na ich wygląd, a zarazem prowadzą do skażenia okolicznej gleby i wód nie wspominając już o problemach jakie przysparzają zwierzętom. Jeśli zależy nam na czystym i przyjaznym środowisku, zawsze zabierajmy swoje odpady i wyrzucajmy je do właściwych pojemników. A gdy w trakcie spaceru czy wakacyjnego wyjazdu zauważymy nielegalne wysypiska lub osoby śmiecące w nieodpowiednich miejscach, nie wahajmy się reagować i informować właściwych służb. Natura i przyszłe pokolenia będą nam za to wdzięczne.


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.08.2020 08:27

Cieszanowice.

10


gość ~gość (Gość)14.08.2020 10:46

Za tom cen niech sami to róbcie :)

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat