Wybory korespondencyjne: czy to może się udać?

Strefa FMKraj Poniedziałek, 06 kwietnia 202046 2759
Co do tego, że sytuacja nie sprzyja organizacji wyborów, zgodzą się wszyscy. Tyle, że jedni chcieliby zmiany sposobu ich przeprowadzenia, a inni przesunięcia terminu.
fot.pixabay.com


O tym, jak miałoby wyglądać głosowanie korespondencyjne piszemy TUTAJ. Zdaniem socjologa profesora Jarosław Flisa, do przeprowadzenia wyborów w ten sposób Polska jest po prostu nieprzygotowana.

 

- W naszych warunkach to jest absolutnie niewykonalne – mówił w radiowym Maglu. – To, że jakaś uchwała przejdzie przez Sejm nie musi oznaczać, że sprawdzi się w takich warunkach, jakie teraz mamy. Władza może powiedzieć wszystko, także to że jesteśmy gotowi do przeprowadzenia takiego głosowania, ale nie zawsze jeśli ktoś coś mówi oznacza, że ma kontakt z rzeczywistością. To, że takie wybory odbyły się niedawno w Bawarii jest bardzo słabym argumentem - tam jest stała i sprawdzona od lat procedura, poczta jest przećwiczona w rozsyłaniu do każdego wyborcy stosownej koperty. Poza tym krzywa zachorowań po wyborach w Bawarii wzrosła, co może potwierdzać tezę niektórych lekarzy , że wirus przenosi się także przez papier. To chyba dziś dla nas najpoważniejsze ostrzeżenie. Z wyborami powinniśmy poczekać do przyszłego roku, kiedy – miejmy nadzieję – sytuacja ulegnie znacznej poprawie.

 

Poseł PiS Robert Telus w tym samym programie mówił, że … nie rozumie opozycji.

 

- Kiedyś koalicja PO-PSL wprowadziła możliwość przeprowadzenia wyborów w sposób korespondencyjny dla niektórych. Kiedy teraz chcemy, aby wszyscy Polacy tak głosowali, ci sami posłowie – dziś w opozycji – krzyczą, że to niebezpieczne i nie powinno się tak głosować, że to nieodpowiednia forma głosowania. Rozumiem sytuację, wiem że dziś jeszcze za wcześnie na podjęcie ostatecznej decyzję, ale na tę chwilę powiem: tak, takie głosowanie jest najodpowiedniejsze. Tyle, że trzeba jeszcze poczekać, Polsce potrzebna jest stabilizacja.

 

Rozmowy z profesorem Flisem i posłem Telusem przeprowadzono w poniedziałkowy poranek. Kilka godzin później okazało się, że wniosek w sprawie głosowania korespondencyjnego nie uzyskał większości w Sejmie. Projekt nie został wprowadzony do porządku obrad. „Za” głosowało 228 posłów PiS. Przeciw byli wszyscy posłowie opozycji oraz trzech członków Prawa i Sprawiedliwości. Trzej parlamentarzyści wstrzymali się od głosu.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

2

7


Komentarze (46)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sprzedam pakiet wyborczy ~sprzedam pakiet wyborczy (Gość)08.04.2020 16:11

10000

00


gość ~gość (Gość)07.04.2020 09:07

Poczta Polska zatrudni golebie do roznoszenja kart wyborczych

71


gość ~gość (Gość)09.04.2020 20:42

Naprawdę, to nie wasza wina, że nic mądrego nie przychodzi wam do głowy, tylko bazgrzecie, aby bazgrać

00


czytelnik ~czytelnik (Gość)07.04.2020 21:59

Teoretycznie na papierze wirus żyje około 24 godziny , ale może być i dłużej . Roznoszący listonosze będą narażeni na zbieranie i rozdawanie zarazy. Liczący głosy na poczcie mogą złapać wirusa. Po wyborach Poczta Polska będzie miała chorych …... % ( ile nikt nie wie) pracowników. Ludzie będą stać w kilometrowych kolejkach aby oddać głos. Po wyborach braknie miejsca w szpitalach. Cóż jaki koń jest każdy widzi. Demokracja to przeszłość.

30


maaaaarek ~maaaaarek (Gość)07.04.2020 22:02

Dla posłów władzy są miejsca w najlepszych szpitalach. Dal ludu może braknąć leżanki na korytarzu o respiratorze nie wspomnę.

20


czy tak? ~czy tak? (Gość)07.04.2020 14:52

Trzy lata pozbawienia wolności będą groziły za kradzież karty do głosowania lub oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu, które również znajdzie się w pakiecie wyborczym. Tzn. że jak nie chcę głosować i nie wrzucę karty do urny to będzie równoznaczne z tym, że chciałam tą kartę ukraść i grozi mi do 3 lat więzienia?

30


gość ~gość (Gość)07.04.2020 09:27

A kto mi załaci odszkodowanie za noszenia tego i narażenie życia i całemu personelowi poczoczty

51


gość ~gość (Gość)07.04.2020 09:50

Jeżeli wybory w tej formie to wiadomo jaki będzie wynik.. A jak będą głosować obywatele którzy przebywają za granicą, w zakładach karnych na misjach lub mieszkający w innym mieście niż adres zameldowania.. Wiadomo ns kogo pójdzie automatycznie ich głos

41


Geppetto ~Geppetto (Gość)07.04.2020 09:28

Kulawy ma Polskę w głebokim poważaniu. Ale skąd się biorą ci, którzy jak stado baranów bezmyślnie przyciskają guziki na jego skinienie?

91


97-300 97-300ranga06.04.2020 20:14

Opozycja wie doskonale że przegra i za wszelką cenę chce przesunąć termin wyborów na korzystniejszy dla siebie czas ale tak się nie stanie.

1221


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat