Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku

ePiotrkow Wtorek, 13 czerwca 20171 3874
Projekt Wydziału Filologiczno-Historycznego piotrkowskiej Filii UJK, zatytułowany „Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu”, skierowany do seniorów uczestniczących w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymał dofinansowanie w kwocie 230 tys. zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ładuję galerię...

Jesienią 2016 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło konkurs zatytułowany „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. Społeczność akademicka Wydziału Filologiczno-Historycznego piotrkowskiej Filii, doceniając wiedzę i doświadczenie osób prężnie działających w Uniwersytetach Trzeciego Wieku w naszym regionie, wystąpiła z projektem: „Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu”. Celem Wydziału Filologiczno-Historycznego było – zgodnie zresztą z zamierzeniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wykorzystać cenną wiedzę oraz doświadczenie Seniorów. W ostatnich dekadach XX w. i w XXI wieku niestety „trzeci wiek” w życiu człowieka, zdominowanego uwarunkowaniami ekonomicznymi, utożsamiony został z wiekiem poprodukcyjnym. Jak gdyby znaczenie człowieka przekładało się jedynie na wypracowany przez niego dochód, przeliczany obecnie głównie na wirtualną walutę, i jak gdyby bogactwo doświadczeń oraz wspomnień zawartych w umyśle człowieka w ogóle się nie liczyło.
Projekt Wydziału zyskał akceptację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dofinansowanie w wysokości 230 tysięcy złotych. W ramach projektu pojawią się bloki tematyczne związane z dziejami małych ojczyzn, z umacnianiem postaw patriotycznych i z badaniem historii własnych rodzin. Nie mniej ważnym elementem współpracy Wydziału z poszczególnymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku będą konferencje popularnonaukowe „Polski Niepodległej regionu korzenie”. Konferencje te zorganizowane w Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim i w Tomaszowie Mazowieckim będą doskonałą okazją do wprowadzenia w zbliżające się obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a także pozwolą na krzewienie postaw patriotycznych. Format konferencji stworzy również możliwość współpracy seniorów z młodszym pokoleniem, chociażby ze studentami kierunków prowadzonych na Wydziale Filologiczno-Historycznym, w tym zwłaszcza na kierunku historia.
Przyjęta koncepcja zajęć w ramach bloków tematycznych „Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu” umożliwi słuchaczom Uniwersytetów Trzeciego Wieku całościowe spojrzenie na zagadnienia z zakresu nauk humanistycznych. Ten aspekt edukacji wydaje się bowiem niezwykle ważny dla harmonijnego rozwoju człowieka, zwłaszcza kiedy uwzględnia postawy patriotyczne oraz prospołeczne. Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, mający bogate doświadczenie oraz dorobek życiowy, będą mogli również wpływać pozytywnie na charaktery i postawy osób z młodszego pokolenia zaangażowanych w realizację projektu.
Istotnym elementem projektu jest też fakt, że seniorzy będą mogli udoskonalić swój warsztat, przedstawić własne doświadczenia z poszanowaniem akademickiej zasady sine ira et studio.
W projekcie biorą udział: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Opocznie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bełchatowie, Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku.

BOX
Dzieci z Czech, Słowacji i Węgier odwiedziły Aleksandrów
Dzieci z Czech, Słowacji i Węgier odwiedziły...
Gminę Aleksandrów ponownie odwiedziły dzieci ze Słowacji, Węgier i Czech, w ramach projektu „Sport – the Language Young People in V4 Share”, który jest finansowany z Funduszu Wyszehradzkiego.

Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Witek ~Witek (Gość)15.06.2017 08:07

Piotrkowski UJK to porażka zamiast młodym gwarantować naukę kompleksowo to wspiera się emerytów po co. Jeśli uczelnia chce kształcić to powinna to robić całościowo a nie wybiórczo czyli od licencjatu MG i doktorat. Co komu po samym licencjacie jak dalej szukaj wiatru w polu a wszystkiemu są winni politycy co sami za komuny i za darmo się wykształcili a dziś niszczą młodzież na każdym kroku swoimi durnymi decyzjami

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat