ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w 3 prostych krokach

Poniedziałek, 03 grudnia 2018 2216
W dzisiejszych czasach duże znaczenie ma ochrona danych osobowych. Obecnie firmy i instytucje nie mogą swobodnie przetwarzać takich danych, o czym mówi RODO - Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych.

Prawa do swoich danych mają ich właściciele i to oni decydują czy i komu udzielić zgodę na przetwarzanie danych. Zawsze też mogą wykorzystać wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jak to zrobić?

1. Czym jest przetwarzanie danych osobowych?

2. Kiedy można cofnąć zgodę na przetwarzanie danych?

3. Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych - procedura formalna?

 

Pojęcie przetwarzania danych

Pod pojęciem przetwarzania danych osobowych należy rozumieć operacje polegające na gromadzeniu danych, utrwalaniu, przechowywaniu, opracowywaniu udostępnianiu, zmienianiu i usuwaniu. Katalog sytuacji, w których prawo dopuszcza przetwarzanie danych osobowych, został ujęty w art. 49 rozporządzenia RODO. Między innymi, można tego dokonać, jeśli osoba, do której należą dane, wyraziła na to zgodę.

 

Kiedy można cofnąć wydaną zgodę na przetwarzanie danych?

Właściwie zawsze można odwołać wydaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ale nie w każdym przypadku będzie to skuteczne. Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych tak naprawdę nie przyniesie oczekiwanych skutków, jeśli na przykład owe przetwarzanie jest niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa, albo jest to niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego.

W takich sytuacjach przetwarzanie danych pozostaje zgodne z prawem, mimo cofnięcia na to zgody przez obywatela.

 

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych - w jaki sposób?

Chcąc skutecznie cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych, należy poprosić  o zaprzestanie tego. To powinno wystarczyć, aby handlowiec czy inny administrator danych wykreślił je ze swojej bazy.

 

Drugim sposobem na wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest napisanie stosownego wniosku i wysłanie go do instytucji czy firmy, która jest administratorem danych osobowych, w zbiorze których i nasze dane się znajdują.

W przypadku gdy wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie danych online, np. oznaczając odpowiednie pole w formularzu elektronicznym, najczęściej można ją wycofać także online, odznaczając takie pole.

 

Najbardziej skuteczne jest przy tym wysłanie pisma do administratora danych osobowych z żądaniem wstrzymania przetwarzania naszych danych osobowych. W piśmie tym trzeba zawrzeć żądanie, czy chcemy zmienić sposób udostępniania danych, wstrzymać ich przetwarzanie czy kompletnie usunąć z bazy.


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat