Wyjątkowa wystawa na UJK

ePiotrkow Środa, 08 maja 20192 1463
Zdjęcia, dokumenty, listy, wspomnienia i szkice, łącznie 116 banerów i oprawionych plansz, związanych ze szkoleniem ponad 20 tys. polskich ochotników, przyszłych żołnierzy Błękitnej Armii, w pamiętnym obozie Kościuszko w Stanach Zjednoczonych, można zobaczyć na specjalnej wystawie w piotrkowskiej Filii UJK. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 9 maja, o godzinie 12.00. Większość prezentowanych na wystawie zdjęć pochodzi z archiwum nowojorskiego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej.

W czwartek, 9 maja, Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie zaprasza na wernisaż wyjątkowej wystawy, zatytułowanej „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919”. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 12.00, w budynku B uczelni przy ulicy Słowackiego 114/118.

 

Wystawę przygotowała dr Anitta Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Wystawa składa się z 116 banerów i oprawionych plansz, przedstawiających zdjęcia, listy, wspomnienia, reprodukcje obrazów i szkice, związane ze szkoleniem w latach 1917-1919 na ziemi amerykańskiej polskich rekrutów do formowanej wówczas Polskiej Armii we Francji. Przez Obóz Rekrutacyjny Polskiej Armii, zwany Obozem Kościuszko w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie, przeszło ponad 22 tys. ochotników, głównie ze Stanów Zjednoczonych, który po 2-miesięcznym przeszkoleniu wyruszali na front w Europie. Rekruci za zgodą USA byli szkoleni przez kanadyjskich oficerów za pieniądze francuskie. Dużą rolę w zorganizowaniu Obozu Kościuszko odegrał Ignacy Paderewski. - Obóz Kościuszko przeszkolił w Kanadzie około 22 tysiące polskich żołnierzy. Przybyli oni do Ameryki by walczyć w I Wojnie Światowej. Co ciekawe nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby jakiekolwiek państwo pozwoliło innemu szkolić obce wojska na własnym terenie. W to przedsięwzięcie oprócz Polski i Kanady zaangażowane były również USA i Francja. Ci ostatni oprócz tego, że wyposażyli żołnierzy i dali im broń, to umundurowali ich też w jasnoniebieskie mundury. Dlatego zresztą byli oni nazywani "Błękitną Armią" - powiedział nam Wojciech Grochowalski, szef Fundacji Kultury i Biznesu, koordynator wystawy w Piotrkowie.

 
Wystawa „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919” powstała z okazji 100. rocznicy czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej i została między innymi sfinansowana przez ww. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej. W piotrkowskiej Filii UJK wystawę tę będzie można oglądać do końca maja.

 


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.05.2019 11:47

Następna wydmuszka made in UJK

52


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat