Wygraliśmy! Zmiany w Strategii Rozwoju Województwa 2030

ePiotrkow Czwartek, 29 kwietnia 202122 3978
W pierwotnym projekcie dokumentu, na liście Miejskich Obszarów Funkcjonalnych nie uwzględniono Piotrkowa. Alarmowaliśmy wówczas, że w wyniku tej decyzji nasze miasto zostanie wykluczone z podziału wielomilionowych środków finansowych. O wprowadzenie zmian do Strategii apelowali także samorządowcy z naszego regionu. Możemy z radością poinformować, że zbiorowe starania przyniosły efekty!
fot. belchatow.pl

 

Zarząd Województwa Łódzkiego skorygował swoje wcześniejszą propozycje i najpierw do listy Miejskich Obszarów Funkcjonalnych włączono Radomsko, a później dopisano także Piotrków oraz Bełchatów. Teren między tymi trzema miastami wraz z przyległymi gminami utworzy jeden duży obszar funkcjonalny.


Wspomniana Strategia Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030 zakłada zapewnienie wsparcia z europejskiego funduszu spójności dla obszarów i miast zagrożonych utratą funkcji społeczno – gospodarczych. - To są nowe możliwości i szanse, które w perspektywie będą mogły być wykorzystywane przez samorządy lokalne do rozwoju – wyjaśnia wicemarszałek województwa łódzkiego, Zbigniew Ziemba.


Pierwotny projekt dokumentu zakładał utworzenie na terenie województwa trzech Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, które nie obejmowały swoim obszarem Piotrkowa – przedstawiamy je na poniższej mapie.

mapka przedstawia trzy pierwotnie planowane MOF-y

- O ile stworzenie takiego obszaru wokół Sieradza, Zduńskiej Woli i Łasku (MOF 1), a także wokół Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna (MOF 2) można uzasadnić przyjętymi kryteriami, tyle zamysł utworzenia (MOF 3) w granicach łódzkiego obszaru metropolitarnego wydaje się trudniejszy do uzasadnienia – pisaliśmy na temat projektu dokumentu na naszym portalu.


Propozycje zawarte w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030 zaskoczyły wtedy również samorządowców z naszego regionu, którzy apelowali do wojewódzkich władz o wprowadzenie zmian i utworzenie dodatkowych MOF-ów na południu województwa.

 

Postulowane poprawki do dokumentu zostały wysłuchane przez władze województwa i uwzględnione w nowym planie rozwoju łódzkiego na nadchodzące 9 lat. - Teraz najważniejszą sprawą, aby móc wykorzystać szanse stwarzane przez Strategię Rozwoju Województwa będzie sformalizowanie współpracy. To od współdziałania samorządów będzie zależeć czy te nowe możliwości będą efektywnie i optymalnie wykorzystane – podkreśla wicemarszałek Ziemba. - Szansa została stworzona... Czy i w jakim stopniu zostanie wykorzystana? To już będzie zależało od włodarzy poszczególnych samorządów – dodaje.


Wspomniana Strategia Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030 zakłada zapewnienie wsparcia dla obszarów i miast zagrożonych utratą funkcji społeczno - gospodarczych z powodu transformacji energetycznej, takich jak Piotrków, Radomsko czy Bełchatów. Ostateczny projekt dokumentu trafi teraz pod obrady Sejmiku Województwa i głosami radnych zostanie podjęta decyzja o jego ewentualnym uchwaleniu.


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

EP97300 ~EP97300 (Gość)29.04.2021 11:30

Kupią nowe autobusy dla MZK?

53


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)29.04.2021 10:45

Zróbcie artykuł ile dotacji unia cofnęła lub trzeba było zwrócić z różnych powodów - oszustw, wyłudzeń itd.
Nikt nie podaje bilansu, tylko podaje się dostępne środki, a to nie są prawdziwe dane

80


gosc555 ~gosc555 (Gość)30.04.2021 09:10

wiecej magazynow i ukraincow a bedzie dobrobyt,jak w Korei

40


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)30.04.2021 08:18

Brawo marszałek Zbigniew Ziemba

31


go?ć_iza ~go?ć_iza (Gość)29.04.2021 12:33

Za chwilę zdaję maturę i idę na studia do Warszawy. Już nie wrócę do Piotrkowa bo tu nie ma ofert dla młodych. Zero atrakcji i perspektywy. Jeśli starzy ludzie w radzie miasta tego nie zrozumieją to na nic ich wysiłki. Głosujmy na takich co mają max 40 lat i mlodsi a nie na emerytów pokroju Dziemdziory

217


Ggghh ~Ggghh (Gość)29.04.2021 22:41

Piotrków nie wstanie już z kolan

62


his. ~his. (Gość)29.04.2021 16:49

cyt "Wspomniana Strategia Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030 zakłada zapewnienie wsparcia dla obszarów i miast zagrożonych utratą funkcji społeczno - gospodarczych z powodu transformacji energetycznej, takich jak Piotrków, Radomsko czy Bełchatów" Co ma Piotrków i Radomsko do tzw. transformacji energetycznej? Piotrków stracił swoje znaczenie już z chwilą reformy administracyjnej. Chociaż gospodarczo już w latach 90-tych.Następna dekada go dobiła. W tychże latach zaczęło podupadać Radomsko. Bełchatów zaś trzymał się mocno...Nie za bardzo wiem jak takiemu miastu /dawniej przemysłowemu/ jak Piotrków można dzisiaj pomóc. O jaką gałąź gospodarki oprzeć zaprzestanie jego degradacji? Wszak przemysłu nie ma...turystyka to nie to ...może jako węzeł komunikacyjny...nie wiem. Mądrale na szczeblu Urzędu Marszałkowskiego "pewnie już wiedzą" Albo chyba.

61


:( ~:( (Gość)29.04.2021 15:49

No to z naszym prezydentem nie mamy szans na dotację:(

94


o rany ~o rany (Gość)29.04.2021 15:34

Czy to oznacza, że zostaną powołani zastępcy zastępców prezydenta miasta?
Proszę o odpowiedź najwyższego rzecznika rzeczników tego dumnie i prężnie rozwijającego się miasta.

102


awers ~awers (Gość)29.04.2021 13:55

Powołają trzeciego rzecznika miasta, tyle się w końcu dzieje w mieście ...

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat